שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  התוצאה המרשימה והכישלון המפואר של גנץ
  אחרי ההאנג אובר מ"חגיגות הניצחון" המביכות, בכחול לבן יתקשו לשמור על חזית אחידה ונתניהו עשוי לנסות לגרום לח"כים חדשים לערוק. בצד השני, המנצח האמיתי יודע שבאופק העננים מתקדרים

  היה משהו נאיבי, יש יאמרו נלעג, בנאום הניצחון של גנץ אמש סמוך לחצות. הרבה לפני שהתבררו תוצאות האמת, המוכיחות כי הסיכוי שלו להקים ממשלה אינו קיים, בחר גנץ להודות לנתניהו לקראת פרידתו מכס ראש הממשלה. במקום לגלות איפוק, בחרו גנץ ויועציו (הקמפיינרית שלו הציגה אותו כראש הממשלה הבא) להתחיל בחגיגות.

   

  היה זה דה-ז'ה-וו מדהים לילה שבו בישרה ציפי לבני לאומה על ניצחון קדימה בבחירות, בזמן שנתניהו תפר לעצמו ממשלה מאחורי גבה. ללבני עוד הייתה סיבה אמיתית לחגיגה: היא השיגה בתוצאות האמת מנדט אחד יותר מהליכוד, בעוד שמתוצאות הבחירות אתמול מסתמן כי הליכוד קיבל יותר קולות מגנץ (אך את אותו מספר מנדטים). אתמול, כשגנץ ויועציו חגגו על הבמה, נתניהו כבר עמל על הרכבת הקואליציה שלו.

   

   

  בנימין נתניהו שרה נתניהו (צילום: AFP)
  גנץ ונתניהו בנאומיהם אמש(צילום: AFP)

  התמימות של גנץ ואנשיו שהתפרצה עלינו אמש בנאומו היא רק רגע שיא שמסמל את הקמפיין הבעייתי של כחול לבן. במקום לנסות להעביר 3-2 מנדטים מגוש לגוש, כחול לבן "שתו" את העבודה ואת מרצ. במקום חברי כנסת אידיאולוגים משמאל, זוכה הגוש לחברי כנסת עם אידיאולוגיית ימין שנכנסו לכנסת על גב תקוות השמאל להחליף את נתניהו.

   

  במובן הזה, התוצאה המרשימה של גנץ היא לא בדיוק הישג. המיזם השאפתני שלו לא רק שלא פגע בנתניהו, אלא הוליד קואליציית ימין-חרדים-מתנחלים מובהקת ומחק את השמאל הישראלי בחסות התקווה שהקרין על האפשרות לשינוי. המיזם השאפתני של גנץ הוקם מלכתחילה כדי להוות אלטרנטיבה לימין (עם אשכנזי, יעלון, האוזר, הנדל ואחרים), אבל מהר מדי הפך אלטרנטיבה למפלגת העבודה ומרצ.

   

  האופוריה ששררה במטה גנץ בחודש האחרון לאור הסקרים המחמיאים הדביקה שם את כולם. די להציץ בחשבונות הפייסבוק או הטוויטר של הקמפיינרים של גנץ, שהכתירו אותו לראש הממשלה הבא, כאילו הקרב כבר נגמר. באחד הפוסטים, בימים שבהם נסע גם גנץ לנאום בוועידת השדולה היהודית איפא"ק בוושינגטון, הבטיח היועץ איתי בן חורין כי בשנה הבא הם יהיו בבית הלבן. מתוצאות הבחירות עולה שאת הבית הלבן יראו רק בסדרת המופת של אהרן סורקין.

   

  אחרי ההאנג אובר מחגיגות הניצחון שלא היה, בכחול לבן התעוררו לסיטאוציה מורכבת מאוד. בדרך למדבר האופוזיציוני, ללא דבק אידיאולוגי אמיתי בין חברי הרשימה, בעודה מורכבת משלוש מפלגות שונות (אנשי גנץ, אנשי לפיד, אנשי יעלון), לא יהיה זה מופרך להעריך שנתניהו ינסה לגייס כמה מהם לערוק לשורות הליכוד. מנהיגותו של גנץ כיו"ר האופוזיציה תעמוד למבחן כבר בקרוב מאוד, וכדי לעמוד במשימה המורכבת כדאי מאוד שיגייס לצידו יועצים אפקטיביים.

   

   

  המהלכים הבאים של נתניהו

  הניצחון שהשיג נתניהו הלילה הוא הגדול ביותר בקריירה הפוליטית שלו. עם כתב חשדות שמרחף מעל ראשו בואך שימוע, עם נבחרת חלומות שהתמודדה מולו (שלושה רמטכ"לים ולפיד) ובמצב ביטחוני רעוע בדרום הוא הצליח להביא לליכוד את מספר המנדטים הגדול ביותר שהביא לו אי פעם.

   

  כמו במקרה גנץ, גם פה יש סמליות: נתניהו, יודעים כולם, עשוי לרדת בחודשים הקרובים מבימת ההיסטוריה הציבורית. הוא ינסה להעביר חקיקה שתמנע את כתב האישום נגדו, אבל הסיכוי שיצליח בכך לא גבוה במיוחד. האפשרות השנייה, ניהול משפט (אם יוגש נגדו כתב אישום) מכס ראש הממשלה, נראית בלתי סבירה בעליל. כך יצא שהניצחון הכל-כך מתוק שלו, הוא בעצם מר. באופק העננים מתקדרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים