שתף קטע נבחר

ליברמן: "גם במחיר בחירות חדשות, לא נוותר בנושא הגיוס"

באירוע הרמת כוסית לפסח הבהיר יו"ר ישראל ביתנו כי ימליץ על נתניהו: "הייתה הכרעה של הבוחר". הוא הדגיש שירצה לחזור למשרד הביטחון, שלל את האפשרות להקים ממשלת אחדות ("זו תהיה ממשלת שיתוק לאומי") ופירט את דרישות החרדים שהוא לא יסכים לעגן בהסכם קואליציוני

 

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הצהיר הערב (שני) כי "גם במחיר של הליכה מחדש לבחירות חדשות - לא יהיה שום ויתור של ישראל ביתנו בנושא גיוס בני הישיבות". באירוע הרמת כוסית לכבוד חג הפסח שקיימה מפלגתו במוזיאון ארצות המקרא בירושלים הבהיר ליברמן כי "הבוחר אמר את דברו, התוצאות ברורות, הימין ניצח 65-55. אנחנו מחר נמליץ על בנימין נתניהו להרכבת הממשלה".

אביגדור ליברמן מסיבת עיתונאים  (צילום: אוהד צויגנברג)
אביגדור ליברמן, הערב(צילום: אוהד צויגנברג)
הוא הוסיף: "לצערי הפלג החרדי החרד"לי בתוך הימין גדל ל-21-22 מנדטים. אני רואה את זה כאיום לאותם ערכים, תורת ז'בוטינסקי. זה משהו שאני לא מרוצה אבל אני לוקח את זה בחשבון. הייתה פה הכרעה של הבוחר". תמיכתו של ליברמן בנתניהו קריטית, שכן בלעדיו אין לנתניהו את הרוב הנדרש להקים ממשלה.

 

על האפשרות כי תוקם ממשלת אחדות אמר ליברמן כי "מטיפים לנו מוסר, לדאוג לממשלת אחדות. צריך להיות ברור, ממשלת אחדות אפשר להקים סביב נושא אחד מסוים. סתם להקים ממשלת אחדות זה להקים ממשלת שיתוק - ואנחנו לא רוצים ממשלת שיתוק. מדינת ישראל ידעה ממשלת אחדות או ממשלת חירום לאומית בשעות הקשות של העם, ששת הימים, משבר כלכלי. כרגע אין שום סיבה כי ממשלת אחדות כזאת תהיה ממשלת שיתוק לאומי".

 

ליברמן הוסיף בנאום כי "מי שחושב שאנחנו נוותר על העקרונות שלנו תמורת כיסאות מפתים, זה לא יקרה". הוא הדגיש כי "אנחנו יכולים להיות רק חלק מממשלת ימין במעשים ולא בדיבורים". הוא הדגיש עוד כי הוא ומפלגתו "רוצים לחזור למשרד הביטחון ולמשרד הקליטה".

 

חוק הגיוס: "לא נוותר על פסיק ולא על נקודה"

על חוק הגיוס אמר ליברמן בנאום כי "החרדים לא פרשו מהקואליציה כשהעברנו את חוק הגיוס בקריאה ראשונה, לכן כל הדרישות שלהם כרגע לרוקן את החוק מתוכן, אנחנו לא נסכים לזה. לא נוותר לא על פסיק ולא על נקודה. נדרוש להעבירו בקריאה שנייה ושלישית בדיוק באותו הנוסח. זה לא נגד הלכה ונגד החרדים, זה בעד צה"ל".

אביגדור ליברמן מסיבת עיתונאים  (צילום: אוהד צויגנברג)
דורש שוב את תיק הביטחון. ליברמן, הערב(צילום: אוהד צויגנברג)

בהמשך פירט את דרישות החרדים שאותן לא תסכים מפלגתו לעגן בהסכם קואליציוני: "החרדים מבקשים לבטל רטרואקטיבית את כל העבודות בשבת כמו גשר יהודית. הדבר הזה לא יקרה. חוק יסוד לימוד התורה - זה דבר שהוא לא מתקבל על הדעת. כל מה שהח"כים החרדים אומרים זה ההיפך מהתורה, זו עבודה זרה נטו. איפה כתוב בתורה שאסור לעבוד? לא להתגייס לצבא? דוד המלך לא היה לוחם? יהושע בן נון לא היה לוחם?".

 

בהמשך אמר ליברמן כי "זה לא במקרה שפעם עף טיל לכיוון גוש דן ופעם לכיוון השרון. אני מקווה שגם בנושא מדיניות הביטחון אצליח להגיע לעמק השווה עם ראש הממשלה". הוא ציין כי בראש צוות המשא ומתן של ישראל ביתנו עומד ח"כ עודד פורר.

 

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) התייחס לדבריו של ליברמן על חוק הגיוס, ואמר כי "הוא עושה הכל כדי למקם עצמו בעמדת מיקוח גבוהה יותר בכדי לקבל תפקיד בכיר יותר. הוא מנסה להיות הילד הרע של הקואליציה. אנחנו מעוניינים בחוק לימוד תורה, עמדתינו ידועה. פסקת התגברות נותנת מענה חלקי ולא תידון כחלק מחוק הגיוס. ליברמן הוא הקטן והוא יצטרך להתאים את עצמו לתנאים שלנו, הגדולים. אני מרגיש שהוא רוצה להיות הילד הרע כדי שיתחננו אליו, שיפצו אותו ושיתנו לו את התפקיד שרוצה, את משרד הביטחון".

 

"יש מניפולציה בסקרים, נחוקק חוק בחירות חדש"

בפתח דבריו אמר ליברמן לתומכיו: "תודה על הניצחון. זה ניצחון מזהיר כנגד כל הסיכויים וכנגד כל הפרשנים והכוחות הפוליטיים בזירה. מאיתמר בן גביר עד איימן עודה, כולם היו נגד ישראל ביתנו. בדרך לאירוע הזה ביקשו ממני להיות ממלכתי, אבל למרות כל העצות והבקשות שקיבלתי הערב אני לא מתחייב להיות ממלכתי".

 

הוא הוסיף: "נלחמנו מול קואליציה מקיר לקיר שניסתה לחסל אותנו. מדובר במלחמה טוטאלית שהתנהלה באמצעים שאני לא זוכר כמותם - במרחב הדיגטלי, בפייק סקרים, בוטים. זה היה ניסיון שמעולם לא נתקלתי בו בעבר, ראיתי מאמץ מכל כיוון. כנראה אנחנו חלק חשוב של המערכת הפוליטית".

 

ליברמן התייחס לסקרים שונים שפורסמו שבהם נטען כי הוא לא יעבור את אחוז החסימה, ואמר כי "זה מעלה שאלות חשובות שנצטרך לדון בהם - שימוש בסקרים ככלי מניפולציה על דעת הקהל, מלחמה פסיכולגית. חוק יסוד הכנסת התקבל בפברואר 58', אני לא נולדתי אז. חוק שהתקבל ב-1958 כנראה לא מתאים למאה ה-21, לעידן של מרחב מקוון. נחוקק חוק בחירות חדש שיבטיח שקיפות מוחלטת בכל הפעילות במרחב במקוון. צריך לציין כל חברת סקרים, אני רוצה לדעת מי ממן את הסקר ועם מי הם עובדים במקביל".

 

הוא תהה: "איך זה ששבוע אחר שבוע כל הסקרים מבשרים על כך שהפתעת הבחירות תהיה מפלגת זהות עם שבעה מנדטים, הימין החדש מקבל שישה מנדטים וישראל ביתנו עם אפס? יש שימוש לרעה בתקשורת, במניפולציה וסקרים. יש לוחמה פסיכולוגית וזה לא יכול להימשך ככה. אנחנו נילחם על ההגינות והשקיפות".

 

לאירוע הרמת הכוסית הגיעו חברי הכנסת הנוכחיים מטעם ישראל ביתנו, וכן אלו המיועדים להיכנס לכנסת הקרובה, מלבד עודד פורר. יבגני סובה מספר 3 ברשימה, אמר באירוע כי "לפני הבחירות קברו אותנו, אמרו שאנחנו לא עוברים את אחוז החסימה ושהמפלגה הזו עבר זמנה. אבל היום אומרים שישראל ביתנו היא לשון המאזניים של הקואליציה וזאת הייתה המטרה. גם היריבים הפוליטיים שלנו מכבדים אותנו היום".

 

אלי אבידר, מספר 4 ברשימת המפלגה, תקף את נציגי יהדות התורה וחד"ש-תע"ל, ואמר כי "המצב הזה שבו בוועדת הכספים של הכנסת יושבים נציגיהם של האוכלוסיות שמשלמות הכי פחות מיסים - מצד אחד משה גפני ומצד שני איימן עודה - זה מצב בלתי נסבל".

 

למרות הדרישות שכבר היו ברורות, ליברמן שהה אחרי הבחירות בחופשה פרטית בוינה וטרם התפנה לעסוק בענייני המו"מ הקואליציוני. ליברמן אמנם ימליץ על נתניהו, אך ההערכה היא שבכל הנוגע לניהול המו"מ מול ראש הממשלה, ייקח את הזמן.

 

מוקדם יותר השבוע דווח בחברת החדשות כי ליברמן ומספר 2 ברשימת כחל לבן, יאיר לפיד, נפגשו באירופה ודנו באפשרות להקמת ממשלת אחדות ללא החרדים והימין הקיצוני, ובכך לקדם תחבורה ציבורית בשבת, ברית זוגיות, גיוס חרדים ושינויים בתקציבים. אולם הדיווח הוכחש מאחר שליברמן היה בווינה ואילו לפיד ורעייתו היו בפריז. גורמים המקורבים ללפיד אמרו ל-ynet כי "לפיד לא עבר או הגיע לווינה".


פורסם לראשונה 15/04/2019 19:42

 

קובי נחשוני השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
אביגדור ליברמן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים