שתף קטע נבחר

בג"ץ הורה על הריסת בית משפחת המחבל שרצח את אורי אנסבכר

שופטי העליון עמית ושטיין קיבלו את טענת המדינה כי למחבל זיקה לשתי הדירות והתירו את הריסתן. השופט קרא התנגד להריסת השתיים ותמך בהריסת הדירה שיועדה למחבל

בג"ץ דחה היום (ה') את עתירת משפחתו של המחבל ערפאת ארפאעיה, שרצח את אורי אנסבכר ז"ל, נגד הריסת ביתם. לראשונה המדינה ביקשה להרוס שתי דירות הקשורות למחבל בבניין שבו מתגוררת המשפחה בחברון. באחת הדירות הוא התגורר עם הוריו ואחת בקומה השלישית שיועדה עבורו.

 

השופטים יצחק עמית ואלכס שטיין קיבלו את טענת המדינה כי למחבל זיקה לשתי הדירות והתירו להרוס את שתיהן. עם זאת, השופט ג'ורג' קרא היה בדעת מיעוט והתנגד להריסת שתי הדירות והתיר להרוס רק את הדירה שיועדה לארפאעיה.

אורי אנסבכר ערפאת ארפאעיה (צילום: באדיבות המשפחה, יואב דודקביץ )
ביתו ייהרס. המחבל ארפאעיה ואורי אנסבכר(צילום: באדיבות המשפחה, יואב דודקביץ )

"פגיעה לא מידתית ברכושם של העותרים, חרף עמדתם וכפי שפורט באריכות לעיל, חורגת אפוא מגדרי ההרתעה ומגיעה כדי ענישה קולקטיבית אסורה" כתב השופט קרא. הוא הדגיש כי בני משפחתו אינם קשורים לטרור ואף גינו את מעשיו.

 

"אין חולק על כך כי איש מבני משפחתו של המחבל, כלל העותרים כאן, איננו מעורב במעשיו לא לפני ביצועם ולא לאחריהם. כמו כן, איש מבני המשפחה אינו מעורב בפעילות חבלנית. בשונה ממקרים אחרים, שבהם נשמעו קולות הזדהות ותמיכה של בני משפחת מפגע במעשיו, בין לפני ביצועם ובין לאחריהם, יצאו העותרים כאן באופן נחרץ נגד מעשיו של המחבל, בשר מבשרם, עד כדי התנערות ממנו והבעת עמדה המבקשת למצות עמו את הדין", הוסיף.

 

"לא יהיה הדבר קל בעיני איש, במיוחד בהתחשב בסביבה בה חיים העותרים והמחיר שהם עלולים לשלם בגין עמדתם זו. בנסיבות אלה, דומה כי מיצוי מידת הדין והריסתן של שתי דירות מגורים עלולה להשיג תוצאה הפוכה מהרתעה".

 

מחקירתו של ארפאעיה בשב"כ עלה כי בבוקר היום שבו רצח את אנסבכר הוא צעד מחברון כשברשותו סכין ועשה את דרכו לכיוון בית ג'אלה. הוא צעד לכיוון היער, שם הבחין באורי בת ה-19, תקף ורצח אותה.

 

ארפאעיה מוכר למערכת הביטחון והיה בעבר כלוא בישראל על עבירות טרור מהרף הנמוך, ובהן דברי הסתה שהפיץ. בזירה נמצאה ראיה פורנזית, ככל הנראה DNA, שאותו יכלו החוקרים להשוות ל-DNA שלו מהמאגרים שבו נכלל עקב היותו אסיר לשעבר.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
המחבל ערפאת ארפאעיה
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים