שתף קטע נבחר

בנט ושקד מתנדנדים ודורשים עם סמוטריץ' ספירה חוזרת: "גונבים בחירות לימין"

עם סיום ספירת המעטפות הכפולות, התברר כי נפתלי בנט ואיילת שקד לא עברו את אחוז החסימה. ועדת הבחירות המרכזית הודיעה בעקבות הבלגן: "ספירת המעטפות הכפולות הסתיימה, החל תהליך של בדיקה ובקרה". בימין החדש ובאיחוד מפלגות הימין דורשים ספירה חוזרת: "דברים מוזרים מאוד"

דרמה ובלגן הבוקר (יום ה') בוועדת הבחירות המרכזית. עם סיום ספירת המעטפות הכפולות ("קולות החיילים"), התברר כי הימין החדש בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד מתנדנדת וכנראה לא תצליח לחצות את אחוז החסימה. בימין החדש זועמים ודורשים ספירה חוזרת: "מישהו גונב בחירות לימין", אמרו שם הבוקר. גם בצלאל סמוטריץ' מאיחוד מפלגות הימין מגבה את הדרישה לספירה מחודשת.

 

מוועדת הבחירות המרכזית נמסר בצל הבלגן: "ספירת המעטפות הכפולות שנערכה בכנסת הסתיימה וכמו בכל מערכת בחירות, החל תהליך של בדיקה ובקרה נדרשים, על הנתונים שהוזנו לתוך מערכת המחשוב, טרם פרסום התוצאות. נוכח התוצאות הצמודות והמשמעות של כל קול שיכול לגרום לתנודות בחלוקת המנדטים, ולמען שמירה על טוהר הבחירות, מודיעה ועדת הבחירות כי תהליכי הבדיקה והבקרה נמשכים. עם סיומן של הבדיקות תימסר הודעה נוספת".

 
 

שרת המשפטים איילת שקד יצאה הבוקר מביתה בתל אביב ואמרה ל-ynet: "אנחנו אופטימיים. הדיווחים היו טובים. צריך לחכות לתוצאות הסופיות של ועדת הבחירות". קודם לכן אמר נפתלי בנט בצאתו מביתו ברעננה: "אני מתפלל לה' ונלחם על כל קול".

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר: "אנחנו נצטרף לדרישת שקד ובנט לספירה מחודשת של קולות החיילים. ‏יש פה ריח רע מאוד של ניסיון מכוון להעלים מנדטים של הימין ואסור בשום אופן לתת לזה לקרות". 

 

בהמשך פרסם סמוטריץ' הודעה נוספת: "גוש ימין גדול, ובתוכו עוד ארבעה מנדטים לימין האידיאולוגי שישמור יחד איתנו על נתניהו כשתגיע תכנית טראמפ, חשובים פי אלף מנקמה מטומטמת, ואפילו מעוד מנדט שלנו. אני כועס על מה שבנט ושקד עשו, אבל מדינת ישראל יותר חשובה! מי שאומר אחרת הוא פשוט פוליטיקאי קטן ואגואיסט".

 
איילת שקד נפתלי בנט בית רעננה תגובה ספירת קולות חיילים תוצאות בחירות הימין החדש (צילום: שאול גולן, יריב כץ)
בנט ושקד הבוקר מחוץ לבתיהם ברעננה ובתל אביב(צילום: שאול גולן, יריב כץ)
 
מהתוצאות הסופיות עולה כי נדרשים 139,744 קולות כדי לעבור את אחוז החסימה. משקיפים מטעם הימין החדש דיווחו ש"דברים מוזרים מאוד קורים כרגע בוועדת הבחירות. מישהו גונב את בחירות לימין. לא נותנים לנו להיכנס להשקיף". לדבריהם, עד לשעה שש בבוקר הימין החדש קיבל קולות חיילים שהכניסו אותו לכנסת עם ארבעה מנדטים, גוש הימין גדל ל-67. "לפתע אסרו על כניסת משקיפים להקלדות, האתר של ועדת הבחירות 'נתקע', מספרי הימין החדש פתאום ירדו, והימין החדש יצא מהכנסת, מרצ 'קיבלה עוד מנדט מהחיילים' וגוש הימין ירד מ-67 ל-64". הם הבהירו: "נדרוש ספירה חוזרת ולא ניתן לקומבינת הקלפיות לעבוד".

 

 
נפתלי בנט מחוץ לביתו (צילום: שאול גולן)
נפתלי בנט מחוץ לביתו(צילום: שאול גולן)
 

הבוקר התברר כי קיים פער של מעט יותר מ-60 אלף קולות בין סיכום הקולות הכשרים של כל המפלגות בבחירות לעומת המספר המופיע באתר הוועדה. פער זה היה קריטי לגורלם הפוליטי של נפתלי בנט ואיילת שקד מהימין החדש. בוועדת הבחירות אמרו הבוקר כי הם "בודקים את הבאג", והוסיפו: "ייתכן שנתעכב עם ההודעה הרשמית. אנחנו לא רוצים להודיע לבנט ושקד שהם עברו או לא, ואז יתברר ההיפך".   

    

הבלגן בספירת הקולות הוא המשך לפארסת הנתונים החריגים שנרשמו בכמה כפרים בדואים וביישובים ביהודה ושומרון. בחלקם נרשמו שיעורי הצבעה גבוהים משמעותית ממספר בעלי זכות ההצבעה. בכמה התנחלויות נרשמה הצלחה למפלגות ערביות. ביישוב באר גנים צפונית לאשקלון נרשם שיעור הצבעה פנומנלי של 568%. בהתנחלות ברוכין שבשומרון נרשמו על פי האתר 167 אחוזי הצבעה ובנגוהות שבדרום הר חברון 143% הצבעה.

 

בכפר הבדואי אל-סייד דווחו נתונים של 147% הצבעה, באבו-קרינאת 138%, בביר הדאג' 117% ובקסר אל-סיר 111% סיר. בסך הכול מדובר על עשרות יישובים לפחות שבהם נרשמו יותר מ-100% הצבעה.

 

בעוד שהחשד הראשוני במקרים כאלה הוא לזיופים, הפעם אישרה ועדת הבחירות את הקלפיות ביישובים המדוברים, והסבירה כי מדובר בטעויות הקלדה שנובעות מהזנה שגויה לאתר של קובץ המכיל את נתוני מספר בעלי זכות ההצבעה בבחירות 2015, שהם באופן טבעי לרוב נמוכים יותר, וכך קרה שאחוזי ההצבעה נסקו מעבר ל-100%.

 

בנוסף, יש גם נתונים חריגים מסוג שונה. לדוגמה, בהתנחלות בת עין נרשם באתר כי רשימת רע"מ-בל"ד זכתה ללא פחות מ-87 קולות, המהווים כ-13% הצבעה, ובאיתמר זכתה חד"ש-תע"ל ל-11%, יותר מאשר הימין החדש. קובץ שגוי של נתוני מספר בעלי זכות ההצבעה, שלטענת ועדת הבחירות הוא הגורם לחריגות, לא יכול להיות קשור לכך.


פורסם לראשונה 11/04/2019 09:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן, יריב כץ
נפתלי בנט ואיילת שקד
צילום: שאול גולן, יריב כץ
מומלצים