שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ועדת הבחירות נגד בנט ושקד: "מצוקה מובנת, קיבלו שלושה קולות מיותרים"

  נמשכים חילופי ההאשמות בין ועדת הבחירות לנפתלי בנט ולאיילת שקד. לאחר שבנט ושקד האשימו ב"הונאות חמורות", אמרו בוועדה שערכו בדיקה מדוקדקת שבה התברר כי אין ממש בטענותיהם: "נציגי הרשימה ממשיכים לפרסם נתונים לא בדוקים ומטעים". במקביל, הוועדה פרסמה את התוצאות הרשמיות

   

  איילת שקד נפתלי בנט בית רעננה תגובה ספירת קולות חיילים תוצאות בחירות הימין החדש (צילום: שאול גולן, יריב כץ)
  איילת שקד ונפתלי בנט (צילום: שאול גולן, יריב כץ)

  ועדת הבחירות המרכזית לא מוותרת ותוקפת בחריפות את נפתלי בנט ואת איילת שקד על הודעותיהם בדבר "הונאות חמורות" בתוצאות הסופיות של בחירות 2019. הערב (יום ג') מסרה הוועדה כי "פרסומי הימין החדש על הונאות חמורות ב-8% מהקלפיות בכלי התקשורת אינם מבוססים ונאמרים מתוך מצוקה מובנת". עוד אמרו כי בבדיקה מדוקדקת שנערכה ב-66 קלפיות התברר כי "יש לגרוע לימין החדש שלושה קולות".

   

  "ועדת הבחירות המרכזית מצירה על כי היא נאלצת, זו הפעם הראשונה בתולדותיה, להגיב לפרסומים חסרי כל בסיס ושחר שנאמרים מתוך מצוקה, אף שהיא מובנת, ומובילים לערעור אמון הציבור בתוצאות הבחירות. הוועדה מבקשת להבהיר כי היא דוחה מכל וכל את טענת הימין החדש באמצעות השר בנט, כפי שפורסמו היום, לפיהן ב-8% מהקלפיות נמצאו פערים ובחלקן הונאות חמורות", נמסר מוועדת הבחירות.

   

  עוד אמרו בוועדה כי "טענות הימין החדש אינן עקביות. בראשית, טענה רשימת הימין החדש כי רשימות שונות פסלו לה קולות, במתכוון, מתוך הקולות מהקלפיות המיוחדות (המעטפות הכפולות). לאחר שנוכחו נציגי הרשימה, בעצמם, כי אין בדברים כל ממש, עברו לטענה חלופית. בטענתם החלופית טענה רשימת הימין החדש, אמש, כי התוצאות צריכות להיות שונות (לפי דיווחים שאינם מאומתים) והעבירה לבדיקת ועדת הבחירות המרכזית, רשימה של 66 קלפיות בטענה כי נפלו בהם פגמים".

   

  "טענות הימין החדש על 8% מהקלפיות הן מטעות, שכן, מדובר בתוצאות (שרובן, כאמור לרעת הימין החדש), מחמש קלפיות בלבד, מתוך כל הקלפיות שנבדקו לבקשתם ובנוסף, ועדת הבחירות בדקה, מיוזמתה, מאות רבות של קלפיות באופן מדגמי, במבצע טוהר הבחירות, ומצאה פגמים מזעריים בלבד, שתוקנו על ידה. המידע לגבי קלפי מס' 53.2 בעפולה, שאותה הציגה רשימת הימין החדש, אותר על ידי ועדת הבחירות המרכזית עוד במהלך מבצע טוהר הבחירות, והתוצאות מקלפי זו תוקנו לפי תוצאות האמת בקלפי, על ידי יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר".

  תוצאות סופיות ()

  מבצע טוהר הבחירות מתקיים בשגרה במהלך הימים שלאחר הבחירות ובמהלכו נערכת בקרה ובדיקה של התוצאות במאות קלפיות ברחבי הארץ. הפגמים שעלו מהקלפי הבעייתית בעפולה הועברו על ידי השופט מלצר לחקירת המשטרה, עוד לפני הודעת הימין החדש, ולנציגי הימין החדש נמסרה הודעה על כך. "צוותים מטעם ועדת הבחירות המרכזית ערכו במשך הלילה והבוקר בדיקות מדוקדקות בכל 66 הקלפיות ובתום הבדיקה הסתבר שיש לגרוע לימין החדש שלושה קולות. לאחר שבבדיקה מדוקדקת זו, נמצא שגם בטענות אלה של הימין החדש אין כל ממש, ממשיכים נציגי הרשימה לערוך בדיקות נוספות, ולפרסם נתונים לא בדוקים ומטעים. ועדת הבחירות מבהירה כי טרם פרסמה את תוצאות הבחירות הרשמיות ואלה יפורסמו בזמן הקרוב על פי הקבוע בחוק".

   

  מוקדם יותר נמסר מהימין החדש כי "בניגוד להודעתה הנחפזת של מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית עו"ד אורלי עדס, בבדיקה שביצענו יחד עם הוועדה נמצאו ממצאים חמורים וחד משמעיים לזיופי בחירות חמורים. לצערנו, ביקשנו ממנכ"לית הוועדה להמתין עם ההודעה לתקשורת עד לתום הבירור, אך החיפזון להוציא גבר על ההיצמדות לעובדות. נציין שעד כה, הוועדה התנהלה דווקא בצורה ראויה תוך שיתוף פעולה, כך ששינוי הכיוון הפתאומי מעורר תמיהה".

   

  התוצאות הרשמיות פורסמו

  בתוך כך, ועדת הבחירות המרכזית פרסמה הערב את התוצאות הרשמיות של הבחירות לכנסת ה-21. את מרב הקולות קיבלה מפלגת הליכוד עם 1,140,370 קולות ששווים 35 מנדטים. אחריה נמצאת כחול לבן עם 1,125,881 ששוים גם כן 35 מנדטים. ש"ס ויהדות התורה קיבלו 8 מנדטים כל אחת וכן 258,275 ו-249,049 קולות בהתאמה.

   

  לצפייה בכל התוצאות הרשמיות - לחצו כאן

   

  חד"ש-תע"ל ומפלגת העבודה קיבלו 193,442 ו-190,870 בהתאמה, שווים לכל אחת מהן שישה מנדטים. ישראל ביתנו ואיחוד מפלגות הימין קיבלו כל אחת חמישה מנדטים וכן 173,004 ו-159,468 קולות בהתאמה. את רשימת הסיעות שעברו את אחוז החסימה סוגרות מרצ, כולנו ורע"ם-בל"ד עם 156,473, 152,756 ו-143,666 קולות בהתאמה, ששווים לכל אחת מהן ארבעה מנדטים.

   

  צמוד לאחוז החסימה נמצאת מפלגת הימין החדש עם 138,598 קולות, כלומר חסרים להם 1,454 קולות כדי לעבור את אחוז החסימה. גם מפלגת זהות ומפלגת גשר נותרו מתחת לאחוז החסימה עם 118,031 ו-74,701 קולות בהתאמה.

   

  הרבה מאחור נמצאות כמה מפלגות קטנות שלא עברו את אחוז החסימה. מפלגת צומת בראשות חבר הכנסת מהליכוד אורן חזן קיבלה 2,417 קולות, מפלגת מגן של גל הירש קיבלה 3,394 קולות ואילו מפלגת בט"ח של הפעיל החברתי סמיון גרפמן קיבלה 4,618 קולות.

   


  פורסם לראשונה 16/04/2019 17:44

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים