שתף קטע נבחר

בזכות הטיפול בסורים: מנהל בית החולים זיו ידליק משואה

הוועדה הציבורית לבחירת מדליקי המשואות החליטה להעניק את הכבוד לד"ר סלמן זרקא על רקע הטיפול שהעניק בית החולים זיו ליותר מאלף פצועים ממלחמת האזרחים: "הצוותים הרפואיים הוכיחו ערכיות ורוח נשגבים"


ד"ר סלמאן זרקא עם ילדה סורית בבית החולים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
ד"ר סלמאן זרקא עם ילדה סורית בבית החולים(צילום: דובר צה"ל)

ד"ר סלמן זרקא, מנהל המרכז הרפואי זיו בצפת, ישיא משואה בערב יום העצמאות ה-71 למדינת ישראל. כך החליטה הוועדה הציבורית לבחירת מדליקי המשואות. הנימוק להחלטה: הטיפול שהעניק בית החולים הצפוני ליותר מ-1,000 פצועים סורים בתקופת מלחמת האזרחים במדינה. ד"ר זרקא עצמו אמר כי "הצוותים הרפואיים הוכיחו ערכיות ורוח נשגבים, עת העניקו טיפול רפואי מציל חיים לאויב הסורי על הגבול, בבית החולים הצבאי ובמרכזים הרפואיים בצפון".

 

ד"ר זרקא, אל"מ במיל' בן 55, נולד בפקיעין שבגליל העליון. הוא מומחה בעל שם עולמי לרפואת הציבור ולרפואה צבאית, המשמש גם כמרצה באוניברסיטת חיפה ובאוניברסיטה העברית. הוא למד רפואה במסגרת העתודה הצבאית ושירת שנים רבות בחיל הרפואה. בתפקידו האחרון לפני שהשתחרר ומונה למנהל בית החולים, שירת כראש מחלקת הבריאות ומפקד שירותי הרפואה בצה"ל.

 

בין המטופלים בזיו היו נשים וילדים שסבלו מפציעות מלחמה קשות ומורכבות, פגיעות ירי, הדף ורסיסים כתוצאה מפיצוצים. הפגיעות הפנימיות קשות ולעיתים מלוות בקטיעות גפיים. בניגוד לשגרה, פצועים אלה מטופלים במשך חודשים ארוכים, כשהם ללא ליווי משפחתי וללא ציוד אישי בסיסי. במרכז הרפואי זיו הוקם מערך תומך, שמעבר לפן הרפואי מטפל גם בפן הנפשי והסוציאלי של הפצועים, לרבות איסוף תרומות מאזרחים לטובת רכישת גפיים תותבות לפצועים. בנוסף הוקם מערך תמיכה חינוכי בשפה הערבית הכולל עובדים סוציאליים, מורים ומדריכים, על מנת לאפשר לילדים למלא את שעותיהם הפנויות בלימודים, קריאה, מוזיקה ועוד.

 

בשנים האחרונות הפך בית החולים זיו לאתר עלייה לרגל למבקרים מחו"ל שמתרשמים מהטיפול ההומניטרי שמעניקים בבית החולים לפצועי מלחמת האזרחים בסוריה. אחד מהם היה הקומיקאי ומגיש הטלוויזיה האמריקני קונאן אובריאן שאמר בביקורו בבית החולים: "אני מתפעל ונפעם מהנעשה כאן בבית החולים זיו, למען בני אדם מארץ שכנה ואויבת. בעיני, אתם אלו שצריכים לקבל פרס נובל לשלום".

 

 

פצועה סורית בבית החולים זיו (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
פצועה סורית בבית החולים זיו(צילום: דובר צה"ל)
 

אל
ד"ר סלמן זרקא(צילום: דוברות מרכז רפואי זיו)

שרת התרבות מירי רגב אמרה כי ד"ר זרקא "מביא לידי ביטוי את רוח צה"ל ואת צו המצפון הישראלי ומטפל במסירות בכל הזקוקים לסיוע רפואי גם הרבה מעבר לגבולות ישראל. מסירות רוחו של ד"ר זרקא נישאת על ערכי מגילת העצמאות. ד"ר זרקא מביא לידי ביטוי את ברית האחים בינינו לבין העדה הדרוזית. ד"ר זרקא, אני גאה בך על רוחך ההומניטרית, המייצגת את הטוב והיפה בחברה שלנו למען הכלל והפרט בפריפריה ומעבר לכל גבול".

 

ד"ר זרקא עצמו אמר כי הוא נרגש ומודה על הכבוד: "המשואה הזו היא לזכות ולכבוד כל הרופאים והאחיות, האזרחיים והצבאיים, המעניקים שירותי רפואה איכותיים ומתקדמים לכלל האזרחים והחיילים בישראל, בכל עת ובכל מקום, במרכז ובפריפריה. הצוותים הרפואיים הוכיחו ערכיות ורוח נשגבים, עת העניקו טיפול רפואי מציל חיים לאויב הסורי על הגבול, בבית החולים הצבאי ובמרכזים הרפואיים בצפון.

 

"מדינת ישראל יכולה להיות גאה במערכת הבריאות שלה, האזרחית והצבאית, על העשייה המקצועית המתמדת ועל היד האנושית המושטת לכל נזקק. אני חש גאווה גדולה להדליק את המשואה בשם צוותי הרפואה הצבאיים שאליהם השתייכתי שנים רבות בשגרה ובחירום וכן בשם הצוות המדהים שבמרכז הרפואי זיו שעשה עבודה מיוחדת לסייע לסורים ופועל ללא לאות לקידום שירותי רפואה שוויוניים בפריפריה הצפונית".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות מרכז רפואי זיו
ד"ר סלמן זרקא
צילום: דוברות מרכז רפואי זיו
מומלצים