שתף קטע נבחר

קרוב ל-30 אלף דירות חדשות: הופקדה תוכנית מתאר לנס ציונה

התוכנית נועדה לתת מענה לתוספת של 35 אלף תושבים לעיר שבשפלה עד שנת 2040 וכוללת אלפי מ"ר עבור שטחי תעסוקה, מסחר ומבני ציבור

מתיחת פנים בשפלה: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז שבמינהל התכנון החליטה היום (ד') להפקיד תוכנית מתאר כוללנית לנס ציונה, שנועדה לתת מענה ליעד אוכלוסייה של 85 אלף תושבים עד שנת 2040. כיום גרים בעיר כ-50 אלף איש. התוכנית, הקובעת עקרונות ומדיניות ארוכת טווח לתכנון ופיתוח, כוללת כ-29 אלף יחידות דיור, כ-471 אלף מ"ר עבור שטחי תעסוקה, כ-89 אלף מ"ר עבור שטחי מסחר וכ-145 דונם עבור מבני ציבור.

 

המועמדים על בעיית הדיור: "כשאין תכנון - אי אפשר לבצע"

המדינה תיישב מחדש 125 אלף בדואים בנגב תוך שלוש שנים

קניון עזריאלי מודיעין יתרחב - ויכלול גם מלון ראשון בעיר

 

התוכנית שמה דגש על התחדשות עירונית, תוך פיתוח מערך שירותי ציבור. צפיפות הבנייה במתחמים אלו לא תעלה על 26 יחידות דיור לדונם נטו. על מנת לעודד תהליכי פינוי בינוי, קובעת התוכנית מנגנון של "קרקע להשלמה", לפיו יתאפשר ניוד של זכויות למתחמים בשכונות החדשות. במתחמים אלה תהיה צפיפות מינימום של 18 יחידות דיור לדונם.

29 אלף דירות חדשות. נס ציונה (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
29 אלף דירות חדשות. נס ציונה(צילום: אבי מועלם)

במרבית האזורים בעיר נקבע כי תותר בנייה נמוכה יחסית, של עד 11 קומות, במטרה לשמור על אופי הבינוי הקיים. במתחמי ההתחדשות העירונית, מתחמים חדשים ומרכז העיר, תותר בנייה גבוהה של עד 16 קומות; ובמקרים חריגים עד 18 קומות.

 

במסגרת התוכנית גם מוצע מרכז משולב חדש לעיר, הכולל את חידוש אזור התעשייה והפיכתו לאזור מעורב שימושים, המחבר את ארבעת הרובעים הקיימים. על פי התוכנית, רחוב ויצמן יהיה רחוב עירוני ראשי ולאורכו מתוכנן קו להסעת המונים. עוד בהיבט התחבורתי, בצפון מזרח העיר מוצע הקמת מסוף אוטובוסים.

 

מקום של כבוד למורשת ההיסטורית של העיר

בנוסף מציעה התוכנית שימור של המורשת ההיסטורית, התרבותית והפיזית של העיר, הכולל, בין השאר, את אזור לב המושבה וגבעת האהבה - בו התקיימה ראשית ההתיישבות; וכן רחוב ויצמן, המאופיין ברצף של מבנים מודרניים לצד מבנים היסטוריים.

 

התוכנית מבקשת גם לשמור על השטחים הפתוחים והמערכות האקולוגיות בסביבת העיר, הכוללות שטחי חקלאות, נחלים, גבעות כורכר, אתרי עתיקות וסביבת חוף ים. היא מייעדת לחבר את השטחים הללו למסדרון אקולוגי ארצי, וכוללת סלילת שביל אופניים היקפי בשטחים הפתוחים של העיר.

 

מתכנן מחוז מרכז, גיא קפלן, מסר כי "הוועדה המחוזית מברכת את עיריית נס ציונה בקידום תוכנית כוללת לעיר. תוכנית המתאר תאפשר את פיתוחה המיטבי של נס ציונה לשנים הבאות, תוך מתן דגש על איכות התכנון, המרחב הציבורי וקידום התחדשות עירונית".

 

התוכנית נערכה על ידי צוות תכנון רב תחומי בראשות אדריכלית נעמה מליס, בליווי העירייה ונציגי מינהל התכנון וכללה הליכי שיתוף ציבור נרחבים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
מתרחבת. נס ציונה
צילום: אבי מועלם
מומלצים