שתף קטע נבחר

אדם טבע ודין: הקמת תחנות כוח מונעות בגז בשכונות תסכן את התושבים

רשות החשמל מעודדת הקמת מתקני ייצור בגז טבעי בשכונות מגורים. תחנות גז אמנם פחות מזהמות מתחנות פחמיות, אך עדיין מייצרות זיהום. משרד האנרגיה: "התחנות מפחיתות זיהום"

אם חשבתם שבלוני הגז מסוכנים, "פצצה מתקתקת" צפויה לעשרות אלפי דירות המתוכננות להתחבר למתקני ייצור חשמל בגז טבעי בשכונות מגורים חדשות, כמו בשדה דב העתידי או במתחם מחנה סירקין בפתח תקווה. "החלטה לאפשר בניית תחנות כוח בשכונות מגורים פועלת בכיוון ההפוך, ותחזיר את הזיהום לריאות של התושבים", טוען ד"ר אריה וגנר, מנהל תחום אוויר ואנרגיה בעמותת אדם טבע ודין.

 

>> לסיפורים הכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

לא רק מגורים: יצא לדרך פרויקט מגדלי משרדים ומסחר במתחם צריפין המתפנה

החלה עקירת עצי זית בכיכר המדינה - במסגרת פרויקט המגדלים המתוכנן

שותפות לווייתן זכתה בחוזה הגז החדש של חברת החשמל

 

מתברר שרשות החשמל מעודדת הקמת מתקני ייצור בגז טבעי בשכונות מגורים על חשבון אנרגיות מתחדשות בתוכניות הבנייה החדשות. מדובר על מתקני ייצור קטנים המחוברים לרשת חלוקת החשמל ואמורים להביא לעידוד תחרות בין יצרני החשמל. הקמתם דורשת בניית תשתיות בסמוך לבתי מאות אלפי תושבים. "זו פצצה מתקתקת שתעבור מתחת לקרקע של כל אותם בתים ויוצרת סיכון בטיחותי", טוענים בעמותת אדם טבע ודין.

   ()
תחנת גז. עוברים לכלי רכב חשמליים, אך מצד שני מחזירים את הזיהום דרך אותן תחנות כוח גזיות"
 

תחנות גז אמנם פחות מזהמות מתחנות פחמיות, אך עדיין מייצרות זיהום. "בחסות מהפכת ביזור האנרגיה, כל שכונת מגורים חדשה תוכל לקבל תחנות כוח גזיות זעירות שיגדילו את הזיהום", טוענים בעמותה.

 

אין הנחיות כיצד לפקח על רמות הזיהום

המשרד להגנת הסביבה מתנגד לתהליך הזה וכבר הביע התנגדות לתוכנית במחנה סירקין. כיום עוד אין הנחיות של המשרד כיצד לבנות את התחנות ואיך לפקח על רמות הזיהום שצפויות באותן שכונות.

 

"באופן אבסורדי, זה מנוגד לתהליכים שקורים במשרד האנרגיה שפועל להוצאת הזיהום מהמרחב העירוני על ידי עידוד מעבר לכלי רכב חשמליים, אך מצד שני מחזיר את הזיהום דרך אותן תחנות כוח גזיות", טוענים באדם טבע ודין.

 

עו"ד לי-היא גולדנברג, ראש תחום כלכלה, סביבה ומשאבי טבע בעמותה, אמרה כי "טוב יעשה השר אם במקום לסכן תושבים עם ריבוי צנרת גז מתחת לבתיהם, יקדם תשתיות לאנרגיות מתחדשות ובפרט פאנלים סולאריים על גגות".

 

"נבחן את השיקולים"

במכתב לשר האנרגיה, יובל שטייניץ, מזהיר מנכ"ל העמותה עמית ברכה שמדובר בסיכון בטיחותי ובריאותי, שמתבצע בניגוד להחלטת השר להרחיק מוקדי זיהום מאזורי מגורים: "לייצור מבוזר יש תועלות פוטנציאליות למשק החשמל, אך במשק האנרגיה תחרות אינה חזות הכל".

 

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה: "תחנות כוח קטנות המבוססות על גז טבעי מפחיתות את זיהום האוויר. ההשקעה בתחנות אלה לא פוגעת בקידום אנרגיות מתחדשות. רק השנה אישרה רשות החשמל מספר אסדרות תעריפיות לעידוד הקמת גגות סולאריים בבתים פרטיים ובבניינים.

 

בימים אלה המשרד עורך עבודת מטה מקיפה לבחינת השיקולים השונים לתעדוף והשקעה בנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים