שתף קטע נבחר

גנץ: "אנחנו המנצחים, אהיה ראש הממשלה של כולם"

שעתיים אחרי פרסום המדגמים, שתחילה ניבאו יתרון למפלגתו על הליכוד - לפני שעודכנו ליתרון של נתניהו דווקא - נאם יו"ר כחול לבן: "זה יום היסטורי. תודה לנתניהו על שירותו למען המדינה. בדיוק כמו שהוא אמר - המפלגה הגדולה היא שצריכה להקים את הממשלה"

 

 

"ניצחנו, העם בישראל אמר את דברו". כך הגיב יו"ר כחול לבן בני גנץ לתוצאות המדגמים שפורסמו אמש (יום ג'). לפי מדגם "קשת" המקורי, לכחול לבן של גנץ יתרון ארבעה מנדטים על פני הליכוד ובנימין נתניהו. עם זאת, לאחר נאומו של גנץ, ב"קשת" עדכנו הלילה את המדגם שלהם - כך שהוא נותן יתרון דווקא לנתניהו - עם 35 מנדטים מול 34 לגנץ. מדגם "כאן" נתן לכחול לבן יתרון של מנדט אחד בלבד, ואילו מדגם "רשת", שתחילה חזה שוויון בין שתי המפלגות הגדולות, עודכן בהמשך גם הוא - ונתן לליכוד גם יתרון של מנדט בודד. עם העדכון במדגם "קשת", שלושת הערוצים חוזים יתרון לגוש הימין.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

כשעתיים לאחר פרסום המדגמים, נאם גנץ במטה כחול לבן ופתח בתפילה: "יברכך השם וישמרך, יאר השם פניו אליך ויחונך, ישא השם פניו אליך וישם לך שלום. חברים, אור גדול מאיר על ישראל שלנו. זהו יום היסטורי. למעלה ממיליון אנשים בחרו היום כחול לבן. העם שלנו והחברה שלנו בחרו לחבר, להתאחד, לברוח מהפילוג. אנחנו מבקשים להודות לבנימין נתניהו על שירותו למען המדינה, ובדיוק כפי שהוא אמר - המפלגה הגדולה היא זו שצריכה לקבל את המנדט מהנשיא ולהקים את הממשלה. בבחירות יש מפסידים, בבחירות יש מנצחים - ואנחנו המנצחים". 

בני גנץ (צילום: רויטרס)
בני גנץ(צילום: רויטרס)

בני גנץ (צילום: דנה קופל)
בני גנץ ורעייתו רויטל(צילום: דנה קופל)

כחול לבן (צילום: AFP)
מנהיגי כחול לבן חוגגים(צילום: AFP)

כחול לבן (צילום: יובל חן)
ומתחבקים(צילום: יובל חן)


"מה לא אמרו? אמרו שלא ניכנס לפוליטיקה, נכנסנו. אמרו שלא נתחבר, התחברנו. אמרו שלא נתאחד, התאחדנו. אמרו שלא ננצח, ניצחנו", אמר גנץ בנאומו מעט אחרי חצות. "ולכן הצלחנו ונמשיך לנצח. ננצח בדרך של כבוד לכולם, של כיבוד העבר, כיבוד ההווה, בנייה משותפת של עתיד שטרם בא. אנחנו חייבים לשנות את השיח ולשמר שיח מחבר. אני אהיה ראש הממשלה של כולם, ולא רק של אלה שהצביעו לנו".

 

"רגעי השמחה הם רבים, בואו לא נהפוך אותם למוקדמים מדי, ובעקיר נזכור את האחריות הרבה שמוטלת עלינו", הוסיף יו"ר כחול לבן. "מוטלת עלינו אחריות רבת ממדים, מוטלת עלינו אחריות להרכיב ממשלה שתשרת את מדינת ישראל ולא את עצמה, וזה הדבר הראשון שאנחנו עושים. אני יודע שממחר נתניהו עסוק בערמות תיקים שיוגשו לו על ידי הפרקליטות, ולכן ככל שנמהר להרכיב ממשלה נוכל להנהיג את מדינת ישראל כמו שצריך. יש לנו המון עבודה לפנינו".

 

תוצאות המדגמים השונים:

מדגם ערוציפ אינפו  ()
בני גנץ (צילום: רויטרס)
גנץ, הלילה(צילום: רויטרס)

בני גנץ (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מוקדם יותר, אמר גנץ אחרי פרסום המדגמים: "תודה לאלפי הפעילים ולמעל מיליון מצביעים. בבחירות האלה יש מנצח ברור ומפסיד ברור. ביבי הבטיח 40 מנדטים והפסיד בגדול. הנשיא רואה את התמונה וצריך להטיל את הרכבת הממשלה על המנצח". עם פרסום תוצאות המדגמים, נשמעו צהלות שמחה במטה כחול לבן בגני התערוכה, וגם בביתו של יאיר לפיד, מס' 2 בכחול לבן, ברמת אביב. לפיד ציין: "עם ישראל אמר את דברו ואמר שניצחנו".

 

 
 

לפני נאומו של גנץ, נשא דברים גם יו" העבודה אבי גבאי, שלפי המדגמים מפלגתו נחלה מפלה ותקבל בין שישה לשמונה מנדטים בלבד. גבאי הכיר בכך שמדובר ב"מכה קשה", וציין כי יסייע לגנץ להקים קואליציה. השניים שוחחו בטלפון וסיכמו להיפגש בהקדם. 

 

מאיר כהן, מספר 6 ברשימת כחול לבן לכנסת, אמר במשדר של אולפן ynet כי "התחושה מצוינת. יש מנצחים הערב, אני מבין שביבי כבר התחיל עם הספינים שלו. מעל מיליון איש הצביעו לכחול לבן, לגנץ, לקבוצה הנהדרת שלנו, זה מה שהעם רוצה".

 

צביקה האוזר, מקום 14 ברשימה, אמר: "זה ערב היסטורי, ישראל יוצאת מתקופה ונכנסת לתקופה חדשה של ישראל בטוחה. ישראל יוצאת מטראומה של ראש ממשלה שאחרי 13 שנה מנסה לכפות המשך שלטון שמטשטש בין העניין הפרטי לעניין לאומי. יש פה למעלה ממיליון אנשים שאמרו 'כן', הצביעו לשינוי במדינת ישראל והוא יגיע".  

בני גנץ (צילום: מוטי קמחי)
גנץ ואשכנזי מתחבקים(צילום: מוטי קמחי)

בני גנץ (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

בני גנץ (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מנגד, ראש הממשלה בנימין נתניהו טען כי גוש הימין השיג "ניצחון מובהק". בהודעה שפרסם מעט לאחר דבריו של גנץ, נמסר מטעמו כי "גוש הימין בהובלת הליכוד ניצח ניצחון מובהק. אני מודה לאזרחי ישראל על האמון. אתחיל בהרכבת ממשלה ימנית עם שותפינו הטבעיים כבר הלילה". ראש הממשלה החל בערב בשיחות עם ראשי מפלגות לכניסה לקואליציה בראשותו. 

 

בתוך כך, לפי שניים מהמדגמים בערוצי הטלוויזיה, של "קשת" ו"כאן", מפלגת "הימין החדש" של השרים נפתלי בנט ואיילת שקד כלל לא עברה את אחוז החסימה. מדגם "רשת" ניבא לה תחילה ארבעה מנדטים - אך בעקבות העדכון גם הוא חזה שלא תצליח להיכנס לכנסת.

שמחה במטה כחול לבן לאחר תוצאות מדגמי 22:00 (צילום: מוטי קמחי)
שמחה במטה כחול לבן לאחר פרסום המדגמים(צילום: מוטי קמחי)

שמחה במטה כחול לבן לאחר תוצאות מדגמי 22:00 (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

שמחה במטה כחול לבן לאחר תוצאות מדגמי 22:00 (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

חגיגות מטה כחול לבן אחרי פרסום תוצאות מדגם בחירות (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

חגיגות מטה כחול לבן אחרי פרסום תוצאות מדגם בחירות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

למרות זאת, דקות לאחר פרסום המדגמים נשמע בנט אופטימי. "חברים, אל תיפול רוחכם. מנהיגות נבחנת ברגעים קשים", אמר. "יש לנו סבלנות, אמונה ועצבי פלדה. הימין החדש תעבור, ותעבור יפה. אנחנו בטוחים בצדקת דרכנו. ‏איילת ואני מוסרים לכל תומכינו: אתם הקבוצה המדהימה ביותר שיש".

 

במדגם ynet עלו התוצאות הבאות: כחול לבן 33, הליכוד 27, העבודה 9, חד"ש-תע"ל 7, ש"ס 7, הימין החדש 6, יהדות התורה 5, כולנו 5, זהות 5, איחוד מפלגות הימין 4, מרצ 4 בל"ד-רע"ם 4, ישראל ביתנו 4.

 

עם סגירת הקלפיות בשעה 22:00 עמד שיעור המצביעים בבחירות על 67.9 אחוזים. מדובר בירידה משמעותית לעומת הנתון המקביל ב-2015 - אז עמד שיעור המצביעים על 71.8% אחוזים.


פורסם לראשונה 09/04/2019 22:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים