שתף קטע נבחר

פירות וירקות זולים לכבוד החג? תלוי איפה אתם גרים

רשתות השיווק מתגאות במחיר נמוך - אך מציעות אותו רק בסניפים בודדים. בדיקת "ממון" חושפת פערי מחירים של מאות אחוזים בין הסניפים. באיזו עיר תשלמו רק 90 אגורות על קילו מלפפונים - ואיפה פי שישה?

רגע לפני החג: פערי מחירים אדירים בירקות ופירות בתוך הרשתות. בדיקת "ממון" מצאה פערי מחירים של עד 555% בין סניפים של אותה רשת. כך, הרשת יכולה להתגאות במחיר הנמוך ביותר, אבל בפועל היא מציעה אותו רק במיעוט הסניפים באזורי תחרות.

 

>> לסיפורים הכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

תנובה תסמן באדום קוטג' 9% - בגלל שומן רווי

סל של תרגילים: מה חשוב לבדוק כשעושים קניות לחג?

גברים במלכודת הסופר - האם יצליחו במבחן הקניות?

 

"הרשתות עושות את זה מכמה סיבות: עבור סקרי המחירים שמתפרסמים לפני החג ועבור תחרויות זמניות וקצרות מאוד במתחמי תחרות", אמר ל"ממון" חקלאי.

פירות ירקות אריזות פלסטיק (צילום: מירב קריסטל)
איפה נמצא ירקות ופירות בזול?(צילום: מירב קריסטל)
  

בארבעה סניפי ויקטורי למשל (עכו, קריית מוצקין, קריית אתא וחיפה צ'ק פוסט) מוכרים מלפפונים ב-90 אגורות לקילו, המחיר הנמוך ביותר בשוק נכון ליום שני. ב-26 סניפים אחרים של ויקטורי, כ-70% מסניפי הרשת, המחיר גבוה פי שישה: 5.9 שקלים. בשלושה סניפים אחרים המחיר הוא 1.5 שקלים לקילו. התופעה דומה גם בעגבניות: 90 אגורות לקילו בסניפים בודדים, בעוד 3.9 שקלים זה המחיר הנפוץ ביותר ברשת.

   (צילום: ויקטורי/ יח
סניף ויקטורי(צילום: ויקטורי/ יח"צ)

זול? רק בחמישה סניפים

התופעה לא בלעדית לוויקטורי ונפוצה בכל הרשתות. בשופרסל דיל המחיר השכיח לקילו מלפפונים, 6.9 שקלים, הוא גם הגבוה ביותר ברשת ונמצא ב-20 סניפים. המחיר הנמוך ביותר, 1.9 שקלים לקילו, נמצא בשבעה סניפים בלבד, בין היתר באשקלון, חיפה וטירת כרמל. בעגבניות המחיר הנפוץ הוא 2.9 שקלים, והמחיר הכי נמוך ברשת, 1.9 שקלים לקילו, נמצא בחמישה סניפים בלבד. ב-53 סניפים מוכרים עגבניות ב-3.9-6.9 שקלים, כך שהפער מגיע לעד 263%.

סניף שופרסל דיל (צילום: ניצן דרור) (צילום: ניצן דרור)
סניף שופרסל דיל(צילום: ניצן דרור)
 

ביינות ביתן, המחיר הנפוץ ברשת לקילו מלפפונים הוא גם הגבוה ביותר: 6.9 שקלים, ב-17 סניפים (54.8% מהרשת), בין היתר: אשקלון, בית שמש וקריית אתא. המחיר הנמוך ביותר שמצאנו, 1.7 שקלים, מוצע בסניף מודיעין ישפרו בלבד, אזור של תחרות עזה. בעגבניות תופעה דומה: 13 סניפים מוכרים במחיר הגבוה ביותר ברשת, 6.9 שקלים לקילו. המחיר הנמוך ביותר? שוב בסניף במודיעין ישפרו: 1.7 שקלים.

סניף יינות ביתן (צילום: צביקה טישלר)
סניף יינות ביתן(צילום: צביקה טישלר)
 

תופעה דומה מצאנו גם באושר עד: ברוב סניפי הרשת מוכרים מלפפונים ב-5.9 שקלים לקילו, כולל סניפי ירושלים, מה שמעיד שהתחרות באזור לא עזה השנה. למחיר הנמוך ברשת, 1.9 שקלים, זכאים פוקדי סניף אחד בלבד ברשת: אשקלון בת הדר. אותם צרכנים יזכו גם לעגבניות ב-1.9 שקלים לקילו, על אף שבמחצית מסניפי הרשת הן נמכרות ב-5.9 שקלים.

 

ברמי לוי יש מחירי אמצע ברוב הסניפים, אבל ברשת העלו את מחירי המלפפונים בחלק מהסניפים. ביום ראשון הוצעו בארבעה סניפים מלפפונים ב-80 אגורות לקילו, אך למחרת בצהריים המחיר זינק ל-1.8 שקלים לק"ג. רוב הסניפים מציעים מלפפונים ב-2.8 שקלים לקילו, והמחיר הגבוה ביותר ברשת (3.9 שקלים לקילו) מוצע ב-־7 סניפים.

סניף רמי לוי ()
סניף רמי לוי
 

הבדל של 6 שקלים לקילו

גם בירקות אחרים, וכן בפירות, המגמה דומה. למשל, בוויקטורי מוכרים בצל ב-90 אגורות לקילו, המחיר הכי נמוך בשוק, אך מדובר בארבעה סניפים בלבד, כשב-־27 סניפים (71.1% מסניפי הרשת), בצל נמכר ב-3.9 שקלים.

 

בפירות המגמה דומה: ב-27 סניפי שופרסל דיל מוכרים קילו בננות ב-9.9 שקלים לקילו, כשהמחיר הנמוך ביותר ברשת הוא 2.9 שקלים - אך אותו ניתן לאתר בשישה סניפים בלבד. ביינות ביתן 14 סניפים מוכרים בננות ב-8.9-9.9 שקלים לקילו, ורק בשלושה סניפים ב-3.9-4.9 שקלים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים