שתף קטע נבחר

מיניבוס לפי דרישת הנוסע - הניסוי יוצא לדרך

עשרות מיניבוסים חדשים יופעלו במסגרת ניסוי נסיעה-לפי-דרישה בגוש דן. השירות יופעל משעות הבוקר ולא בסופי שבוע ובעלות כפולה ממחיר הנסיעה באוטובוס

הנסיעה השיתופית מגיעה לתל אביב: כחצי שנה לאחר שנחשף, יצא לדרכו הבוקר (ב׳) פיילוט בשיתוף משרדי התחבורה והאוצר, חברות האוטובוס מטרופולין ודן וחברת ניהול התחבורה via. במסגרת הניסוי שיימשך כשנה יופעל מערך של מיניבוסים משודרגים "לפי קריאה" (on demand) באמצעות אפליקציה בטלפון הנייד שתופעל בעברית ואנגלית אך לא ערבית.

 

תחבורה ציבורית שירות דן VIA ()
תכירו: המיניבוסים החדשים

 

הבועה שתעקוף את הפקקים

נהגי המוניות: "תנו גם לנו להסיע בעיר ב-15 שקל"

בקרוב בגוש דן: המיניבוס ייסע לאן שתרצו

 

בשלב ראשון יופעלו 40 מיניבוסים ועד לחודש יוני יגדל הצי ל-100, כולם מדגם מרצדס ספרינטר עם 10 מקומות ישיבה. עם זאת יש לציין כי השירות לא יופעל בימי שישי וסופי שבוע אלא רק בימי ראשון עד חמישי בין 6:00 ל-22:00. עם זאת, נבחנת הארכת שעות הפעילות והפעלת השירות גם בימי שישי. עלות הנסיעה יקרה כפליים מנסיעה באוטובוס ותעמוד על 12 שקלים בשעות השפל ועד 15 שקלים בשעות השיא (06:30-09:30, 15:00-18:30) ואזרחים ותיקים יהיו זכאים ל-50% הנחה.

 

השירות המבוסס על ביקוש בזמן אמת ויפעל בשלב ראשון בתל אביב, גבעתיים ורמת גן תחת השם "bubble" (בועה). לדברי משרד התחבורה, הוא אמור לשמש כשירות משלים לתחבורה הציבורית הקיימת וחלופה נוספת לרכב הפרטי. יש לציין כי לא ניתן יהיה להסיע בו אופניים מתקפלים.

 

נסיעות ההרצה של השירות החדש שאמורות היו להתחיל בסוף חודש מרס, יחלו היום האיחור של כשבועיים, ויאפשרו לנוסעים להזמין באמצעות אפליקציה נסיעה ליעדים מרכזיים בגוש דן כמו בתי חולים, מוסדות לימוד, תחנות רכבת, אזורי תעסוקה ועוד. הנוסע יופנה לתחנת אוטובוס הקרובה למקום הימצאו ומסלול הקו, והעצירות יקבעו על-פי הזמנות הנוסעים תוך חישוב המסלול הקצר ביותר המחבר בין נוסעים שהזמינו את ההסעה אל היעדים.

 

האפליקציה תאפשר למשתמשיה לעקוב אחר זמן האיסוף, מסלול הנסיעה וזמני ההגעה המשוערים. יש לציין כי השירות יותאם גם לבעלי מוגבלויות פיזיות שיתבקשו לציין זאת בעת ההזמנה כדי לוודא שיגיע רכב עם מעלון לסיוע בעלייה לרכב. בהתאם להוראות משרד התחבורה, בעלי חיים לא יורשו לעלות לנסיעה (מלבד כלבי נחייה).

 

לדברי שר התחבורה, ישראל כץ, השירות החדש הוא צעד נוסף שנועד לעודד את השימוש בתחבורה הציבורית על חשבון הרכב הפרטי, ולצמצם את עומסי התנועה באזור גוש דן. "בכוונת המשרד להרחיב את השירות גם לחברות אגד בירושלים ובחיפה ומטרופולין באזור דרום השרון", אמר השר.

 

יש להזכיר כי לאחר פרסום השירות החדש הגיבו נהגי המוניות בזעם. יו"ר ארגון הגג של נהגי המוניות, יהודה בר-אור, ומנכ"ל הארגון אברהם פריד, כתבו לשר התחבורה ישראל כץ ולמנכ"לית משרדו קרן טרנר-אייל, "נדהמנו לשמוע על האישור שניתן לחברת דן ו-Via להפעיל מיניבוסים שלא במסלולים קבועים, כשהטיפול בבקשתנו להפעיל תחבורה שיתופית מתעכב כבר שנתיים". נהגי המוניות הזהירו כי "לא ניתן שיישבר מטה לחמנו הדל. לא נשלם את מחיר מיזמי ההיסעים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים