שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חזרה לישראליות שנתגאה בה

  חיים אורון מאמין במרצ | "הפתק שלי": ח"כים לשעבר משני הקצוות על יום הבוחר

  ביום שלישי צריך לשים סוף לכהונה של בנימין נתניהו. לא רק האיש, אלא תרבות שלטונית שלמה שיצר והוביל, דירדרו את החברה הישראלית. צריך לשים סוף גם לביביזם. סוף ללאומנות, להסתה, לשחיתות, למתקפות על שלטון החוק, על זכויות האדם, על הדמוקרטיה. רק מפלגה אחת רוצה ויכולה להניע אותנו כמה שיותר רחוק מהביביזם, חזרה לישראליות שנתגאה בה. מרצ.

   

  מהצד השני: יצחק אהרונוביץ מאמין בליברמן

  חיים אורון (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
  חיים אורון(צילום: הרצל יוסף)
   

  סוף לעשר שנים של הסתה מתמשכת נגד בית המשפט העליון ורשויות החוק. הפגיעה בערכים הבסיסיים ביותר של הדמוקרטיה, בחופש העיתונות, בחופש הביטוי, בהגבלות על הכוח השלטוני, היא סכנה מוחשית המרחפת מעל ראשינו. מי שמבין זאת ימצא רק במרצ שותפים שמחויבים באופן עמוק למאבק הקשה למען הדמוקרטיה הישראלית.

   

  סוף לשקר ששותפים לו גם בימין וגם במרכז כאילו אפשר להמשיך לעד עם הקיפאון המדיני ולהעלים מהציבור את המחיר המעשי והמוסרי הנורא של הכיבוש. המצב הקיים מוביל לחיסול הרעיון הציוני או למלחמה כוללת. השליטה בפלסטינים תרדוף אותנו עוד הרבה שנים. מי שמבינה זאת יודעת שרק אם נשים את הדברים על השולחן בצורה חדה וברורה, זה ייגמר. רק מרצ תעשה זאת.

   

  ניאבק בכפייה הדתית כי אנחנו מאמינים בזכותו של הפרט לחיות על פי תפיסת עולמו, אם זה להתחתן בנישואים אזרחיים, אם זה לאמץ ילדים כזוג חד־מיני ואם זה לחיות כיהודי אורתודוקסי, רפורמי או חילוני. ישבנו בעבר עם החרדים בממשלה ואולי בממשלה של גנץ זה יצטרך לקרות שוב. אבל אין מפלגה שמצליחה כמו מרצ לקדם בכל קונסטלציה פוליטית את הזכות לחופש מדת.

   

  נעצור את ההסתה נגד הציבור הערבי. לא נחכה לגיבורות תרבות אמיצות שיאמרו את מה שצריך להיאמר במיינסטרים הפוליטי: שהערבים הם חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית. רק מרצ מחויבת בהשקפתה, במעשיה וברשימתה לפעול בשותפות יהודית־ערבית מלאה, ולהבטיח שכל אזרח ואזרחית ערבים יוכלו ליהנות מכל מה שיש לחברה הישראלית להציע. זו הדרך היחידה למתן את המתחים הפנימיים ולקדם גיוון, עושר תרבותי ושוויון.

   

  אני נמצא בעשור השישי של פעילותי הציבורית. ראיתי מספיק כדי לדעת שאיש אינו יכול לחזות את ההתפתחויות הפוליטיות לשנים הבאות. למדתי שלהיות נאמן לשורשיי ולפעול על פי תפיסת עולמי הערכית, זה גם הדבר הנכון ביותר וגם הדבר הבטוח והיעיל ביותר פוליטית. חברי עמוס עוז ז"ל נהג לומר שכדי להשיג השפעה מקסימלית, צריך להפעיל את הכוח במקום רחוק מהמרכז. עמוס צדק.

   

  הדבר הנכון והרחוק מהמרכז הוא להצביע מרצ. אין מפלגה אחרת עם השקפת עולם כוללת שמחויבת גם ברמה הערכית וגם בעשייה הפוליטית למאבקים החשובים
  ביותר של החברה הישראלית. אין אף לא מפלגה אחת, לא כחול לבן עם יש עתיד בתוכה ולא העבודה, שלא שיתפה פעולה ובוודאות לא תשתף פעולה עם נתניהו. הפתק של מרצ בקלפי הוא הפתק של המהפך. הוא הפתק המחויב ביותר לגוש המרכז־שמאל, ולו בלבד. הוא מחזק את הסיכויים של גנץ להיות ראש ממשלה, ואת הסיכויים של ממשלתו להביא שינוי. הוא הפתק שירחיק אותנו הכי מהר והכי רחוק מבנימין נתניהו ומהביביזם.

   

  חיים אורון הוא יו"ר מפלגת מרצ לשעבר וכיהן מטעמה כשר החקלאות

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים