שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פורנו: למה גברים צופים בו ואיזה תפקיד הוא ממלא?

  אפשר לגלות לא מעט על הקשר בין צפייה בפורנו לכמיהה לקשר, פגיעות ופחדים סביב אינטימיות, במיוחד אצל אלה שנוטים להתמכר אליו. רועי צור על הפסיכולוגיה מאחורי הצפייה בפורנו

  פורנו אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)
  פורנו אילוסטרציה(צילום: Shutterstock)

  השיח על צפייה של גברים בפורנו נסוב בעיקר סביב ההיבטים הערכיים שלו והשפעתו על מערכות יחסים, והוא מתעלם לרוב מהפסיכולוגיה של הצופה בו. ההנחה הרווחות היא שפורנו משמש ככלי לפורקן מיני ותו לא, ואין מה לחפש אחר תהליכים עמוקים יותר בנפשו של צרכן הפורנו. אמרה אירית עתיקה אומרת בהקשר של אלכוהוליסטים, ש"כולם מתרכזים בשתייה ולא בצמא". כלומר, שאנו מתרכזים בהתנהגות האדם ופחות בחסך הרגשי שממנו היא נובעת. אם מסתכלים על "הצמא" של גברים, אפשר לגלות לא מעט על הקשר בין צפייה בפורנו לכמיהה לקשר, פגיעות ופחדים סביב אינטימיות, במיוחד אצל אלה שנוטים להתמכר אליו.

   

   

  בטור זה אני רוצה לעבור דרך תחנות שונות בנפשם של צרכני הפורנו ומין בתשלום על סוגיו, ולהראות איך באופן מפתיע הוא קשור לאהבה ולרגשות, הרבה יותר ממה שמקובל לחשוב. יש לציין כי יש הבדל גדול בין שימוש (use) לשימוש לרעה (abuse). שימוש בפורנו להשלמת הסקס וגיוונו, שונה בתכלית משימוש לרעה והתמכרות אליו. הבדל זה בא לידי ביטוי לדוגמה בתדירות גבוהה של צפייה, התרחקות מבת הזוג, בלבול בין פנטזיה ומציאות, או ויתור על ניסיונות לבנות קשר זוגי.

   

  הזווית ההתפתחותית

  למרות שהצורך של נערים ונערות בקרבה, אינטימיות וקשרים הוא זהה, הם ניגשים אליו בדרכים שונות. נערות שמות דגש רב על קשרים אינטימיים ובין-אישיים, בין היתר בעקבות הקשר הרציף עם אימהותיהן, שדרכו הן לומדות על חשיבותם של קשרים ורגשות, טיפול והתמסרות לאחר. גם אם בבגרותן הן הופכות לנשים קרייריסטיות השמות דגש על הצלחה, יחסים אינטימיים עדיין מהווים מקור חשוב למשמעות ולבניית זהות עצמית אצלן. גם נערים חווים את הקשר האינטימי הראשון שלהם עם אימהותיהם, אולם מהר מאוד הם יאלצו להפריד את עצמם מהן בכדי לפתח את זהותם הגברית. כתוצאה מכך, זהות זו מושפעת פחות מקשרים אינטימיים ויותר מהישגים, ביצועים והתגברות על מכשולים.

   

  לפיכך, כאשר גברים מגיעים להתאהבות עם מיומנות נמוכה יותר בקשרים מנשים. האגו הגברי מכתיב להם להישאר "קולים" ולהראות כאילו הם אינם מוטרדים, למרות שבתוכם האהבה הרומנטית מטלטלת אותם לא פחות משהיא עושה זאת אצל זוגתם. תהליכים אלו גורמים לכך שתחושת הביטחון של גברים בקשרים היא יותר ארעית ושברירית ביחס לזו של נשים, והאגו הגברי חשוף ופגיע הרבה יותר בשדה שבו צריך בעיקר להרגיש ולהתחבר ופחות לעשות. הבדל זה בולט במיוחד כאשר רגש האהבה אינו הדדי. אולם גם כאשר הוא הדדי, רוב הגברים יחוו התמסרות לאישה באופן שיעורר אצלם רגישות גבוהה לדחייה מצידה, וכתוצאה מכך פגיעותם תדחוף אותם לא פעם להתנהגויות שונות, החל מהתרחקות והימנעות וכלה בקנאה ואלימות.

   

  ואם כל זה אינו מספיק בשביל לזרוע חוסר בטחון בשדה האינטימי אצל גברים, החברה המודרנית משנה בהדרגה את הזהות הגברית המסורתית, והיא דורשת כיום מגברים מעורבות רגשית עמוקה יותר, תוך כדי שהיא שולחת להם מסרים כפולים הנעים בין הישן לחדש. בעוד שהגבריות הקלאסית מזוהה לא פעם עם רמת הביצועים במיטה, המיניות הגברית היא למעשה הרבה יותר מדחף ביולוגי או צורך בפורקן, כפי שגברים רבים מחונכים לחשוב בהקשר של מיניותם. אם כך, האישי והחברתי הקשורים לזהות הגברית, גורמים לגברים רבים לחוסר בטחון, חרדה ופגיעות סביב קשרים אינטימיים.

   

  ובזמן שבשדה הארוטי גברים ונשים דומים זה לזה, כאן הפתרון הגברי הוא שונה בתכלית. כאשר גברים מרגישים חוסר בטחון, פגיעות או חרדה, הם ייטו לנחם או להרגיע את עצמם בסקס ללא מעורבות רגשית, כגון סטוץ, פורנו או מין בתשלום על סוגיו השונים. החופש שהם מחפשים באינטראקציות מיניות אלה עומד ביחס ישר למידת התסבוכת שלהם בקשרים אינטימיים. פורנו הוא כה מפתה מכיוון שהוא מאפשר לגברים חופש מהפגיעות שבהם, ולו לכמה רגעים. שחקנית הפורנו - לא רק שהיא לא תדחה את הגבר לעולם, היא אף תגרום לו להרגיש שהוא מספק אותה כמו שאף גבר אחר לא עשה מעולם.

   

   

  שפת הגוף במקום שפת הרגש

  פורנו שם את הגבר במרכז תשומת הלב הנשית. הוא מאפשר לו להיות אנוכי, והוא מוריד ממנו את הצורך לחזר, לפתות או להשיג אישה בתוך מסגרת של קודים פמיניסטיים מגבילים. אולם האם זה כל הסיפור? האם כאשר גבר בודד, לא אהוב, מדוכא או מרגיש כלוא בדרישות של אינטימיות שקשה לו למלא אחריהן, הוא בורח לפשטות שבפורנו? במבט מעמיק יותר, סקס הוא גם השפה שדרכה גברים יכולים לקבל גישה לרגשות פגיעים ולא מדוברים. גברים מביאים לידי ביטוי אהבה, חום, רכות וצורך בהזנה דרך שפת הגוף, מכיוון שהתרבות המגדרית חסמה בפניהם את שפת הרגש. זאת הסיבה שמאחורי הצורך בסקס מסתתר לא פעם צורך בגישה לרגשות פגיעים יותר (אצל נשים, אגב, זה הפוך - השפה הרגשית מסתירה לפעמים את הצורך בסקס פשוט).

  פורנו אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)
  "מה שמפחיד אותנו גם מושך ומגרה אותנו"(צילום: Shutterstock)
   

  בהכללה, גברים משתוקקים לאישור וקירבה מנשים. ככל שהם יותר פגיעים, כך גובר הרצון שלהם להיות קרובים לנשים, אולם בעת ובעונה אחת מתגברים בתוכם גם הפחד והחשש שהן תדחנה אותם. נוכח האפשרות של אינטימיות ופגיעות, גברים רבים מוצפים בכאב, בחוסר אמון ובפחד או בעיקר בבושה, עקב תחושת תלות בנשים שלא תמיד קשובות לצרכים הרגשיים הסמויים שלהם. הדרך של גברים רבים להתמודד עם תחושות כמו בושה היא באמצעות הפיכתן לכעס, זעם, שליטה והכנעה, שמעניקים כוח ועוזרים לנטרל רגשות של חרדה.

   

  מחד, רגשות עוינים אלה הם ניסיונות לכסות על פגיעות וחולשה שמאיימות על הזהות הגברית, ומאידך, הם מפעילים את העולם הארוטי שלנו. הרצון להשתמש או לשלוט במישהו אחר מעצים את התשוקה המינית שלנו, כפי שהיעדרה של אגרסיה מהמיניות מוביל לשעמום ואדישות. במבט ראשון זה נראה לא הגיוני שתשוקה פורחת על מצע של מאבקים פסיכולוגים עמוקים, אולם אחת התובנות בהקשר של הארוטיקה שלנו היא שעוררות מינית גבוהה מתרחשת במתח שבין הבעיה לפתרונה. כלומר, מה שמפחיד אותנו גם מושך ומגרה אותנו, וכך התשוקה לאדם שדוחה אותנו והצורך להשיגו, רק הולכים וגוברים באופן פרדוקסלי.

   

  דרכה של הארוטיקה היא להפוך קונפליקטים רגשיים לא פתורים לריגוש מיני, בזמן שהיא משתמשת בפצעים ובקונפליקטים שלנו כמעוררי תשוקה. כך חוסר בטחון, רגשי נחיתות ובושה הופכים בפנטזיה המינית לזעם ורצון לשליטה והכנעה. הפנטזיה לבזות או לחלל נשים שמפחידות אותך, או שאתה מרגיש דחוי לידן, היא לא פחות מנקמה מתוקה על העלבונות שחווית בעולם האמיתי.

   

  לב העולם הארוטי

  באופן כללי, ארוטיקה נובעת מדחף פנימי לאשר את עצמנו. המוח הארוטי מודע לחולשות ולפגיעויות שלנו, ומנסה לפצות עליהם על ידי הפיכת רגשות שליליים לחיוביים. טרנספורמציה רגשית נמצאת בלב בעולם הארוטי שלנו. בפנטזיות המיניות שלנו חרדה הופכת לביטחון, חולשה לכוח, אשמה לחופש, כאב לעונג ותוקפנות לאהבה.

   

  הפורנו, כסוג של פנטזיה מינית, עוזר לגברים להפוך פגיעות שהתחפשה לתוקפנות, לאהבה וקבלה. לא חשוב מה גברים עושים עם שחקנית הפורנו בדמיון שלהם, לא רק שהיא לא דוחה אותם, היא מתחננת לעוד. לא חשוב כמה פרועה הפנטזיה המינית של הגבר, השחקנית - לא רק שאינה מענישה או נוזפת בהם, היא מתגמלת אותם.

   

  גם אם המגע של גבר עם נשים בשר ודם נותר מרוחק ומגושם, בין אם שהן מתעלמות ממנו או קשות להשגה, צפייה בפורנו מאפשרת מגע עם נשים זמינות שמתחרות על תשומת הלב שלו. ההנאה של השחקנית הופכת למרכז תשומת הלב שלו, ובכך היא מראה לו את הדרך לאהבה וקבלה ללא תנאי, עד שהאהבה מנצחת את הזעם.

   

  כדי להפחית את שיעור הצפייה בפורנו או כדי להצליח להיגמל ממנו, אין טעם לדעתי בחוקים מגבילים או בצנזורה, מכיוון שמכשולים חיצוניים תמיד יגבירו את התשוקה כלפי הדבר אותו הם מנסים למנוע. במקום זה יש לעודד גברים לדבר על הפגיעות שהם חשים סביב אינטימיות ואהבה, ולתקשר את הצרכים הרגשיים הסמויים, אותם הם מנסים למלא דרך הפורנו.

   

  רועי צור עוסק בטיפול פרטני וזוגי. מעביר במסגרת "Funzing" הרצאות לקהל הרחב כגון "מהתאהבות לאהבה" ו"אינטליגנציה זוגית".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  יש קשר הדוק בין צפייה בפורנו ובין פחד מאינטימיות
  צילום: Shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים