שתף קטע נבחר

הנקמה של משרד החינוך: הנהגת ההורים והסתדרות המורים הודרו מהערכת המיצ"ב

הסערה סביב הטענות למרמה בבחינות מדדי היעילות בכיתות ה' ו-ח' הובילה להקמת צוות מקצועי לבדיקת נחיצותן. נציגי ההורים והמורים, שנאבקו פומבית בנושא, לא זומנו. יו"ר הנהגת ההורים: "המיצ"ב פשט את הרגל, ההמלצות נקבעו מראש". הסתדרות המורים: "בדיחה עצובה של משרד החינוך"

משרד החינוך הודיע היום (א') כי צוות מקצועי חדש יבחן את יעילות הערכת בחינות המיצ"ב. עם זאת, על רקע מחלוקות עבר והליכים משפטיים נגד המשרד עולה מבדיקת רשימת חברי הוועדה כי נציגי הנהגת ההורים והסתדרות המורים הודרו מפעילות הצוות ולא יהיו חלק ממנו.

 

הודעת משרד החינוך על אודות הצוות החדש פורסמה לאחר כמה חודשים שבמהלכם התחוללה סערה סביב מבחני מדדי היעילות, וזאת על רקע טענות להטיה ומרמה מצד מנהלי בתי הספר במטרה לשפר את הישגי התלמידים בבחינות ובהתאם את ציוני בתי הספר.

שביתה ב מגזר הערבי  ()
ארכיון

הטענות נחשפו בחודש דצמבר, לקראת פרסום תוצאות הבחינה של השנה שעברה. בחינות המיצ"ב האחרונות התקיימו בחודש שעבר על רקע מחאת פורום ועדי ההורים היישוביים שקרא להורים ברחבי הארץ להימנע משליחת ילדיהם לבחינה. בנוסף, הסתדרות המורים הכריזה על סכסוך עבודה בעקבות הפרסומים.

 

רשימת חברי הצוות החדש שעליו הכריז המשרד היום מוכיחה כי נציגי שני הארגונים נשארו מחוץ לצוות שהרכיב משרד החינוך. "המלצות הצוות נקבעו מראש", אומרים בהנהגת ההורים.

 

"החלטת משרד החינוך להדיר את הנהגת ההורים הארצית מהוועדה החדשה שהקים לנושא המיצ"ב, מעידה יותר מכול, על כך שההמלצות נקבעו עוד לפני הדיון הראשון", אומר עו"ד אייל בן יהודה באום, יו"ר הנהגת ההורים הארצית.

 

הוא הוסיף כי "המיצ"ב פשט את הרגל, התוצאות אינן משקפות את מצב הידע של התלמידים, אלא את יכולתה של המערכת החינוכית לתמרן ולשקף מצגי שווא. טוב יעשה משרד החינוך אם יעצור בטרם יחריף את הבעיה וישתף את ציבור ההורים בדיונים".

מנכ
המנכ"ל אבואב. "בדיחה עצובה של המשרד ושלו"(צילום: לע"מ)

בהסתדרות המורים אמרו כי "מדובר בבדיחה עצובה של משרד החינוך ויו"ר הצוות שמואל אבואב. גורמים לא מפנימים את העובדה שתם עידן מבחני המיצ"ב, שגם המומחים הגדולים בארץ כבר הגדירו כלא רלוונטי. לצערנו הרב, המשרד וראמ"ה (הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך) לא הפנימו כראוי את החלטת בית הדין אשר ציין במפורש שראוי יהיה שבצוות קבלת ההחלטות ישתתפו גם נציגי הסתדרות המורים שמייצגים בצורה הנכונה ביותר את המתרחש בבתי הספר.

 

"הגיע הזמן שמנכ"לית ראמ"ה, חגית גליקמן, תרד ממגדל השן שבו היא נמצאת ותהיה קשובה יותר למורים, למנהלים, להורים ולתלמידים. הגיע הזמן שמישהו יבדוק מה קורה עם המיליונים שמשקיעה ראמ"ה במבחנים ומדידות שתרומתם למציאות שבה אנו חיים - אפסית ולמה משרד החינוך מבקש לגנוז את החלטות הוועדה שהקים השר פירון בנושא המיצ"ב? למשרד הפתרונים".

 

טענות על תחרות חריפה 

בחינות המיצ"ב מתקיימות מדי שנה, בסבב של אחת לשלוש שנים בכל בית ספר, בכיתות ה' ו-ח'. הבחינות מודדות את יכולות התלמידים, בין היתר, בשפת האם (עברית וערבית), מדע וטכנולוגיה, אנגלית ומתמטיקה.

 

לאורך השנים עלו טענות מצד אנשי חינוך ומנהלי בתי הספר כי פרסום התוצאות מביא לתחרות חריפה בין בתי הספר, ומביא חלק מהם לפעול באופן אקטיבי לשיפור הציון של בית הספר.

 

בהודעת משרד החינוך על אודות הצוות המקצועי החדש ש"יבחן את ההערכה הבית ספרית במערכת החינוך", צוין כי "הצוות כולל מנהלי בתי ספר, מומחים מתחום החינוך, הערכה ומדידה ונציגים ממשרד החינוך. הצוות יחל את עבודתו בימים הקרובים".

 

פסיקת בג"ץ מ-2012, בתגובה לעתירה של התנועה לחופש המידע, מחייבת את משרד החינוך לפרסם את ציוני הבחינות, ואולם באחרונה הודיע המשרד כי לא יפרסם את תוצאות הבחינות האחרונות וכי הוא מחפש אחר מודל פרסום חדש של הנתונים.

 

"תהליכי מדידה והערכה מהווים כלי חשוב והכרחי לניהול מערכת החינוך וקידומה", נמסר עוד ממשרד החינוך. "תוצאות ההערכה מספקות למשרד בסיס נתונים המשמש אותו בניהול המערכת ומעקב אחר התקדמותה, ומהוות תשתית לתִעדוף השקעת המשאבים ומתן מענה מותאם לכל מוסד חינוך על פי צרכיו. הצוות המקצועי שיוצא לדרך יגבש תפיסה מערכתית והמלצות למודל הערכה ארצי בשלבי החינוך השונים".

 

בצוות צפויים להשתתף מנהלים, מורים, רשויות מקומיות הורים, מפקחים, אנשי חינוך ואנשי אקדמיה, אך למעשה, המשרד הקים "מסלול עוקף הסתדרות המורים", כאשר יפנה למורים באמצעות האינטרנט, ולא דרך הארגון היציג שלהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים