שתף קטע נבחר

ברגע האחרון: 875 מיליון שקל עברו בוועדת הכספים

רגע לפני הבחירות אישרה הוועדה העברת עודפים מתקציבי המשרדים ב-2018 לשימוש השנה. רוב הכסף: לתחבורה ציבורית, חינוך וקליטה

רגע לפני פתיחת הקלפיות אישרה אתמול ועדת הכספים העברת 875 מיליון שקל מעודפי תקציבי המשרדים בשנת 2018 לשימוש בשנת 2019. חצי מיליארד שקל מכלל הסכום נועדו לתקצב את הסכם ההפעלה החדש בין אגד למדינה ולשיפור בשכר כלל נהגי התחבורה הציבורית.

 

ועדת הכספים אישרה: 650 מיליון שקל לניצולי שואה

למרות פיזור הכנסת הצפוי, אושרו העברות תקציביות במיליארד שקל

אושרו עוד 60 מיליון שקל למטוס לנתניהו, קוצץ תקציב פיתוח הנגב והגליל

 

האישור לקיום הדיון בהעברות ניתן על ידי ועדת ההסכמות, לאחר בקשת יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני. עמדת היועץ המשפטי הייתה כי שימושים אחרים שהתבקשו במסגרת ההעברה לא דחופים נוכח הסמיכות לבחירות.

 

>> לסיפורים הכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

ועדת הכספים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ועדת הכספים(צילום: גיל יוחנן)
 

כאמור, 500 מיליון שקל נועדו למימון הסכם הפעלה חדש בין המדינה לאגד עד שנת 2029. ההסכם נחתם בסוף 2018, ובמסגרתו תהפוך אגד מקואופרטיב לחברה, תוך הכנסת משקיע אסטרטגי בהיקף של 50%, שמירת תנאי חברי אגד והעלאת שכר הנהגים, הוצאת 30% מקווי החברה לתחרות והוצאת יתרת הקווים לתחרות עם תום ההסכם. בנוסף, נועד סכום זה לממן את העלאת שכר הנהגים בתחבורה הציבורית. לאור המחסור בנהגים בענף וכדי לשפר את תנאיהם הוסכם בין משרד התחבורה, האוצר ומפעילי התחבורה הציבורית על הזרמת יותר מ־200 מיליון שקל למטרה זו.

  (צילום: יח
500 מיליון שקל להסכם הפעלה חדש בין המדינה לאגד (צילום: יח"צ)
 

מנגד, לא נידונה העברת 360 מיליון שקל עבור רכש מנה שישית של קרונות נוסעים ולהאצת פרויקט בניית מסילה רביעית באיילון, ו-950 מיליון שקל כתוספת תקציב עבור פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן, בהתאם לקצב הביצוע, תחזיות ביצוע ושינויים שלא היו ידועים במועד בניית התקציב. תקציבים אלה יעלו לדיון לאחר הבחירות.

   ()

ח"כ גפני: התנהלות לא ראויה

על רקע אישור התקציב להסכם התחבורה הציבורית אמר ח"כ גפני כי "יש פה פנייה שהממשלה העבירה עם השלכות מאוד משמעותיות לציבור, המתנו כפי שדורש הנוהל בתקופת בחירות, שהממשלה תפנה ותאמר שמדובר בפנייה דחופה, שמדובר בפנייה שקשורה גם במפעילי התחבורה הציבורית היותר קטנים, שהמשמעות עבורם היא שהם ירעבו ללחם.

 

"היה צפוי שנקבל פנייה ממזכיר הממשלה, שיאמר שאי אפשר לחכות עד אחרי הבחירות, אך זו לא הגיעה ורק קיבלתי טלפונים כי הממשלה טוענת שאני אשם. אני לא יכול לאשר דבר שוועדת ההסכמות לא מאשרת, זה התקנון, זו לא סמכות שלי. הממשלה כלל לא פנתה בבקשה לדון בפנייה, כאילו היא משהו וירטואלי. ראינו את המצב ולכן, למרות שלא מקובל, לפנים משורת הדין פניתי וביקשתי את אישור ועדת ההסכמות לקיים את הדיון. ועדת ההסכמות פנתה לממשלה ולמזכיר הממשלה בשאלה אם הם רוצים בזה, ורק ביום שישי בצהריים מזכיר הממשלה העביר את הבקשה, לאור הפנייה שלנו. זו התנהלות לא ראויה ולא מקובלת".

 

כן אושרה העברת כ-50 מיליון שקל עבור משרד הרווחה, כשעיקר ההעברה נועד לממן מענים לשורדות זנות ואת תגבור שירותי הרווחה במזרח ירושלים. בנוסף, 45 מיליון שקל נועדו לרשות לניצולי שואה, לצורכי שירותים שונים למימוש זכויות הניצולים, לרכישת כרטיסי מזון ולטיפולי בריאות שונים.

כיתה אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
152 מיליון שקל לסבסוד צהרונים בגנים ובכיתות א'-ב'(צילום: shutterstock)
  

152 מיליון שקל הועברו אתמול למשרד החינוך, בעיקר לסבסוד הצהרונים בגני הילדים ובכיתות א'-ב', ועבור תוכניות חינוך בלתי פורמלי במזרח ירושלים.

69 מיליון שקל הועברו לתקציב משרד הקליטה, ליישום החלטת הממשלה לעניין המשך כניסה לישראל של בני קהילות גונדר ואדיס-אבבה במסגרת איחוד משפחות, תגבור סל הקליטה, לימוד עברית לעולים, קידום תעסוקה ותחזית גידול בהיקף העולים נוכח תקריות אנטישמיות בצרפת.

 

40 מיליון שקל הועברו לתקציב משרד הבינוי והשיכון, לצורכי הוצאות אבטחה במזרח ירושלים.

 

כן אושרה העברת 15 מיליון שקל להיערכות משרד הפנים לבחירות לכנסת. התקציב נועד להכנת פנקס הבוחרים, מסירת מידע לציבור אודות הפנקס וזכות ההצבעה, הפעלת מוקד מידע ארצי ומסירת מידע ממרשם האוכלוסין לקראת הבחירות, וכן עבור פרסום תשדירים לציבור, הכוללים הודעות לבוחר, מידע על מיקום קלפיות והכנסת מסמכי זיהוי לקלפיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוברות ועדת הכספים
ועדת הכספים
דוברות ועדת הכספים
מומלצים