שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  זו הסיבה שאתן חושבות שהניתוח הפלסטי לא הצליח

  נפיחות, אסימטריה ותוצאה שלא עונה על הציפיות. מנותחים רבים מסתכלים על עצמם ובטוחים שהניתוח לא הצליח אבל חשוב לדעת כי לכל הניתוחים ולכל הטיפולים יש תופעות לוואי ובהן נפיחות, שטף דם, בצקת, אודם וכאב. וגם אם אנחנו רואים אסימטריה בפנים - זה בדרך כלל בגלל הבדלים במבנה הגרמי של עצמות הפנים והגולגולת

  "אוי פרופסור יקר שלי", אומרת לי המטופלת בביקור שגרתי אחר ניתוח. "האמת שבסך הכל אני מרוצה מהניתוח שעשית לי, אבל לכל למקום אליו אני הולכת שואלים אותי למה יש לי נפיחות באזור עצם הלחי מתחת לעין שמאל. חיכיתי בסבלנות, חלף חודש, חלפו כמעט חודשיים מאז הניתוח, ומתחת לעין האזור בצקתי, ועדיין לא סימטרי יחסית ללחי השנייה".

    

  "כן", אני אומר, "אבל את נראית יותר רעננה, יותר צעירה, הצוואר הדוק, קו הלסת נראה מצוין"... "נכון", היא קוטעת אותי, "בשביל זה בחרתי בך, אבל יש אסימטריה". ברגעים כאלה אני נושם עמוק ולאט.

    

  אלו שניות לא פשוטות עבורי, דווקא כשמגיעה מישהי הנראית מושלם לתחושתי, אך היא אינה מרוצה, החיוך שלי קופא ונעלם.

   

  שאלה של סימטריה. ניתוח פלסטי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  שאלה של סימטריה. ניתוח פלסטי(צילום: shutterstock)

   

  קיראו עוד

  מהו הניתוח הפלסטי הנפוץ ביותר בישראל ב-2018?

  7 שאלות ותשובות על ניתוחים פלסטיים בגיל מבוגר

   

  המטופל תמיד צודק

  חבריי ואני יודעים שהכלל הבסיסי בכירורגיה קוסמטית הוא שהמטופל תמיד צודק. זה בכלל לא משנה מה אנו המנתחים חושבים על התוצאה. אולם, כבר כתבתי כאן על החוצפה הישראלית שאינה מניחה למטופלות להחלים מהניתוח ומציקה בשאלות טורדניות: למה נפוח, למה אסימטרי ועוד.

   

  תוסיפו לכך את חוסר הסובלנות המקומי, את התחושה ששילמנו המון אז הכל אפשרי, את החברה ששילמה חצי והחלימה ללא כאב מהרמת פנים משולבת במתיחת בטן ושאיבת שומן - וקיבלתם מצב כמעט בלתי אפשרי להתמודד איתו.

    

  אז למען רוב המנותחות, שהן נשים הגיוניות עם רמת ציפיות סבירה, אסביר על תהליך ההחלמה ועל הדרך נרוויח גם את חיזוק הביטחון בשבועות שאחרי ניתוח להרמת פנים, גבות ועפעפיים.

    

  ככלל, לכל הניתוחים ולכל הטיפולים (הזרקות פנים, מתיחה ללא ניתוח וכמובן ניתוחים), תהיינה תופעות לוואי ובהן נפיחות, שטף דם, בצקת, אודם וכאב. אסימטריה של הפנים נעוצה לרוב בהבדלים במבנה הגרמי של עצמות הפנים והגולגולת.

    

  כשאנו מתבוננים על עצמנו במראה ורואים אסימטריה בעפעפיים, לאו דווקא מדובר בהבדל בעודף העור בעפעף הימני לעומת השמאלי. ברוב המקרים מדובר בהבדל בקוטר של עצמות ארובת העיניים.

   

  אסימטריה כזו תתבטא גם בהבדלים במיקום הרקמות הרכות שסביב העין, כמו הגבה או העפעפיים. אסימטריה שמקורה בשינויים במבנה עצמות הגולגולת לא תתוקן ולא תסתדר בניתוח עפעפיים, שבו מוסרים עודפי עור. יתרה מכך, הבדלים בין שתי הארובות, המתבטאים לפני הניתוח בעודפי העור שבין שני העפעפיים, רק יודגשו בתקופה הראשונה שלאחר הניתוח.

   

  אנחנו לא סימטריים: זו עובדה

  ההסבר פשוט: עודף העור בעפעפיים מכסה על האסימטריה. בתקופה הראשונה שלאחר הניתוח, הנמשכת שישה עד עשרה שבועות, הסרת עודפי העור תגרום לנראות רבה יותר. תופעה דומה נוכל לראות בכל הניתוחים של הפנים, החל מניתוחי הצמדת אוזניים, המשך בהרמת הגבות ובמיוחד בניתוחי הרמת פנים.

    

  גם כשאנו מבצעים ניתוח זהה בשני צידי הפנים, ייראו בתקופה שמיד לאחר הניתוח הבדלים אשר לא נראו קודם, או "שיופיעו" לפתע שינויים אליהם לא שמנו לב.

    

  אחרי הניתוח כולנו עסוקים באופן טבעי בהתבוננות קפדנית וממושכת באזור המנותח וגם קהל שלם של צופים "אובייקטיביים" ממתין לתוצאה. רק במקרים נדירים, האזור נראה תקין ומושלם באופן מיידי. אורכה של ההחלמה נקבע לפי סוג הניתוח, אורכו, מורכבותו ומצב המטופלת לפני הניתוח. גם למנותחים תרומה משמעותית לתקופת ההחלמה, אלו המצייתים להוראות הרופא בקפדנות נרפאים טוב יותר.

   

  אנשים שמנים נרפאים אחרת מרזים, מעשנים נרפאים לאט יותר. גם לגיל, לצבע העור ולמחלות רקע כמו סוכרת או יתר לחץ דם השפעה משמעותית. לבסוף יש דבר נוסף שחשוב לזכור: למנתח אין שליטה על כל המרכיבים של ההחלמה. לעיתים תיוותר אסימטריה, נפיחות פה ושם ועוד.

    

  יש לומר זאת בפה מלא, לעיתים נדרש טיפול ניתוחי משלים הנועד לטפל במה שלא הסתדר. הניתוח המשלים אינו תיקון של "פאשלה" ואין בו כדי להעיד על חוסר מיומנות של המנתח, ובוודאי שלא על חוסר אכפתיות מצידנו. האדם המתאים ביותר להשלים את מה שלא הסתדר בניתוח הראשון הוא המנתח שבו בחרנו מההתחלה. בהצלחה ובסבלנות.

   

  הכותב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shtterstock
  ניתוח פלסטי. מתי להסתכל על התוצאות
  צילום: Shtterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים