שתף קטע נבחר

"תמיכה גורפת". מה יעלה בגורל הקנאביס בכנסת הבאה?

ברקע יישום מדיניות אי-ההפללה והמאמצים להסדרת השוק באופן חוקי, סיפרה ח"כ שרן השכל לאולפן ynet על ניסיונות ההסדרה בכנסת הקודמת - שימשיכו לקדנציה נוספת: "גם מפלגות שמרניות תומכות. הציבור יעבור נורמליזציה"

 

 

כשבועיים לאחר שרפורמת אי-ההפללה למשתמשי קנאביס נכנסה לתוקפה, וברקע המאמצים לקידום לגליזציה מלאה, סיפרו היום (ב') אורן ליבוביץ', עורך מגזין "קנאביס", וח"כ שרן השכל (הליכוד) על ההבטחות שקיבלו מהמפלגות הגדולות ערב הבחירות ("גיבוי מלא מראש הממשלה לאי הפללה"), על נפילת ההחלטה בכנסת הקודמת ("יש עתיד והמפלגות הערביות הפילו אותה"), ועל התוכניות קדימה ("כמו תמיד, 10 שנים אחרי ארה"ב  גם בישראל תהיה לגליזציה").  

 

שרן השכל באולפן ynet (צילום: עידן ארבל )
ח"כ שרן השכל באולפן ynet(צילום: עידן ארבל )

אורן ליבוביץ (צילום: ynet)
אורן ליבוביץ', עורך מגזין "קנאביס"(צילום: ynet)

קנאביס רפואי (צילום: shutterstock)
קנאביס רפואי(צילום: shutterstock)

ליבוביץ': "יש כיום תמיכה גורפת בקנאביס רפואי. אף אחד לא מתנגד לזה. בכנסת יש רוב תומך בביטול ההפללה. בלגליזציה, שזו הסדרת שוק הקנאביס באופן חוקי ומלא למבוגרים, מסתמן לראשונה שיפור משמעותי".

 

השכל: "ניסינו להעביר אי הפללה בכנסת הקודמת. היו אנשים בקואליציה שרצו להצביע בעד. מהאופוזיציה ויש עתיד לא הגיעו להצבעה. הם והמפלגות הערביות הפילו את ההחלטה. האם נצליח בלי הסכמת הקואליציה? כנראה שלא. לכן, אם אנחנו מסתכלים בצורה פרקטית, אני לא יכולה להבטיח את זה לבוחרים שלי. מה שכן - אנחנו נקדם אי הפללה".

 

המודל שמציגה השכל כולל ביטול מוחלט של הפללת כל משתמשי הקנאביס, אולם קיימת מן הסתם הבחנה בין צרכנים פרטיים לצרכנים רפואיים. "צריכת קנאביס היא לא עבירה פלילית, היא יכולה להיות עבירה מילולית", אמר ליבוביץ'. "העניין הוא שזה משאיר את השוק קצת פתוח בידי השוק השחור. מה שטוב בזה הוא שאחרי מהלך כזה המדינה היא זאת שתרצה את הלגליזציה, בגלל המסים שהיא תרוויח".

 

על פי השכל, לאחר כמה שנים של אי הפללה אמיתית, הציבור יעבור גם הוא תהליך של נורמליזציה: "בסופו של דבר אני מאמינה שלא תהיה לנו ברירה אלא להגיע להסדרה מלאה של השוק. אי הפללה הוא גם חלק מתהליך של ניפוץ סטיגמות מסוימות שקיימות בנוגע לקנאביס. הקנאביס הרפואי התחיל לנפץ אותן, אבל אי הפללה כוללת תרגיע המון אנשים שמתנגדים כיום באופן נחרץ לתהליך הסדרת השוק בצורה מלאה".

 

"מי שרוצה את הצמח שיצביע לליכוד"

הקנאביס היה אחד הנושאים המדוברים במערכת הבחירות האחרונה. מפלגות רבות, בהן הגדולות, התייחסו לעניין הלגליזציה, שילבו אותו במצע שלהן ואף הבטיחו לקדמו בנחרצות. בתוך כך, כמה ימים לפני הבחירות שוחחה ח"כ השכל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "קיבלתי ממנו הבטחה לגיבוי מלא של העברת אי הפללה אמיתית, לאותה מתכונת שהייתה בכנסת הקודמת".

 

לגבי הסדרה מלאה, אמרה כי "ראש הממשלה פתוח לבחון את הנושא, אך נראה שהלגליזציה לא עומדת כרגע על הפרק".

 

  ( )
( )

"זה תהליך", המשיכה השכל. "לפני עשר שנים היה רוב של התנגדות לנושא ההסדרה, ופתאום רואים שכל המפלגות, אפילו סופר שמרניות כמו המפלגות הערביות, תומכות בקנאביס רפואי.

 

בתחילת החודש נכנס לתוקפו תיקון חדש לפקודת הסמים, שזכה לכינויים "אי הפללה באחריות" ו"חוק הקנסות", והוא למעשה שינוי במדיניות האכיפה וההעמדה לדין כלפי מי שנתפס מחזיק או משתמש בקנאביס לצריכתו העצמית. על פי הרפורמה של השר ארדן, משתמשים ללא עבר פלילי שייתפסו עם פחות מ-15 גרם ויעמדו בתנאים - ייקנסו תחילה, ורק בפעם הרביעית יעברו הליך פלילי.

 

לפי ליבוביץ', בקדנציה הקרובה ההפללה ככל הנראה תבוטל. "שרון תציג הצעת חוק בהמשך", הסביר, "ויש גם את בג"ץ. המדינה צריכה להחזיר תשובה עד 1 ביוני. כנראה שבממשלה הבאה, כמו שקורה בתחומים נוספים, עשר שנים אחרי ארה"ב - גם בישראל תבוא לגליזציה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים