שתף קטע נבחר

תובענה ייצוגית חסכה לתושבים כחצי מיליון ש'

בתובענה נטען כי הוועדה המרחבית לתכנון ובניה "שרונים", גבתה ריבית פיגורים שלא כדין בגין היטלי השבחה על תקופות שבהן היא עיכבה בעצמה את הנפקת ההיטלים

השופט יחזקאל קינר מבית המשפט המחוזי בלוד אישר השבוע "הודעת חדילה" שהגישה הוועדה המקומית לתכנון ובניה "שרונים", ובמסגרתה חדלה מגביית יתר של ריבית פיגורים שלא כדין, וזאת במסגרת תובענה ייצוגית שהוגשה נגדה לפני כשנתיים.

 

במסגרת הבקשה לאישור תובענה ייצוגית, שהוגשה על ידי תושבת אזור השרון, נטען כי "שרונים" מחייבת את הנישומים בריבית פיגורים בגין היטלי השבחה, כנגד התקופה שבה היא עצמה משתהה בהנפקת היטלי ההשבחה ושליחתם לנישומים – תקופה שאורכת לעיתים מספר רב של חודשים שלא באשמת הנישום. הקבוצה הוגדרה ככל מי ששילמו היטלי השבחה בתוספת ריבית פיגורים בגין תקופות שאינם בשליטתם, במשך השנתיים שקדמו להגשת התובענה.

 

המבקשת טענה כי חיוב בריבית פיגורים עונשית במקרה בו לנישום לא הייתה כל שליטה או יכולת לשלם את חיוביו, נוגד את תכלית חקיקת חוק הריבית, שבבסיסו עומד הצורך לתמרץ את הנישום לשלם את תשלומי החובה במועדם. טענה זו התבססה על פסיקת בתי המשפט שלפיה אין לחייב נישום בריבית פיגורים החל מהיום שבו הודיע לוועדה המקומית על

 

בעקבות הגשת התובענה הייצוגית הודיעה "שרונים" שהתאימה את נהליה וחדלה מגביית ריבית פיגורים בגין התקופה האמורה שממועד הדיווח על ידי הנישום ועד למועד התשלום (כאשר התשלום בוצע במועדו החוקי).

 

אולם המבקשת התנגדה להודעת החדילה בטענה כי "שרונים" ממשיכה בגבייה של חובות עבר, כלומר חיובי היטלי השבחה תלויים ועומדים המכילים ריבית פיגורים שלא כדין, שהונפקו לנישומים וטרם שולמו. בעקבות ההתנגדות חייב ביהמ"ש את "שרונים" בתיקון חובות עבר שהונפקו שלא כדין בסך של כ-440,000 שקל, שהיו עתידים להיגבות על ידי "שרונים" אלמלא התנגדות המבקשת.

 

לאחר תיקון הודעת החדילה על ידי "שרונים", הגישה המבקשת התנגדות נוספת, הפעם בטענה כי באופן תיקון השומות נפלו שגיאות שיטתיות בחישוב ההצמדה, שגרמו לגביית יתר נוספת אצל הנישומים. בעקבות התנגדות המבקשת אילץ ביהמ"ש את "שרונים" לתקן אף את הטעות הנוספת.

 

בסיכומו של דבר, בית המשפט אישר את הודעת החדילה המתוקנת, ואף פסק למבקשת גמול בסך 15 אלף שקל, ולבא כוחה סך של 75 אלף שקל. לעניין זה השופט לקח בחשבון גם את סכומי הגבייה שהתובענה מנעה, וכן את הצהרתה של "שרונים" כי "לא תגבה ריבית פיגורים לא חוקית בגין כלל החיובים התלויים ועומדים ולא רק ב-24 החודשים הנ"ל, וכן את ההסדרה העתידית שתמנע גביית ריבית פיגורים בלתי חוקית להבא.

 

בסיכום הדברים ציין השופט קינר כי "יש להעריך את התנהלות המבקשת ובא כוחה שנעשתה למען חברי הקבוצה, וכן למען הנישומים שיישלחו אליהם שומות בעתיד, והיא יכולה להוות דוגמא למייצגים בתובענות ייצוגיות, אשר צריכים לשים לנגד עיניהם כשיקול מרכזי את טובת הקבוצה והעניין מושא התובענה".

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקשת: עו"ד אייל ראובן ולנר
  • ב"כ "שרונים" (המשיבה): עו"ד אלי שמילביץ, עו"ד שמעון כהן
  • עו"ד איתי הכהן עוסק במיסים
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: ישראל מלובני
עו"ד איתי הכהן
צילום: ישראל מלובני
מומלצים