שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  למרות התקווה: קולות החיילים יכולים להשאיר את בנט בחוץ
  מנהיגי "הימין החדש" אמנם מקווים שהמעטפות הכפולות יכניסו אותם לכנסת למרות הכל, אך הקולות הנוספים עשויים להוסיף גם מנדט לליכוד ולהגדיל את גוש הימין בלעדיהם. בל"ד, ככל הנראה, לא תיפגע מקולות החיילים

   

  רק 0.11% מכלל הקולות חסרים לנפתלי בנט ולאיילת שקד כדי להמשיך לקדנציה נוספת בכנסת. הבוקר (רביעי) אמר בנט לעיתונאים שחיכו מחוץ לביתו ברעננה כי הוא מקווה ש"קולות החיילים" יצליחו להעביר את הימין החדש מעבר לאחוז החסימה, אך גם הסכמי העודפים יוכלו לחזק אותו.

   

  בחירות 2019 - כותרות אחרונות

  התוצאות המלאות לפני "קולות החיילים"

  בחזרה לניינטיז: כנסת של שתי מפלגות ענק

  טראמפ: "ניצחון נתניהו - סימן טוב לשלום"

  יעשה היסטוריה: נתניהו יעקוף את בן גוריון

   

  בנט הספיק לכנות את עצמו "חייל של המדינה" ואמר: "תמיד הייתי חייל של המדינה. כלוחם בסיירת מטכ"ל, כיזם בהייטק, כשר החינוך של המדינה וכחבר קבינט בצוק איתן. עכשיו החיילים יחליטו היכן אני אמשיך להילחם בשבילם מה שבטוח לעולם לא אפסיק לתת הכל למדינה".

  בנט ושקד בהשקת קמפיין
  בין 13-12 אלף קולות חסרים. בנט ושקד(צילום: מוטי קמחי)

  אך לא רק המעטפות הכפולות יכריעו את עתידם הפוליטי של בנט ושקד. ראש בית הספר למנהל, ממשל ומשפט במרכז האקדמי שערי משפט, אברהם דיסקין, שהיה בעבר הסוקר הראשי של ועדת הבחירות, הסביר כי למרות התקווה לשחזר את ההצלחה מהבחירות הקודמות בקלפיות הצבאיות, שבהם זכו בקלפיות הצבאיות ליותר מפי שניים מבאוכלוסיה הכללית, ישנו פרמטר נוסף ומכריע.

   

  דיסקין הסביר גם אם בנט ושקד יצליחו לעבור את אחוז החסימה, ההכרעה הסופית תהיה רק אחרי שינוי התפלגות המנדטים בהתאם להסכמי העודפים. "לדעתי ההסכמים יוסיפו עוד מנדט לליכוד, ואם החיילים יכניסו את בנט ושקד המפה הפוליטית תזוז עוד יותר ימינה".

   

  הימין החדש חתם על הסכם העודפים עם ישראל ביתנו, אך יש לציין שההסכם מופעל אך ורק במצב ששתי המפלגות עוברות את אחוז החסימה. כמו כן, הליכוד עשוי להתחזק במנדט מתוקף ההסכם שנחתם עם איחוד מפלגות הימין.

   

  "ההישג הארצי של הימין החדש הוא 3% וקצת, שהם כ-140 אלף קולות", מסביר דיסקין ל-ynet. "בשביל להגיע אל אחוז החסימה הם חייבים לפחות 13-12 אלף קולות נוספים. אין לי ספק שהאחוז יגדל, אך השאלה בכמה? אני לא בטוח שיזכו בארבעה מנדטים".

  חיילי צה
  החיילים יעזרו לבנט ושקד?(צילום: דובר צה"ל)

  הוא הוסיף כי "צריך נס סטטיסטי כדי שהמעטפות הכחולות יפילו את רע"ם-בל"ד. העובדה שהחיילים לא יצביעו להם בוודאי תוריד את מספרם, אך אין כמעט סיכוי שהם לא יהיו בכנסת הבאה".

   

  גם ראש בית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר אילן, אשר כהן, מאמין כי המפלגה הערבית לא תישאר בחוץ. "אפילו אם יקבלו אפס קולות מהחיילים - הם יישארו בסביבה בגלל כמה מאות קולות שקיבלו ככל הנראה משאר המעטפות הכחולות", הוא מסביר.

   

  מהם "קולות החיילים"?

  אותם 280 אלף קולות שנספרים אחרי כולם שייכים לישראלים שמצביעים הרחק מביתם, ונקראים כך בשל העובדה שרובם שייכים ללובשי המדים.

  בין יתר האוכלוסיות שמצביעות יחד עם החיילים: מאושפזים בבתי חולים, אסירים, דיפלומטים, בעלי מוגבלויות, שוטרים שהוצבו ביום הבחירות הרחק מביתם ועוד.

   

  פתק ההצבעה נכנס למעטפה הרגילה, שמוכנסת למעטפה נוספת שעליה נכתב שם הבוחר, תעודת הזהות שלו וכתובתו. רק לאחר שוועדת הבחירות בודקת שאותו אזרח לא הצביע פעמיים - המעטפה נפתחת.

   

  הפתקים שכונו בעבר "קולות הימאים" כמעט ואינם קיימים עוד, כי לפי החוק ניתן להצביע רק על ספינה עם לפחות 11 עובדים מישראל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים