שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כשהרופא הופך לאורח: כך עובדת רפואת הבית בעולם
  העלייה בתוחלת החיים, המחסור במיטות וסכנות הזיהומים שבאשפוז בבית החולים הביאו את אנשי הרפואה, בכל העולם לחפש פתרון לטיפול טוב יותר בעלויות נמוכות בהרבה. בכנס בינלאומי ראשון בספרד, שם קיימת רפואת הבית כבר 22 שנים, הוצג מודל של "בית חולים בבית" שקיים כבר ב-40 מדינות בעולם

  לקבל טיפול רפואי מלא - בבית. מעל ל-400 רופאים, אחיות, חוקרים, פיזיותרפיסטים, עובדים סוציאלים ומומחים נוספים הקשורים לעולם הרפואה הגיעו לפני כשבוע למדריד לכנס בינלאומי ראשון בנושא "בית חולים בבית", WHAHC- The World Hospital at Home Congress.

   

  המומחים מכ-40 מדינות ברחבי העולם חלקו את המודלים השונים לאשפוז ביתי הקיימים כיום בארצם והשונים אחד מהשני בהתאם לצרכי האוכלוסייה המטופלת והבירוקרטיות של הממשלות השונות.

   

  "למעשה הכנס הוא פלטפורמה מרכזית להצפת מודלים שונים וסוגיות הנוגעות לצרכים המיידיים וארוכי הטווח של מערכת הבריאות והתייעלות במודלים המוכרים". מסביר ד"ר איתמר עופר, מנכ"ל צבר רפואה, ומי שהיה סגן מנהל בית החולים שניידר, מנכ"ל מדיקל סנטר, מיוזמי הכנס וממוביליו.

   

  "הכוונה היא לא לחולים סופניים או טיפול בחולים כרונים מורכבים אלא לחולים שמפנים אותם לאשפוז במחלקות הפנימיות של בתי החולים ובמקום להתאשפז שם, מופנים לאשפוז בביתם כאשר רופא ו/או אחות מגיעים אליהם לפחות פעם ביום לטיפול ומעקב וזמינים 24 שעות ביממה, כאמור המודל משתנה בכל מדינה ומדינה".

   

  "בישראל המודל נקרא 'פנימית בבית' - וממומן על ידי קופות החולים". מסביר ד"ר עופר "והוא מציע לאותם חולים העונים לקריטריונים לקבל את הטיפול בביתם, עם צוות רופאים בכיר, אחיות, שירות בדיקות דם, א.ק.ג ועוד למשך מספר ימים והכל בתיאום עם רופא המשפחה".

    

  תוצאות המחקרים האחרונים שהוצגו במדריד מראות כי האשפוז הביתי מקצר את זמן ההחלמה של החולים, מפחית בהוצאות מערכת הבריאות, מפחית זיהומים, מגביר בטיחות, מוריד באופן משמעותי את הסיכון לאשפוז חוזר של החולים המטופלים, מעלה את המוטיבציה של המטופלים להחלים, ומשפר את איכות ההחלמה.

   

  יחד עם ד"ר עופר מישראל הובילו את הכנס בספרד גם פרופ' ברוס אלן לף, מאוניברסיטת ג'ון הופקינס בארצות הברית, חוקר ומומחה בתחום הגריאטריה. ד"ר בטריז מסה מספרד, נשיאת האיגוד הספרדי לאישפוז ביתי. וד"ר מיכאל מנטאלטו, חוקר וראש תחום אשפוז ביתי בבית החולים הציבורי-Epworth Healthcare, שבמחוז ויקטוריה באוסטרליה.

   

  טיפול בית מדריד (מתוך סיור H@H במדריד)
  רופאה ואחות מגיעות לבית המטופל מעניקות טיפול רפואי ויחס מאוד אישי(מתוך סיור H@H במדריד)

  "בית חולים בבית" - כבר 22 שנים בספרד

  המודל הספרדי שהוצג במדריד לטיפול חולים בביתם קיים יותר מ-22 שנים ברחבי המדינה. כ-116 יחידות שנקראות H@H - בית חולים בבית, ממוקמות כמחלקות בבתי החולים ברחבי ספרד. הרופאים, האחיות והמומחים הנוספים הינם עובדים של בתי החולים ולהם תעודת הכשרה נוספת מיוחדת מטעם ממשלת ספרד לטיפול בבית. הצוותים מטפלים בחולים כרוניים, חולים אחרי ניתוח, בזיהומים, דלקות, פגים, ילדים ומבוגרים.

   

  בכל יום יוצאים עשרות צוותים של רופאים ואחיות מבתי החולים לטפל בכ-7 מטופלים, לכל צוות. היחס האישי, הקירבה, ההכרות המשפחתית והטיפול המקצועי הופכים את החולים ומשפחותיהם כמו גם את הצוות המגיע לשותפים מלאים לבריאות והחלמת המטופל.

   

  "קיים עומס גדול על המשפחה המטפלת", מפנה ד"ר מרתה גונזלס מבית החולים קליניקו סן קרלוס במדריד את תשומת הלב דווקא למשפחה ולאדם החולה. "העובדה שחולה יכול לצאת הביתה ולהמשיך לקבל טיפול אנטיביוטי דרך הוריד בבית, כמו גם תרופות אחרות, לעשות בדיקות דם, לישון במיטתו ולאכול את האוכל שאהוב עליו, מאוד מקלה על החולה ועל המשפחה ומאיצה את תהליך ההחלמה שלו, בהרבה מאוד מקרים".

   

  "הרופאים שלנו הם מנוסים וטובים יותר מאנשי הצוות בבית החולים", היא מוסיפה בחיוך, "מדובר ברופאים ואחיות בעלי ניסיון שמחפשים אלטרנטיבה לטיפול המוכר להם בבית החולים. הם מנסים ונזכרים למה הפכו לרופאים מלכתחילה".

   

  טובת החולה להיות בבית

  ד"ר איתמר עופר שניהל בעבר מוסדות בריאות גדולים בארץ מסכים עם ד"ר גונזלס "מערכת הבריאות שאנחנו מאמינים בה ושאנו חלק ממנה פוגעת באנשים", הוא אומר אחרי דקות של מחשבה, "בית החולים מהווה סכנה אמיתית לחולים הן מבחינת הדבקות בחיידקים עמידים, זיהומים ונפילות. אין ויכוח בכלל שיש מקרים רבים בהם החולים לא צריכים להתאשפז במחלקות הפנימיות של בבית החולים. הם מאושפזים שם כי עד היום לא הייתה להם אפשרות אחרת לקבל את הטיפול לו הם זקוקים".

   

  "אנחנו מרגישים שהמודל הישראלי, שנקרא 'פנימית בבית' הוא האלטרנטיבה לאשפוז במחלקות הפנימיות ברחבי הארץ מבלי לוותר על המקצועיות של הרופאים והאחיות המעניקים את הטיפול".

   

  "חולים בדלקת ריאות, דלקת בדרכי השתן, זיהומים בעור, COPD ועוד יכולים להיות מופנים מרופא המשפחה שלהם, מהמוקד, ממיון בית החולים או מהמחלקות השונות בבית החולים לקבלת המשך הטיפול בבית".

   

  "קורה משהו בבית שלא קורה בבית החולים", מוסיף ד"ר עופר, "יש הזדמנויות שנפתחות, מגע וטיפול אישי המאפשר החלמה טובה ומהירה הרבה יותר. גם אם בפועל הרופא או האחות מצויים בבית אותו זמן כמו בבית חולים, למטופל הזמן הזה נראה ומרגיש ארוך ואפקטיבי הרבה יותר. הם מרגישים שאכפת לרופא מהם והם לא עוד חולה על מיטה".

   

  את ההבדל מתארים היטב אנשי הרפואה. "רופאים שמתחילים לעבוד בבתים חוזרים מהביקור הראשון בבית עם עיניים זורחות ואומרים לי שהם כבר הפסיקו להאמין שאפשר לעשות את זה, שאפשר להעניק טיפול רפואי אמיתי לאנשים. המערכת הצליחה לכתוש אותם והם איבדו אמון". 

   

  כשהרופא הופך לאורח

  צבר רפואה טיפלה בשנה האחרונה בלמעלה מ-300 מטופלי "פנימית בבית" בפעילות שהחלה מול קופת חולים "מכבי" בבית החולים רמב"ם ובני ציון. מאז הצטרפה קופת חולים "מאוחדת", בקרוב כך מקווה ד"ר עופר, גם מבוטחי קופת החולים "כללית" ו"לאומית" יוכלו לקבל טיפול רפואי בביתם במקום במחלקות הפנימיות. 

   

  "אחות מאחת הצוותים אמרה לי לא מזמן שפעם, כשעבדה בבית החולים היא הייתה אומרת שהיא הולכת לעבודה. היום שהיא מטפלת בבתים היא אומרת שהיא הולכת לבקר את שרה, מיכל ויואל". מספר ד"ר רוני צבר מייסד צבר רפואה ומנהלה הרפואי.  

   

  "מדובר בהזדמנות. הזדמנות לאנשי הרפואה להתאהב שוב בעבודה שלהם ולמטופלים לקבל את הטיפול היעיל, הטוב, הבטוח והמהיר ביותר".

   

  טיפול בבית במקום במסדרון ברמב"ם

  המקרה של סיסי גיא, בת ה-62 תושבת קרית ביאליק הוא דוגמא אחת לצורך הבריאותי באפשרות של אשפוז בבית. סיסי חולה כבר זמן בסרטן הלבלב ומטופלת בכימותרפיה, טיפולים המחלישים את המערכת החיסונית בגופה וגורמים לה להדבק במחלות שונות והסתכן בסיבוכים.

   

  לאחרונה היא אובחנה כסובלת מזיהום ביד ונשלחה על ידי רופא המשפחה שלה לחדר המיון בבית החולים רמב"ם בחיפה. בעקבות החששות מהדבקות במחלות נוספות חיפשו היא ובני משפחה אפשרות אחרת לטיפול בזיהום, כך שמעה במקרה על "פנימית בבית".

   

  צפו בסיסי גיא מספרת בסלון ביתה על ההקלה שחשה וסוג הטיפול שהיא מקבלת

   

     (צילום: צבר רפואה)

     (צילום: צבר רפואה)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

    

  הכותבת היתה אורחת של "צבר רפואה" בכנס WHAHC

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתוך סיור H@H במדריד
  טיפול בבית: אחות, רופאה ותרופות בבית
  מתוך סיור H@H במדריד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים