שתף קטע נבחר

התובע הכללי: ה-FBI ריגל אחרי טראמפ

בדיון בסנאט הודיע התובע הכללי כי הוא פותח בחקירה כדי לבדוק אם הייתה הצדקה לרגל אחר קמפיין הבחירות של טראמפ: "אני לא אומר שלא, אבל יש הרבה שאלות". דו"ח ממצאי חקירת רוסיה-גייט ישוחרר בשבוע הבא

התובע הכללי של ארה"ב וויליאם באר הודיע הערב (ד') לקונגרס כי הוא מאמין שהבולשת הפדרלית (FBI) ריגלה אחר קמפיין הבחירות של דונלד טראמפ, וכי הוא פותח בחקירה כדי לבדוק אם המעשה היה מוצדק.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

באר אמר למחוקקים כי ייתכן שה-FBI "הלך רחוק מדי" כשפתח בחקירת פעילות קמפיין טראמפ ב-2016. "ריגול אחר קמפיין פוליטי הוא עניין גדול", אמר באר בדיון בוועדת ההקצבות של הסנאט. "אני חושב שריגול אכן התרחש. השאלה היא, האם זה נעשה כראוי? אני לא אומר שלא, זה פשוט מדאיג אותי. יש הרבה שאלות".

נשיא ארה
"ציד מכשפות". טראמפ(צילום: רויטרס)

באר אישר שהוא פותח בבדיקה כדי לבחון אם החקירה, שהופקדה בסופו של דבר בידי התובע המיוחד רוברט מולר, הייתה מוצדקת. "זו אינה חקירה של ה-FBI", הוא התעקש, "אני חושב שהיה כנראה כישלון בקרב קבוצה של מנהיגים בדרג העליון של ה-FBI". באר הוסיף כי הוא צפוי לשחרר בשבוע הבא גרסה ערוכה של הדו"ח של מולר.

 

לפני כשבועיים מסר באר לחברי הקונגרס את סיכום הדו"ח של מולר על חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות. מולר קבע חד משמעית שרוסיה אכן התערבה בבחירות, אך לא מצא עדות לקנונייה של קמפיין טראמפ עם רוסיה.

 

 

בחקירה של מולר לא נמצא שאנשי הקמפיין של טראמפ או מישהו הקשור אליו קשרו קשר עם רוסיה, או תיאמו איתה מהלכים במאמץ להשפיע על הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016. בדו"ח נכתב: "החקירה לא העלתה שחברים בקמפיין טראמפ קשרו קשר עם ממשלת רוסיה או תיאמו איתה פעולות שמטרתן להתערב בבחירות".

 

ממכתבו של התובע הכללי באר עולה כי התובע המיוחד מולר אינו קובע שהנשיא טראמפ ביצע עבירה של שיבוש הליכים, אך גם אינו פוטר אותו מעבירה שכזו. בחקירה נבדק אם טראמפ שיבש הליכים כשהדיח את ג'יימס קומי מראשות ה-FBI, וכאשר סיפק הסבר חלקי בלבד לפגישה של בנו עם עורכת דין רוסייה במהלך קמפיין הבחירות.

  ()

טראמפ טען לכל אורך הדרך כי הוא קורבן של "ציד מכשפות". אחרי פרסום המכתב הוא אמר: "בושה שהמדינה שלנו הייתה צריכה לעבור את הדבר הזה, ובושה שהנשיא שלכם היה צריך לעבור את זה". טראמפ אמר שהחקירה הייתה "ניסיון הפלה" שכשל.

 

במסגרת החקירה של מולר הוגשו כתבי אישום נגד 34 אנשים, בהם מנהל קמפיין הבחירות של טראמפ לשעבר פול מנפורט, היועץ שלו לביטחון לאומי בתחילת כהונתו מייקל פלין, ושלוש חבָרות רוסיות. כתבי אישום הוגשו גם נגד 25 רוסים בגין התערבות בבחירות, בין השאר בעקבות פריצות של האקרים למחשבים ולחשבונות של חברי המפלגה הדמוקרטית והפצה מכוונת של מידע מטעה ברשתות החברתיות. בדו"ח מולר אינו מבקש להגיש כתבי אישום נוספים בפרשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"הרבה שאלות". טראמפ
צילום: רויטרס
מומלצים