שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  איכילוב למען הקהילה: משיק פרויקט בדיקות ראייה בכל הארץ

  במסגרת הפרויקט יוצא צוות הכולל נהג, טכנאית עיניים ומתאמת לאזורים שונים ברחבי הארץ, ומבצעים בדיקות רפואיות כולל לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקת חדות ראייה, מדידת לחץ תוך עיני, וצילום דיגיטלי של קרקעית העין. לאחר כמה ימים הנבדקים מקבלות תוצאות והמלצות להמשך טיפול בקהילה

  לאחרונה הושק פרויקט ייחודי במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), שמטרתו איתור מוקדם של מחלות עיניים במטופלים בסיכון ברחבי הארץ. הייחודיות של הפרויקט היא שימוש בטלהמדיסין – רפואה מרחוק, באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, על מנת למנוע אובדן ראייה ועיוורון.

   

  אוכלוסיית היעד היא בעיקר אוכלוסייה מבוגרת (מעל גיל 60), בדגש על נבדקים עם סיפור משפחתי של מחלות עיניים, במיוחד בקרב אוכלוסיות שאינן מודעות לצורך בביצוע בדיקות עיניים שגרתיות.

   

  קבלו הצצה אל הפרויקט:

   

   

  המטרה: בדיקות ראייה לכולם

  הפרויקט מבוסס על מודל בדיקות סקר בקהילה באמצעות רפואה מרחוק שיושם בפילדלפיה, ארה״ב, במסגרת בית החולים Wills Eye Hospital – אחד המרכזים המובילים ברפואת עיניים בעולם.

   

  פרופ' מיכאל ויסבורד, מנהל המרכז לחקר הגלאוקומה במערך העיניים של המרכז הרפואי תל אביב, היה שותף מרכזי בפרויקט בדיקות הסקר בפילדלפיה, ועם שובו ארצה החליט ליישם את הידע שרכש בחו"ל ולהביאו לארץ.

   

  במסגרת הפרויקט, צוות הכולל נהג, טכנאית עיניים ומתאמת יוצא לאזורים שונים ברחבי הארץ, ומבצעים בדיקות רפואיות כולל לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקת חדות ראייה, מדידת לחץ תוך עיני, וצילום דיגיטלי של קרקעית העין.

   

  תוצאות הבדיקות וצילומי קרקעית העין מוזנות למחשבים ניידים בשטח ונשלחות ל"ענן", שם הן מאוחסנות באופן מאובטח. בתוך מספר ימים, רופא עיניים מבית החולים איכילוב מפענח את הצילומים ועל סמך תוצאות הבדיקות מחליט האם יש לנבדק מחלת עיניים העלולה לסכן את הראייה, כמו גלאוקומה, ניוון רשתית, מחלת רשתית סוכרתית או קטרקט.

   

  הנבדק מקבל לביתו בתוך מספר ימים מכתב תשובה המפרט את תוצאות הבדיקה, ובמקרה של בדיקה לא תקינה, הצוות מוודא טלפונית שהמטופל מודע לצורך להמשיך מעקב אצל רופא עיניים בקהילה.

   

  האוכלוסיות הנבדקות במסגרת הפרויקט כוללות ניצולי שואה, בני העדה האתיופית, חרדים, בני המגזר הערבי, יוצאי ברה״מ לשעבר, אוכלוסיות פליטים ועוד.

   

  הפרויקט ממומן על ידי חברת נוברטיס, מתקיים בשיתוף פעולה עם עמותת "לראות", ובתמיכתה של מנהלת מערך העיניים פרופ׳ ענת לבנשטיין.

   

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים