שתף קטע נבחר

הנהגת ההורים נגד משרד החינוך: "בדיקת מיצ"ב בלעדינו? לקוי"

פורום ועדי ההורים שיגר למשרד מכתב חריף לאחר הפרסום ב-ynet, לפיו נציגיו לא יהיו חלק מהצוות המקצועי להערכת בחינות המיצ"ב. "התנהלות לקויה בלשון המעטה"

 

סערת בחינות המיצ"ב. אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
סערת בחינות המיצ"ב. אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

פורום ועדי ההורים הישוביים שיגר היום (ב') מכתב חריף למשרד החינוך, לאחר שנודע לו כי נציגיו לא יהיו חלק מהצוות המקצועי החדש להערכת בחינות המיצ"ב, עליו הכריז אתמול המשרד.

 

הצוות הוקם על רקע טענות לזיופים והטיות בציוני התלמידים מצד מנהלי בתי הספר, אך בדיקת ynet העלתה כי הנהגת ההורים הארצית והסתדרות המורים, שני הארגונים שמתחו בחודשים האחרונים ביקורת חריפה על משרד החינוך בכל הנוגע לבחינות המיצ"ב - הודרו מהצוות החדש ונציגיהם לא יהיו חלק ממנו.

 

"הנהגת ההורים נדהמה אמש למקרא הודעתך על הקמת צוות מקצועי לבחינת יעילות המיצ"בים, אשר אינו כולל את נציגי ההורים", כתב עו"ד אייל בן יהודה באום למנכ"ל המשרד, שמואל אבואב, "הודעתך עומדת בניגוד מוחלט להצהרות והבטחות המשרד כי נציגי ההנהגה הארצית יהיו חלק אינטגרלי מהצוות המקצועי".

 

עוד נכתב כי "הקמת צוות מקצועי שיבחן את יעילות הערכת הבחינות ללא נציגי ההורים, שנשאו את נס המרד הקורא לביטול המיצ"בים במתכונתם הנוכחית, מעידה על התנהלות לקויה בלשון המעטה. מצער להיווכח כי דיבורים לחוד ומעשים לחוד. הצהרות המשרד על שותפות ושיתוף ההורים הן מהפה והחוצה". בהמשך כתב באום כי "ההורים אינם אויב המערכת אלא חלק ממנה".

מנכ
מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב(צילום: לע"מ)

שביתה ב מגזר הערבי  ()
בחינות מיצ"ב בבתי ספר, ארכיון

גם בהסתדרות המורים הגיבו לפרסום לפיו נציגי הארגון לא יהיו חלק מפעילות הצוות המקצועי, ומסרו כי "מדובר בבדיחה עצובה של משרד החינוך ויו"ר הצוות שמואל אבואב. לצערנו הרב, המשרד וראמ"ה (הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך) לא הפנימו כראוי את החלטת בית הדין, שציין במפורש כי ראוי יהיה שבצוות קבלת ההחלטות ישתתפו גם נציגי הסתדרות המורים, שמייצגים בצורה הנכונה ביותר את המתרחש בבתי הספר.

 

"הגיע הזמן שמנכ"לית ראמ"ה, חגית גליקמן, תרד ממגדל השן שבו היא נמצאת ותהיה קשובה יותר למורים, למנהלים, להורים ולתלמידים. הגיע הזמן שמישהו יבדוק מה קורה עם המיליונים שמשקיעה ראמ"ה במבחנים ומדידות שתרומתם למציאות שבה אנו חיים - אפסית. ולמה משרד החינוך מבקש לגנוז את החלטות הוועדה שהקים השר פירון בנושא המיצ"ב? למשרד הפתרונים", נמסר מהסתדרות המורים.

 

לאחר פרסום הטענות על הניסיונות להטות את הציונים מצד מנהלי בית הספר, התחוללה סערה במערכת החינוך, ובחינות המיצ"ב האחרונות התקיימו בחודש שעבר על רקע מחאת הנהגת ההורים שקראה להורים ברחבי הארץ שלא לשלוח את ילדיהם בבחינה. בנוסף, בעקבות הפרסומים הכריזה הסתדרות המורים הכריזה על סכסוך עבודה.

 

בתוך כך, הודיע משרד החינוך על גיבוש הצוות המקצועי החדש: "הצוות יכלול מנהלי בתי ספר, מומחים מתחום החינוך, הערכה ומדידה ונציגים ממשרד החינוך, ויחל את עבודתו בימים הקרובים", צוין בהודעה. "תהליכי מדידה והערכה מהווים כלי חשוב והכרחי לניהול מערכת החינוך וקידומה. תוצאות ההערכה מספקות למשרד בסיס נתונים המשמש אותו בניהול המערכת ומעקב אחר התקדמותה, ומהוות תשתית לתִעדוף השקעת המשאבים ומתן מענה מותאם לכל מוסד חינוך על פי צרכיו. הצוות המקצועי שיוצא לדרך יגבש תפיסה מערכתית והמלצות למודל הערכה ארצי בשלבי החינוך השונים".

 

משרד החינוך מסר בתגובה כי "המשרד יוצא להליך היוועצות רחב היקף שההורים מהווים חלק בלתי נפרד ממנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
סערת מבחני המיצ"ב. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים