שתף קטע נבחר

מצלמות הליכוד במגזר הערבי: יו"ר ועדת הבחירות הודיע - אסור לצלם בקלפי

בהמשך לפרסום ב-ynet אודות 1,300 מצלמות נסתרות שהותקנו בקלפיות במגזר הערבי, קבע השופט חנן מלצר כי רק נציגי המשטרה או ועדת הבחירות יוכלו לעיין בחומרים. "חל איסור לצלם מאחורי הפרגוד - אלא באירוע חריג", כתב. תלונות על השחתת פתקים הועברו למשטרה: "אשקול להכשירם"

 

קלפי ברחובות (צילום: טל כהן)
קלפי(צילום: טל כהן)

בחירות 2019: יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, הודיע בצהריים (יום ג') כי רק נציגי המשטרה או ועדת הבחירות יוכלו לעיין בחומרים שצולמו מאחורי הפרגוד בקלפיות במהלך היום. בכך הוא התייחס גם לדיווחים על השחתת פתקים בקלפיות ברחבי הארץ, והודיע כי אם יתברר כי הקשקוש על הפתקים הוא תופעה – הוא "ישקול להכשיר את הפתקים".

 

בהמשך לפרסום ב-ynet על אודות 1,300 מצלמות ששלח הליכוד באמצעות משקיפים בקלפיות "בעייתיות" במגזר הערבי, אמר מלצר כי "אסור לצלם במהלך היום אלא אם יש אירוע מיוחד. במהלך הספירה בתום היום מותר להשתמש במצלמות אבל צריך ליידע את כל הנוכחים. עיון בחומרים שיופקו מהמצלמות ייעשה רק על ידי נציג משטרת ישראל או ועדת הבחירות המרכזית". מותר יהיה לבצע הקלטות אודיו, אבל בשום מקרה אסור לצלם ספרי בוחרים או פרוטוקולים. 

 נתוני ההצבעה ()

 

 

 מדגם הבחירות של ynet: בואו להצביע

ישראל בוחרת: הרשימות והפוליטיקאים שמחכים לקול שלכם

המדריך לבוחר: כל מה שצריך לדעת בדרך אל הקלפי

מאחורי דפי המסרים/פרשנות

בחירות 2019 - דקה אחר דקה 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019: מתחם הבחירות של ynet

 

לגבי השחתת הפתקים – מדובר בדיווחים ובצילומים שוועדת הבחירות קיבלה מכ-10 קלפיות ברחבי הארץ. רוב הדיווחים הם על השחתת פתקים של כחול לבן בצפון תל אביב, אך גם אורן חזן וישראל ביתנו התלוננו. בוועדת הבחירות בודקים את הנושא עם קלפיות נוספות כדי לאמוד את גודל התופעה. אם יתברר שאכן מדובר בתופעה גדולה – יו"ר הוועדה ישקול להכשיר את הפתקים, כדי להבהיר שאין תוחלת במהלך שכזה. מלצר אף פנה למשטרה וביקש את בדיקתה בנושא.

 

ההשחתה היא לרוב קשקוש על הפתקים, דבר שאמור להביא לפסילתם על פי הנהלים. הקשקוש נעשה לרוב בצד האחורי של הפתק, כך שהבוחר לא יבחין בכך. ההערכה היא שההשחתה נעשתה על ידי בוחרים מאחורי הפרגוד, מאחר שהפתקים נכנסו לארגזים, יצאו מהם וסודרו בכוורות של הקלפיות תחת פיקוח מלא.

 

מלצר ביקש מהמשטרה לבדוק גם את נושא העלמת פתקים, שגם לגביו התקבלו דיווחים.

 

 

אחוז ההצבעה נמוך מב-2015

בעת שאזרחי ישראל מנצלים את יום השבתון, יצאו גם ראשי המפלגות להצביע: יו"ר כחול לבן בני גנץ , הצביע הבוקר בקלפי בראש העין. שעות ספורות לאחר מכן הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לבית הספר ע"ש פולה בן גוריון בירושלים - ושלשל פתק לקלפי. נכון ל-12:00 עמד אחוז ההצבעה על 24.5. בבחירות הקודמות, ב-2015, עמד שיעור ההצבעה באותה שעה על 26.9 אחוזים.

 

בעת ההצבעה, אמר גנץ, מלווה ברעייתו רויטל בקלפי בראש העין: "תזכירו לי מה לשים במעטפה?". הוא הוסיף: "זה יום של תקווה, יום של אחדות. נקום ונצא לדרך חזקה ונקרא ליום מכובד ושקט לכל הצדדים. אני מסתכל לאזרחי ישראל בעיניים ואומר להם שהשינוי אפשרי".

 

נתניהו, שהגיע לקלפי עם רעייתו שרה, אמר: "ההצבעה היא פעולה קדושה. זו משמעות הדמוקרטיה". הוא נשאל על סוגיית הצבת המצלמות הנסתרות בקלפיות ערביות בידי מפלגתו: "צריכות להיות מצלמות בכל מקום כדי להבטיח הצבעה כשרה".

 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הגיע הבוקר להצביע בקלפי בבית הספר יפה נוף בשכונת בית הכרם שבירושלים. הוא התייחס למצב הבריאותי הקשה שבו נמצאת רעייתו נחמה - ואמר: "50 שנה שאני מצביע יחד עם רעייתי ואני מלא תקווה, מלא תפילה, ובטוח שגם בפעם הבאה אנחנו נצביע יחד כאן, במקום מגורינו הקבוע".

 

ריבלין גם התייחס לאופייה הסוער של מערכת הבחירות: "הבחירות האלה הן לא כפי שהיו בחירות קודמות, אלא עוצמתן הולכת ומתחזקת. המערכת הפוליטית גוברת לפעמים על השיקולים הממלכתיים, השיקולים המדיניים, שכן כל אחד רוצה קודם כל להיות במקום שבו הוא יוכל להכריע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
קלפי ברחובות
צילום: טל כהן
מומלצים