שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  השכר לבן של קירשנבאום בראיית האקסל: "מה פסול בזה שגוף כפוף אליי מעסיק אותו?"

  סגנית שר הפנים לשעבר, הנאשמת בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, התייחסה בעדותה הרביעית במשפט לטבלת אקסל, שנחשפה ב-ynet, ובה צוין שכר שקיבל בנה מאחד המעורבים. "כל אחד עוזר לילד שלו לחפש עבודה", אמרה קירשנבאום. "אני מכירה שופט שילדיו עובדים בפרקליטות"

   

  קירשנבאום בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי)
  קירשנבאום בבית המשפט (ארכיון)(צילום: מוטי קמחי)

  "אני לא יודעת למה היה צריך את הטבלה, לא אני כתבתי אותה". סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום, שמואשמת בפרשת השחיתות בישראל ביתנו בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, התבקשה להתייחס היום (ד') לטבלת אקסל שנתפסה במחשבו של מעורב אחר בפרשה. "שום כסף מפה לא יצא לכיסה של פאינה קירשנבאום", אמרה סגנית השר לשעבר בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

   

  העדות הרביעית של קירשנבאום במשפטה ניתנה במסגרת חקירה נגדית שאותה הוביל התובע, עו"ד מאור אבן חן מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. לפי אחד מסעיפי האישום, קירשנבאום הבטיחה לדניאל אלינסון, מנכ"ל עמותת "עזרא" העולמית ונשיא עמותת "עזרא" ארה"ב לשעבר, כי היא תדאג לכך שהעמותות יקבלו תקציבים למימון פעולותיהן ממשרדי ממשלה ותורמים פרטיים.

   

  בסופו של דבר, כך נטען, הועברו לעמותות כארבעה מיליון שקלים מכספים שהיו בשליטתה של קירשנבאום. בתמורה, נטען, חלק מאותם כספים שימשו חזרה למימוש מטרות מפלגת ישראל ביתנו וגם למימון טובות הנאה אישיות עבור סגנית השר לשעבר. לפי הפרקליטות, מדובר בשוחד. אלינסון, שהורשע במתן שוחד לקירשנבאום, ממתין לגזר דינו.

   

  קירשנבאום בעדותה השלישית    (צילום: מוטי קמחי)

  קירשנבאום בעדותה השלישית    (צילום: מוטי קמחי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  קירשנבאום התייחסה כאמור היום בעדותה לראיה חשובה בתיק - טבלת אקסל שנתפסה במהלך חקירת המשטרה במחשבו של אלינסון. בטבלה, שנחשפה ב-ynet במהלך משפט מקבלי השוחד בפרשה המסועפת, מופיע פירוט של הוצאת סכומי כסף תחת הכותרת "הוצאות של ישראל ביתנו".

   

  בטבלה מופיעים סעיפים הכוללים פירוט של טיסות, בתי מלון ומוצרי אלקטרוניקה עבור קירשנבאום לצד סכומי ההוצאות ותאריכים. בפרקליטות סבורים כי מדובר בטובות הנאה שהוענקו למזכ"לית ישראל ביתנו לשעבר. קירשנבאום מצדה הסבירה על דוכן הנאשמים כי מדובר בטבלה שהרישומים בה הם של אלינסון בלבד, שהיא לא התעמקה בה ושלטעמה בוודאי לא מדובר בשוחד.

   

  אלינסון, הסבירה קירשנבאום, היה כפוף לה במסגרת פעילותה וכל ההוצאות שרשומות בטבלה היו לגיטימיות. התובע טען כי אלינסון העיד שהיה מראה לקירשנבאום את הטבלה מדי פעם ואף היה מבקש אישור לפני הוספת פרטים. על כך השיבה קירשנבאום: "דני היה מגיע אליי עם טבלה, הוא ניהל אותה, לעולם לא התעמקתי במה שהיה כתוב. ראיתי פה דברים לראשונה בחקירה, אין לי הסבר להרבה דברים פה".

   

  השופט ירון לוי התערב והזכיר כי אלינסון מחק את הטבלה מהמחשב עם תחילת החקירה, ושהמשטרה שחזרה אותה. התובע: "אלינסון העיד שהיה מבקש את אישורך (להוסיף דברים. ג"מ). קירשנבאום: "זכור לי שרשם הוצאות בטבלה, הוא פנה אליי כשרצה להכניס לטבלה את נושא השכר של בני, או נסיעות, או סקר שהוא ביקש, אבל לגבי הכנסות הוא לעולם לא פנה אליי מה לרשום".

   

  "לא לקחתי כסף לכיסי" 

  השופט תהה: "למה היה צריך את הטבלה", ועל כך השיבה קירשנבאום: "לא יודעת, אני לא כתבתי אותה". השופט: "למה לא אמרת 'אני המזכ"לית, אתה כפוף אליי, מה אתה בא לי עם טבלה של מכולת כל פעם?'. תסבירי לי, למה את לא מסתכלת על הטבלה?". קירשנבאום: "הוא פעל בשטח. נניח אני מגיעה לפגישה עם ליברמן (יו"ר ישראל ביתנו. ג"מ), אז אני מראה לו את הנקודות? ואם הוא לא מסכים, הוא מעיף אותי?".

   

  השופט: "למה לא אמרת לו (לאלינסון. ג"מ) 'מספיק עם הטבלה הזו'?". קירשנבאום: "מדי פעם הוא היה בא עם הטבלה. אמרתי לו 'תקשיב, זה לא מעניין אותי, אני רוצה לראות תוצאות'. דני, גם אם הוא כפוף אליי, יש לו מעמד. הוא מנכ"ל 'עזרא' העולמית אז לא העפתי אותו. כל פעילותו הייתה מבורכת לאורך כל הזמן".

   

  התובע, עו"ד אבן חן, הקשה: "אם הכול חוקי ולגיטימי, לא הוא מחק את הטבלה?". קירשנבאום: "גם אלינסון ניסה להסביר, התרגש ופחד, לא יודעת. האם במחשב שלי מחקתי י' אחת? בדקתם מחשבים שלי? לי לא היה מה להסתיר. לא מחקתי דבר, לא יודעת למה עשה דבר כזה".

  טבלת האקסל שנתפסה במחשבו של אלינסון ()
  טבלת האקסל שנתפסה במחשבו של אלינסון

   

   

  הראשונה מימין עורך דין מאור אבן חן ומשמאל עו
  התובע עו"ד מאור אבן חן (מימין) ועו"ד דן אלדד מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות(צילום: מוטי קמחי)

  התובע: "מי במפלגה ידע על מימון הטיסות והמוצרים של אלינסון?". קירשנבאום: "אף אחד לא ידע, מי צריך לדעת?". השופט: "למה את הנסיעות לארצות הברית רק 'עזרא' מימנה ולא שאר החברות בפורום האמריקני?". קירשנבאום: "הוא מימן נסיעות, דני היחיד שהיה נמצא פה. הפורום האמריקני מימן כל שנה ב-70 אלף דולר את 'עזרא'. הייתה סימביוזה של הגופים, אז אפשר להגיד שגם הפורום מימנו את הנסיעות שלי. אולי הייתי צריכה להיות נוקשה בניהול ורישום הדברים".

   

  השופט: "את לא רואה שבכל הטור של ההוצאות יש קשר אישי אלייך?". קירשנבאום: "תלוי איך מסתכלים. לדעתי, כל הפעילות שביצעתי הייתה עבור 'ביתנו העולמית'. נכון היה לרשום אולי 'ביתנו העולמית'". השופט: "גם לגרסתם לא הכול בדיוק 'ביתנו'. אמרת שזה גם נסיעות פרטיות". קירשנבאום: "לא, אין כאן נסיעות פרטיות, לא לקחתי כסף לכיסי".

   

  "אני לא רואה עם זה שום בעיה" 

  טבלת האקסל כוללת פירוט נרחב לשכר ששולם על ידי אלינסון לבנה של קירשנבאום. "מה פסול בזה שגוף שכפוף אליי מעסיק את הבן שלי?", אמרה סגנית השר לשעבר בעדותה. "יש שופט שאני מכירה שילדיו עובדים בפרקליטות. אז מה פסול שהבן שלי עובד ב'תגלית' אצל דני ודני כפוף אליי? אני לא רואה עם זה שום בעיה".

   

  קירשנבאום הוסיפה: "הבן שלי הפסיק לעבוד ברגע שהתפוצצה הפרשה, גרמתם לפשיטת רגל של אנשים. עשיתם הרבה נזקים עם הפרשה הזאת, עצרתם את את דני וכל הסיפור נגמר".

   

  השופט: "אם הכול כל כך פשוט? מדוע בנך לא פנה בעצמו לאלינסון? למה את פנית אליו? זה לא יוצר מראית עין שיכולה להשפיע על שיקול הדעת?". קירשנבאום השיבה: "אין אחד שבנו לא מחפש עבודה והוא לא עוזר לילד. אם הבן שלך, מאור התובע, היה מחפש עבודה, לא היית פונה לגיורא (אדרת. הסנגור של קירשנבאום. ג"מ), 'אולי יש מקום להתמחות לבן שלי?'. כמה אנשי פרקליטות יושבים במשרדי עורכי דין בהתמחות. מה פסול בזה?".

   

  את קירשנבאום מייצגים עורכי הדין גיורא אדרת, אלון קליין ואורן אדרת. את הנאשם הנוסף בתיק רמי כהן מייצגים עורכי הדין אבי חימי ומשה וייס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  קירשנבאום בבית המשפט (ארכיון)
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים