שתף קטע נבחר

יזם הלך לעולמו - ביהמ"ש סייע לרוכשי הדירות

שופט הוציא צו להקפאת הליכי הפירוק של חברת "ב.אדורם", במטרה להשלים את בניית פרויקט ולמנוע נזק משמעותי לעשרות משפחות שהשקיעו את כספן

שופט בית המשפט המחוזי בנצרת עאטף עיילבוני הוציא לאחרונה צו להקפאת הליכי הפירוק של יזמית הבנייה "ב.א.דורם", על מנת לאפשר לה להשלים פרויקט מגורים יוקרתי בעפולה ולמנוע מעשרות משפחות שרכשו בו דירות לאבד את מיטב כספן נוכח המשבר שאליו נקלעה החברה לאחר שבעליה שם קץ לחייו.

 

"דורם", שבבעלות חברת "א.ש.ל. שילוב וייזום", היא יזמית בנייה הפועלת בשמונה השנים האחרונות באזור עפולה. לפני כחודש ימים היא נקלעה לסחרור כלכלי מסוכן שהוביל אותה להליכי פירוק לאחר שבעליה של "א.ש.ל" ומנהלה של "דורם" התאבד.

 

בבקשה שהגישה זמן קצר לאחר מכן למתן צו הקפאת ההליכים הזמני נטען כי בלעדיו החברה פשוט תקרוס והפוטנציאל הטמון בה ובפרויקט "הברוש" הגדול שנמצא בשלבי בנייה ואמור לכלול שישה בניינים ו-108 דירות - ירד לטמיון יחד עם כספי הרוכשים והספקים. החברה ביקשה למנות לה נאמן שידאג בין היתר להשלמת הפרויקט שלטענתה יכול להניב לה עשרות מיליוני שקלים שיכסו את כל חובותיה לנושים ולספקים שונים. עוד נטען כי הצו נדרש כדי למנוע מהנושים לבזוז את נכסיה ולהשתלט עליהם שלא כדין.

 

בנק הפועלים, שמשמש כבנק מלווה לפרויקט, הסכים להוצאת הצו אך התנה את המשך מימון הבנייה בתוכנית מפורטת שתוכיח את רווחיותו. החברה ציינה בהקשר זה כי כבר מכרה דירות תמורת כ-40 מיליון שקל והמלאי שנותר שווה כ-48 מיליון שקל.

 

עשרות רוכשי דירות ונושים שהתייצבו בבית המשפט הביעו תמיכה בהוצאת הצו ובמינוי הנאמן שהציעה החברה. הנאמן המוצע ציין בבית המשפט כי לדעתו אפשר להשלים את שלב א' של הפרויקט ואף למסור את הדירות לרוכשים בבניינים שכבר נבנו בתקופה קצרה יחסית.

 

במצב דברים זה אישר השופט עאטף עיילבוני את צו הקפאת ההליכים ולו כדי "למקסם את הסיכויים להשלמת בניית הדירות בפרויקט 'הברוש' ומסירתן לרוכשיהן".

 

הוא הבהיר כי תכלית הצו להביא להסדר כולל של החברה מול נושיה ולשמור אותה כעסק חי, תוך צמצום הנזק הצפוי לציבור ולנושים כאחד אם לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה ותקרוס.

 

השופט שם דגש על כך שמדובר בחברה שמספקת מקומות עבודה רבים בפריפריה ולכן יש לה חשיבות עצומה. בנוסף הוא סבר כי אם הליכי הפירוק לא יוקפאו, ילכו חובות החברה ויגדלו, וייגרמו נזקים משמעותיים וחמורים ביותר לנושים ולעשרות המשפחות שהשקיעו את כספן ברכישת הדירות. השופט ציין כי לא בכדי הסכימו הרוכשים למהלך זה שהרי ברור שבלעדיו "הסיכון שהשקעתם תרד לטמיון הוא סיכון ממשי וגדול".

 

לפיכך השופט קיבל את בקשת החברה ומינה לה נאמן שתפקידו העיקרי לדאוג להשלמת הפרויקט בצורה רווחית שתועיל הן עם הנושים, הן עם העובדים והן עם רוכשי הדירות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ החברה: עו"ד חובב ביטון
  • ב"כ בנק הפועלים: עו"ד דורית לוי טילר, עו"ד מור נרדיה
  • הנאמן הממונה: עו"ד גיל הירשמן
  • עו"ד אביעד סיני עוסק בדיני תאגידים
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד אביעד סיני
מומלצים