שתף קטע נבחר

פעילויות פסח באזור הדרום

לשחזר את יציאת מצרים, לקטוף עגבניות שרי או לטייל ביערות - אפשרויות הבילוי בחג הזה מגוונות ורבות, ואנחנו פה בשביל לעשות לכם סדר

"מעבדות לחירות" בעיר הנבטית עבדת

איפה? גן לאומי עבדת.

גן לאומי עבדת (צילום: מנו גרינשפן)
גן לאומי עבדת(צילום: מנו גרינשפן)
 

מה בתוכנית? כדי ללמוד על העם החופשי ביותר שחי בנגב, רשות הטבע והגנים מזמינה את המטיילים להכיר שני נבטים מיוחדים במינם. הם ילמדו אתכם את שלושת החוקים ששמרו עליהם חופשיים ואיך זה נגמר בסוף, והכול בשירה, בריקוד ובהרבה צחוק. עוד ביריד - הצגות מטיילות עם נטי הנבטי וקמאי המוזיקאי, פינות יצירה לילדים, דוכני מכירה של אמנות ותוצרת מקומית, הפעלה מוזיקלית לכל המשפחה ועוד. בשעות הערב ניתן להצטרף לסיור מודרך מיוחד ממערות האחסון המרשימות עד לווילה הרומית, ובה ייהנו המבקרים מצלילי מוזיקה חיה, יטעמו יין מייצור מקומי ויתרשמו משקיעה מדברית באחת מנקודות התצפית היפות באזור.

 


 

מתי? ימים ראשון-רביעי, 21-24 באפריל. פעילות היום בשעות 10:00-16:00; סיורי ערב בשעות 17:30-19:30.

 

כמה עולה? כניסה לאתר בעלות 28 שקלים למבוגר ו-14 שקלים לנער.

 

סיור זריחה ומופע "משקיעה לזריחה" במצדה

איפה? גן לאומי מצדה (החיזיון האורקולי מוקרן בחניון המערבי - הגעה מערד בכביש 3199.

 

מה בתוכנית? רשות הטבע והגנים מזמינה את הציבור להגיע ולצפות בסיפור מצדה תוך חוויה רב חושית מרתקת. החיזיון האורקולי החדש במצדה הוא מופע מרהיב אשר מוקרן על גבי הר המצדה בשילוב הקרנות ענק בטכנולוגית VIDEO MAPPING, תאורה מתקדמת ופסקול ייחודי שהולחן על ידי שלמה גרוניך. מומלץ להגיע לפחות שעה לפני ההקרנה, כשעל רקע שקיעה ודמדומים אפשר ליהנות מחוויה מקדימה של מתחמים שונים המאירים זוויות נוספות מסיפורו של ההר. בנוסף, ניתן לבקר במצדה גם מוקדם בבוקר ולצפות בזריחה מהמבצר של הורדוס כשברקע מוזיקה קלאסית בנגינת נבל או חליל. אפשר לעלות למבצר דרך "שביל הנחש", אך לראשונה בפסח הזה ניתן לעלות לראות את הזריחה גם באמצעות הרכבל.

החיזיון האור-קולי החדש במצדה  (צילום: מנו גרינשפן)
החיזיון האור-קולי החדש במצדה (צילום: מנו גרינשפן)
 

מתי? החיזיון האורקולי יוקרן בימים שני-רביעי, 22-24 באפריל, בשעה 20:30 (מומלץ להגיע שעה לפני וליהנות מהמתחמים המקדימים); העלייה ברכבל לצורך צפייה בזריחה תתאפשר בימים שלישי-חמישי, 23-25 באפריל, החל מהשעה 5:00.

 

כמה עולה? הכניסה לאתר בעלות 28 שקלים למבוגר ו-14 שקלים לנער (עלייה ברכבל בתוספת תשלום); כניסה לחיזיון האורקולי בעלות 50 שקלים למבוגר ו-40 שקלים לילד.

 

טיולים מודרכים ביערות קק"ל בדרום

איפה? יער המלאכים, יער יתיר, יער להב, פארק אופקים ויער שרשרת.

יער המלאכים בערפל (צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק
יער המלאכים בערפל(צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל)
 

מה בתוכנית? קרן קיימת לישראל מזמינה את הציבור ליהנות מטיולי אביב מודרכים בחול המועד פסח באתרים קסומים ברחבי הארץ. הטיולים משלבים נסיעה במכוניות פרטיות והליכה קצרה בשבילי היערות. הטיולים המתוכננים: אל שביל הגתות חורבת כרוע ובתי הבד ביער המלאכים, אל בית היערן, חורבת ענים ומאגר יתיר ביער יתיר, אל חורבת רימון ביער להב ואל מצודת פטיש ונחל פטיש בפארק אופקים. בנוסף, יתקיים משחק "חפש את המטמון" באמצעות אפליקציית "טוטם טיים" ביער שרשרת.

 

מתי? משחק "חפש את המטמון" בתאריכים 21-27 באפריל; סיור מודרך ביער המלאכים ב-21 באפריל, ביער יתיר ב-22 באפריל, ביער להב ב-23 באפריל ובפארק אופקים ב-24 באפריל. הטיולים יימשכו כשעתיים וחצי, בשעות 09:00 ו-12:00.

 

כמה עולה? ללא תשלום, אך מותנה בהרשמה מראש.

 

לפרטים נוספים: הרשמה מראש ב"קו ליער" בטלפון 1-800-350-550, או באתר האינטרנט.

 

סיורים בניצנים עם בית ספר שדה שקמים

איפה? שמורת חולות ניצנים ואתר ניצנים הישנה.

 

מה בתוכנית? החברה להגנת הטבע מזמינה את הציבור להצטרף לסיורים בניצנים בהדרכת אנשי בית ספר שדה שקמים. במסגרת סיור "בלשים בלילה" ייצאו המשתתפים לשמורת חולות ניצנים, יתגלגלו בדיונות ויחשפו אחר בעלי חיים גדולים, קטנים ומיוחדים. אולי תפגשו בדרך להקות צבאים ועקבות של ירבוע מצוי, זוחלים למיניהם וציפורי שיר מזמרות. לאחר השקיעה ימשיכו המשתתפים בסריקות רגליות קצרות בחיפוש אחר חיות פעילות לילה כמו לטאות, נחשים, גרבילים, חרקים ועוד - ולאחר מכן יתקבצו סביב מדורת הקומזיץ לשיחה על אתגרי שמירת הטבע בחולות ובכלל, על מאמצי המחקר בחולות ניצנים ועל הדילמות שבפניהן עומדים החוקרים ושומרי הטבע.

סיור לילי בחולות (צילום: עומר שקותאי)
סיור לילי בחולות(צילום: עומר שקותאי)

בסיור "מגלים את סודות ניצנים הישנה", אפליקציה חדשה תיקח את כל המשפחה למסע בזמן - סיור אקטיבי ומאתגר שיכלול פעילות משפחתית תחרותית עם חידות ומשימות שדרכן יתוודעו המשתתפים לסיפורו המרתק של המקום. הסיור כולל צפייה במיצג אורקולי על ניצנים בתש"ח.

 

מתי? הטיול בחולות ניצנים יתקיים ביום ראשון ה-21 באפריל; סיור "מגלים את סודות ניצנים הישנה" יתקיים ביום שני ה-22 באפריל בשעות 10:00, 12:30 ו-14:00 (משך הפעילות כשעה וחצי).

כמה עולה? הטיול בחולות ניצנים בעלות 56 שקלים לאדם; סיור "מגלים את סודות ניצנים הישנה" בעלות 35 שקלים לאדם.

 

לפרטים נוספים: מידע והרשמה באתר.

 

סיורים תיאטרליים מודרכים בעיר העתיקה בב"ש

איפה? העיר העתיקה בבאר שבע.

סיורים בעיר העתיקה בבאר שבע (צילום: דיאגו מיטלברג)
סיורים בעיר העתיקה בבאר שבע(צילום: דיאגו מיטלברג)
 

מה בתוכנית? לכבוד חג הפסח, יתקיימו ברחבי העיר העתיקה בבאר שבע סיורים מודרכים לכל המשפחה שייצאו במיניבוסים בכל שעה עגולה מרחבת מרכז מבקרים בינלאומי באר אברהם. הסיורים יעברו במוקדי התיירות והתרבות בעיר העתיקה וילוו בסיפורים היסטוריים ופיקנטיים אודות העיר. הסיורים ילוו בקטעים תיאטרליים בביצוע שחקני תיאטרון הפרינג', שיפגשו את המבקרים במוקדי התיירות ברחבי העיר העתיקה.

 

מתי? ימים ראשון-שלישי, 21-23 באפריל, בשעות 10:00-14:00.

 

כמה עולה? חינם, מותנה בהרשמה מראש.

 

לפרטים נוספים: בטלפון 08-6464980 או במייל officeatika@br7.org.il.

 

פסטיבל "מפה ומצה" באתרי המורשת

איפה? מוזיאון גבעתי במצודת יואב, יד מרדכי, מתחם הקטר 70414 באר שבע.

 

מה בתוכנית? המועצה לשימור אתרים ומשרד התרבות מזמינים את הציבור לאירועי "מפה ומצה" לכל המשפחה, שיתקיימו ב-12 אתרי המורשת הפרוסים ברחבי הארץ, מצפון ועד דרום. בכל אתר המבקרים ייהנו מפעילות מיוחדת שתספר את הסיפור של האתר עצמו, ההיסטוריה המרתקת, החוויות המרגשות ושלל סיפורים שמשמרים ומרכיבים את ההוויה הישראלית. לצד כל הפעילויות אלה יתווספו השנה מתחמי פעילות שיהיו פזורים באתרי המורשת, בהם מתחם מלאכות קדומות (נגריה גדולה, רפדיה, תפירה ומלאכות נוספות), מתחם משחקים של פעם (גומי, קלאס, קפיצה בחבל, חמש אבנים ועוד רבים), מתחם חגי ישראל ועוד.

 

מתי? בימים שלישי-רביעי, 23-24 באפריל, בין השעות 9:30-16:00.

 

כמה עולה? כל הפעילויות ללא תשלום.

 

לפרטים נוספים: באתר.

 

מנווטים ביער בלי waze

איפה? יער דבירה שביער להב.

יער דבירה (צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק
יער דבירה(צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל)
 

מה בתוכנית? הקרן הקיימת לישראל מזמינה את המטיילים לפעילות לכל המשפחה הכוללת מסלול מיוחד שבו ההתקדמות מתבצעת באמצעות מפות, חידות ואמצעים נוספים מהתקופה שלפני הסמארטפונים. במהלך האירוע, תקבל כל משפחה בתחנת הקליטה בכניסה ליער מפת ניווט, דף חידון וכרטיס ניקוב. בשטח ימוקמו כ-20 תחנות, במסלול גמיש ומעגלי, כאשר כל משפחה בוחרת לעצמה לכמה ולאיזה תחנות לנווט, ובאיזה קצב. אורך המסלול מ-1 ועד 6 ק"מ. את התשובות לחידות, שיעסקו בשמירה על היערות וסוגי העצים, ימצאו המנווטים בתחנות לאורך המסלול. הניווט אינו תחרותי ואינו לפי זמן.

 

מתי? 23 באפריל, בין השעות 9:30-15:00 (אירוע ניווט משפחתי אורך כשלוש שעות).

כמה עולה? חינם, בהרשמה מראש. מוגבל לעד 150 משפחות.

 

לפרטים נוספים: הרשמה מראש ב"קו ליער" בטלפון 1-800-350-550, או באתר האינטרנט.

 

שוק נבטי ציורי בממשית

איפה? גן לאומי ממשית.

מטיילים עם אשכולות בנחל ממשית (צילום: באדיבות אשכולות)
מטיילים עם אשכולות בנחל ממשית(צילום: באדיבות אשכולות)
 

מה בתוכנית? רשות הטבע והגנים מזמינה את המטיילים להצצה בחיי כפר נבטי קדום שכמו עמד מלכת לפני 2,000 שנה. כאן נוגעים בזמן שחלף, מתחברים לניחוחות העבר ומתרגשים מחוויה כמו-היסטורית צבעונית וקסומה של מראות, ריחות וטעמים ברחובות הכפר ביום ובלילה. סוחרים אותנטיים פורסים את מרכולתם - בזאר של שטיחים, "ענתיקות", רקמות, כלי נחושת, תבלינים, מור ולבונה ועוד. לצידם דוכני אומנים ומלאכות מסורתיות - ניפוח זכוכית, קדרות, ליבוד, קליעת סלים, צורפות, פיסול באבן, ציור בחול ואריגה. כל זה בליווי מוזיקה חיה וריקוד ובאווירה ציורית.

שוק נבטי בגן לאומי ממשית (צילום: מנו גרינשפן)
שוק נבטי בגן לאומי ממשית(צילום: מנו גרינשפן)
 

בכפר ימצאו המבקרים גם את "המגדל" - מרחב בריחה לכל המשפחה. כל ילד יקבל מפת אוצר, יחפש מטבעות זהב מתוך "מטמון ממשית" ויוכל לממשם בשוק בפעילות חווייתית. "שיירת גמלים" ציורית וססגונית, עמוסה כל טוב ומלווה בשחקנים ונגנים, תגיע לכפר שלוש פעמים ביום. בכל ערב יתקיים טקס נבטי שבטי ללנים בחאן הנבטי. ביום שלישי בערב יתקיים "שוק לילי" עם מופע מוזיקלי של להקת הגרוב ANNA RF.

 

מתי? ימים ראשון-שישי, 21-26 באפריל, החל מ-10:00; סיורים מודרכים בסמטאות הכפר ייצאו בכל שעה עגולה, שיירות גמלים יגיעו לכפר בשעות 11:00, 13:00 ו-15:00; המופע בערב שלישי יתקיים בשעות 20:00-22:00.

 

כמה עולה? כניסה לאתר בעלות 22 שקלים למבוגר ו-9 שקלים לנער.

 

רחצה במעיינות וחפירות ארכיאולוגיות בחבל יתיר

איפה? סוסיא הקדומה ומעיינות תלם אדורה, חבל יתיר. 

מעיין אדורה בחבל יתיר (צילום: עודד בן משה)
מעיין אדורה בחבל יתיר(צילום: עודד בן משה)

מה בתוכנית? הנוף המדברי של חבל יתיר צבוע בשלל צבעי פריחה מרהיבים, שמחכים למטיילי פסח, לצד שלל פעילויות לכל המשפחה. בעיירה הקדומה סוסיא הילדים יוכלו להוציא אנרגיות וליהנות מפארק אקסטרים ובו קיר טיפוס ופארק חבלים. במקום יתקיימו גם סיורים מודרכים, התנסות בחפירות ארכיאולוגיות ושלל חוויות קדומות לכל המשפחה. מעיינות תלם ואדורה יהיו פתוחים לרחצה ובמהלך חול המועד וסמוך להם יוצבו מתנפחים ואומגה לילדים. לצד כל הפעילויות הללו, המבקרים שיגיעו לחבל יתיר בחג הפסח יוכלו ליהנות גם מסיורי עששיות, טיולי אופניים, סדנת שדאות ומעיינות נוספים באזור ועוד המון אטרקציות בחיק הטבע.

 

מתי? הפעילויות המיוחדות בימים ראשון-שני, 21-22 באפריל, בשעות 9:00-17:00.

 

כמה עולה? סוסיא הקדומה – 20 שקלים למבוגר, 30 שקלים לילד (מעל גיל שנתיים); סיורי עששיות – 35 שקלים למבוגר, 25 שקלים לילד; מעיינות תלם, אדורה וסדנת שדאות – חינם.

 

לפרטים נוספים: מידע על הפעילויות ופעילויות נוספות בטלפון 1599-575758 או באתר.

 

יום של נופש על גדות נחל הבשור

איפה? גן לאומי הבשור (פארק אשכול).

 

מה בתוכנית? נחל הבשור הוא מהארוכים שבנחלי הנגב. הוא מתחיל את דרכו ליד שדה בוקר, עובר בצפון הנגב ונשפך לים ליד העיר עזה. בגדה המזרחית של הנחל, במקום שבו נובע עין הבשור, שוכן גן לאומי הבשור (פארק אשכול). זהו נווה מדבר יפהפה, ובו מדשאות רחבות ידיים, מתקני פיקניק ומתקני שעשועים לילדים. בחלק הצפוני של הגן הלאומי מתנשאת בראש גבעה קטנה חירבת שלאלה, שמראשה יש תצפית נאה על הסביבה ועל בתרונות אדמת הלס המרשימים.

גן לאומי הבשור (צילום: רשות הטבע והגנים)
גן לאומי הבשור(צילום: רשות הטבע והגנים)
 

למרגלות הגבעה, בערוץ נחל הבשור נובע מעיין עין הבשור, שמימיו נאספים לבריכה מקסימה שבה ניתן להתרחץ. בפארק מחכות למבקרים שלל אטרקציות מעבר למרחבי הדשא ובריכות השכשוך, כמסלולי אופניים, במסלול מיוחד לזריקת פריסבי ועוד. ניתן לבקר גם בדרך נוף הבשור ובגשר התלוי שמחוץ לשטח הגן הלאומי.

 

מתי? כל ימי חול המועד פסח.

 

כמה עולה? הכניסה לאתר בעלות 22 שקלים למבוגר ו-9 שקלים לילד; דרך הנוף – חינם.

 

לפרטים נוספים: באתר.

 

טיול "אשכולות" בעקבות הנבטים בנחל ממשית

איפה? נחל ממשית.

 

מה בתוכנית? "אשכולות" בשיתוף האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך ו"מכבי שירותי בריאות" יציעו במהלך החג מערך טיולים, סיורים ופעילות ערכית באזור הדרום ומדבר יהודה. בין הסיורים טיול אל נחל ממשית בעקבות התרבות הנבטית. במהלך הטיול יכירו מדריכי "אשכולות" למטיילים את התרבות הנבטית ששלטה במדבר ואת האנשים שחיו שם. במהלך הטיול, יגיעו המבקרים אל נחל ממשית אשר עוטף את העיר הנבטית וילמדו על מפעל המים המרשים שהוקם שם. בנוסף, יוכלו המטיילים להתפנק ברחצה בגב מעניין בלב מדבר. בנוסף לטיולים ולסיורים היומיים, יציעו מרכזי הסיור של "אשכולות" גם סיורי ערב עירוניים שבהם יגלו המטיילים צדדים חדשים ומפתיעים בערים המוכרות – בבאר שבע, למשל, ייצא סיור ערב בעקבות "אור של לוחמים".

 

מתי? ימים ראשון-שלישי, 21-23 באפריל; משך הטיול כשלוש שעות וחצי.

 

כמה עולה? חינם.

 

לפרטים נוספים: הרשמה בטלפון – 077-8994989; מידע על שאר הטיולים של "אשכולות" בפסח ברחבי הארץ באתר.

 

סיורים בתל ערד

איפה? גן לאומי תל ערד.

 

מה בתוכנית? לאחר סיור רגלי מודרך באתר המקראי החשוב תל ערד, ייצאו המשתתפים ברכבים פרטיים עם מדריך של רשות הטבע והגנים לסיור באזור, במקומות שלא מגיעים אליהם בכל יום, בהם שמורת הר עמשא, ויסיימו בפיקניק משותף ביער יתיר. הלנים בחניון הלילה שבגן הלאומי יוכלו להצטרף ללא תוספת תשלום גם לסיור ערב מיוחד שיסתיים בתצפית על האזור מול שקיעה מדברית.

תל ערד (צילום: טל גליק)
תל ערד(צילום: טל גליק)
 

מתי? ימים שני-שישי, 22-26 באפריל. סיורי יום בשעה 10:00-13:30; סיורי ערב בשעה 16:00-18:00.

 

כמה עולה? סיור יום בעלות הכניסה לגן הלאומי (14 שקלים למבוגר, 7 שקלים לילד); סיור ערב בעלות הלינה בחניון הלילה (מחיר בהתאם לאופי הלינה הרצוי).

 

לפרטים נוספים: מידע והרשמה לסיורים בטלפון - 08-6992447; הזמנת מקומו לינה בחניון הלילה באתר. מידע ופרטים על סיורים נוספים באזור ערד באתר.

 

להציל את "ממלכת האור" בקומראן

איפה? פארק (גן לאומי) קומראן.

 

מה בתוכנית? הרפתקה תיאטרלית, אפופה במסתורין וחבויה תחת מעטה סוד, לכל המשפחה. רשות הטבע והגנים מזמינה את הציבור למסע לגילוי עברם של "אנשי האור", שבו ייחשפו תעלומות גדולות מהחיים - מי באמת כתב את המגילות האבודות? מה היה סודם האפל של אנשי האור? מיהו הכוהן הרשע שרדף את כוהן הצדק? והאם הביסו אנשי האור את אנשי החושך?

 

מתי? ימים ראשון-רביעי, 21-24 באפריל, בשעות 11:00, 13:00 ו-15:00.

 

כמה עולה? הכניסה לאתר בעלות 29 שקלים למבוגר ו-15 שקלים לנער.

 

להתרחץ במעיינות על חוף ים המלח

איפה? שמורת עינות צוקים (עין פשחה).

 

מה בתוכנית? לאורך החוף הצפון-מערבי של ים המלח, דרומית לקיבוץ קליה, נמצאת שמורת הטבע הנמוכה בעולם – שמורת עינות צוקים (עין פשחה). בשמורה, שמהווה נווה מדבר, מצוי עושר רב של צמחייה ירוקה ובעלי חיים, לצד בריכות פסטורליות ולמרגלות המצוקים של מדבר יהודה. כל זאת מול הנוף המרהיב של ים המלח שנשקף מהשמורה. בשמורה מסלול טיול מסומן וכן בריכות שכשוך ורחצה גדולות הניזונות ממי המעיינות. ניתן לבקר גם ב"שמורה החבויה" בחלק הדרומי של השמורה – באזור זה נובעים המעיינות והוסדר בו מסלול הליכה בין בריכות המים הצלולות וממש בתוך הצמחייה השופעת.

בריכת קנה בשמורת טבע עינות צוקים (צילום: יעקב שקולניק)
בריכת קנה בשמורת טבע עינות צוקים(צילום: יעקב שקולניק)
 

מתי? בחול המועד תציב רשות במקום הטבע והגנים תחנת מידע והסברה לרווחת הציבור, אשר תפעל בימים ראשון-רביעי, 21-24 באפריל, בשעות 8:30-16:00.

 

כמה עולה? הכניסה לשמורה בעלות 35 שקלים למבוגר ו-20 שקלים לילד.

 

לפרטים נוספים: באתר.

 

"הכביש היפה במדינה": כביש 10 נפתח

איפה? כביש 10 בקטע שבין עזוז להר כרכום.

כביש 10 (צילום: רויטרס)
כביש 10(צילום: רויטרס)
 

מה בתוכנית? כביש 10 מוגדר בשגרה "כביש מסוכן" - מסיבות ביטחוניות. מאז מתקפת הטרור על האוטובוס בדרך לאילת לפני שמונה שנים, רובו של הכביש הצמוד לגבול מצרים סגור לתנועת אזרחים ומשמש רק את כוחות הביטחון. כעת, כבכל פסח סוכות ללא מתיחות ביטחונית חריגה, הוא נפתח לתנועת מטיילים למשך שבוע אחד בלבד. לכבוד המטיילים, צה"ל יתגבר את כוחותיו לאורך הכביש בעל הנוף המרהיב והפראי.

 

מתי? הכביש ייפתח בתאריכים 20-27 באפריל, בשעות 8:00-18:00 בלבד.

 

כמה עולה? חינם.

 

לבנות צריף בשכנות לבן גוריון

איפה? צריף בן-גוריון, קיבוץ שדה בוקר.

 

מה בתוכנית? ביתו במדבר של דוד בן-גוריון, הידוע יותר כצריף בן-גוריון, כבר הפך מזמן לאחד הסממנים המוכרים ביותר של קיבוץ שדה בוקר. בפסח הקרוב, המבקרים באתר יקבלו הזדמנות להקים צריף משלהם, ממש בסמוך לצריף המקורי אשר שימש כבית לראש הממשלה הראשון של ישראל. בעזרת מוטות עץ, צבועים בצבעו של הצריף המפורסם, יקימו המבקרים צריפי עץ זמניים ואף יאבזרו אותם בחפצים מתאימים וסמליים שיתאימו להיכנס לצריף החדש.


פסח בצריף בן-גוריון (צילום: צביקה שמעיה)
פסח בצריף בן-גוריון(צילום: צביקה שמעיה)
 

בנוסף, מגוון תחנות משחק מהנות לכל המשפחה יהיו פרוסות ברחבי האתר, ויציגו אתגרים שונים בכל אזור. בשולחן החול הנמצא לצד הצריף יכירו המבקרים את חזון בן-גוריון לנגב, ויבנו דגמים מחֵמר. בסמוך למפת תבליט ענקית של האזור, יתקיים משחק סוער של סולמות ונחשים, משולב עם חידות על האזור, ועל היתרונות של הנגב, ולמרגלות פסלו של דוד בן-גוריון עומד על הראש, יחכה משחק "פלונטר" משפחתי, שיבדוק קצת את הגמישות של בני המשפחה.

 

מתי? ימים ראשון-רביעי, 21-24 באפריל, בשעות 8:30-17:00; הפעילויות עצמן יתקיימו בין השעות 11:00 ל-15:00.

 

כמה עולה? כניסה לילדים ונוער (עד גיל 18) בעלות 15 שקלים, מבוגר בעלות 20 שקלים.

 

לפרטים נוספים: בטלפון – 08-6560469 או באתר.

 

מרוצי מכוניות וספורט מוטורי בערד

איפה? הפארק המוטורי בערד.

 

מה בתוכנית? עיריית ערד והחברה הכלכלית גאות להציג את האירוע המוטורי הגדול של השנה - חגיגות שנה למסלול המוטורי החוקי הראשון בישראל. במסגרת הפסטיבל יתקיימו שורה של אירועי ראווה של מותגי ספורט לרבות מכוניות מרוץ, מכוניות ראלי, אופנועי סופרמוטו, קארטינג ועוד. האירועים מוצללים על גבעת הדשא ומומלץ להביא כיסאות ים נמוכים.

 

קריין ופרשן צמוד יתארו ויסבירו את המתרחש במסלול. ליבת האירועים בפסטיבל יהיו שלוש אליפויות, מתוכן שתי אליפויות ישראל רשמיות של התאחדות המכוניות והאופנועים והרשות לנהיגה ספורטיבית במשרד הספורט - אליפות מכוניות PRO-DRIVE MDC, אליפות ישראל פיז'ו RACING CUP 208 ואליפות ישראל באופנועיSUPERMOTO . לכבוד הפסטיבל, מוזמן הקהל גם לאטרקציה של נסיעת מרוץ RACING208_TAXI ו- DRIFTֹ TAXI לצד נהג מרוצים, ולחוות מהמסלול חוויה מוטורית חד פעמית.

הפארק המוטורי בערד (צילום: רונן טופלברג)
הפארק המוטורי בערד(צילום: רונן טופלברג)
 

מתי? ימים שני-שלישי, 22-23 באפריל; מופעים מוטוריים ב-10:00 וב-14:00.

 

כמה עולה? הכניסה בעלות 33 שקלים לילד (עד גיל 16) ו-99 שקלים למבוגר. 50% הנחה למבוגר למופע שני ביום.

 

לפרטים נוספים: פרטים נוספים בדף הפייסבוק "מסלול מרוצים ערד" או באתר. רכישת כרטיסים באתר.

 

מסע אל מצרים העתיקה – בבאר שבע

איפה? מתחם המוזיאונים – רח' העצמאות 60, באר שבע.

 

מה בתוכנית? מתחם המוזיאונים בבאר שבע יהפוך ליום אחד לממלכה הקדומה בהפנינג אמנויות גדול ושמח באווירת החג. מהרגע שהמבקרים ייכנסו בשערי "ממלכת מצרים העתיקה", הם יפגשו שלל דמויות - ממשה רבינו ועד פרעה. המבקרים ילמדו על סיפור יציאת מצרים ממספר הסיפורים החכם ויכירו את מגדת העתידות המסתורית בחצר הממלכה.

הפנינג מצרים העתיקה במתחם המוזיאונים בבאר שבע (צילום: באדיבות להבות)
הפנינג מצרים העתיקה במתחם המוזיאונים בבאר שבע(צילום: באדיבות להבות)
 

עוד יתקיימו הצגה ומופעי להטוטנות ואש כיאה לחצר מלוכה, וגם אימון מיוחד עם משמר הפרעונים בחיפוש אחר שומרים חדשים לממלכה, תחרויות זריזות ידיים ופיצוח אגוזים לילדים – ולסיום עמדת צילום תקופתית למזכרת מחוויית הביקור בממלכה. בשאר ימי חול המועד, הקהל מוזמן לסיורים מודרכים ופעילויות נוספות בשני המוזיאונים שבמתחם, כולל סדנאות יצירה ייחודיות ברוח התערוכות המוצגות. במוזיאון הנגב לאמנות יתקיימו סדנאות מוביילים ופיסול פירמידות בגבס, ובמוזיאון לתרבות האיסלאם ועמי המזרח תתקיים סדנת טוויית שטיחים.

 

מתי? הפנינג ממלכת מצרים העתיקה ביום שלישי, 23 באפריל, 10:00-15:00; הפעילויות במוזיאונים בימים ראשון-חמישי, 21-25 באפריל, החל מ-10:00. הדרכות יתקיימו שלוש-ארבע פעמים ביום.

 

כמה עולה? כניסה למתחם הפנינג ממלכת מצרים העתיקה בעלות 20 שקלים לילד ו-10 שקלים למבוגר; כרטיס משולב למוזיאונים בעלות 35 שקלים למבוגר ו-20 שקלים לילד; השתתפות ילד בסדנה במוזיאון בתוספת 15 שקלים.

 

לפרטים נוספים: בטלפון 08-6993535 או בפייסבוק "מוזאון הנגב".

 

לפענח כתב חרטומים במוזיאון אשדוד לאמנות

איפה? מוזיאון אשדוד לאמנות – רח' דרך ארץ 8, אשדוד.

 

מה בתוכנית? המבקרים במוזיאון אשדוד לאמנות בפסח יוכלו לצאת למסע בתערוכות בעקבות כתב חידה "הירוגליפי" שהם ירכשו, ויכלול חידות מאוירות. המשתתפים יוכלו להמשיך לאחר מכן לסדנת חותמות הירוגליפיות, שבה יכינו הירוגליף אישי המתאר את "המסע שלי". בסדנה ילמדו המשתתפים את כל שלבי הכנת החותמות, ובאמצעות החותמות השונות שיכינו יתקבל סיפור חזותי שיתאר את המסע האישי של כל אחד מהמשתתפים.

מוזיאון אשדוד לאמנות (צילום: דפנה גזית)
מוזיאון אשדוד לאמנות(צילום: דפנה גזית)
 

מתי? ימים ראשון-חמישי, 21-25 באפריל. כתב החידה נרכש באופן עצמאי בשעות הפעילות במוזיאון; סדנת החותמות תתקיים בימים שני-רביעי בשעות 10:00-14:00 וביום חמישי בשעות 10:00-13:00.

 

כמה עולה? כניסה חינם למוזיאון בימי חול המועד; רכישת כתב חידה בעלות 5 שקלים; השתתפות סדנת החותמות בעלות 20 שקלים לאדם (כולל קבלת כתב חידה).

 

לפרטים נוספים: הרשמה בטלפון 08-8545180, מידע נוסף באתר.

 

ד"ר מולקולה במוזיאון לתרבות הפלשתים

איפה? המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן - רח' השייטים 16, אשדוד.

 

מה בתוכנית? במוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן באשדוד יתקיים מופע פסח חגיגי של ד"ר מולקולה "שמחה רבה במעבדה". במופע ייצא ד"ר מולקולה למשימה חדשה, יחזור בזמן לימי מצרים העתיקה ויערוך ניסויים שמזכירים את הנסים העתיקים - מים יהפכו לדם, סנה בוער יידלק ולא יישרף, אבקה תהפוך לנחש מסתורי ומשה הקטן יינצל מטביעה ביאור. במקביל, תוצג במוזיאון התערוכה "בּוֹרֵא מְאוֹרֵי הָאֵשׁ" אשר מציעה מבט אל השימוש באור ואש במחזור החיים-חגים היהודי. זאת בנוסף לתערוכת הקבע "עולמם של הפלשתים". בנוסף יקיים המוזיאון סיורים בבתי כנסת באשדוד, בחסות פסטיבל "תור הזהב", בליווי מדריך מהמוזיאון.  

המוזיאון לתרבות הפלשתים (צילום: יח
המוזיאון לתרבות הפלשתים(צילום: יח"צ)

מתי? ימים ראשון-חמישי, 21-25 באפריל. המופע יתקיים ביום שלישי בשעה 12:00 וגם הסיורים בבתי הכנסת יתקיימו רק ביום זה (משך כל סיור כשלוש שעות).

 

כמה עולה? כניסה חינם למוזיאון בימי חול המועד; כניסה למופע בעלות 35 שקלים לילד (הורה מלווה חינם); השתתפות בסיור בתי כנסת בעלות 10 שקלים לאדם.

 

לפרטים נוספים: הרשמה בטלפון - 08-6224799, 08-9568111. מידע נוסף באתר או בפייסבוק "מוזאון לתרבות הפלשתים".

 

עולם של המייקרים בפארק קרסו למדע

איפה? פארק קרסו למדע – רח' העצמאות 79, באר שבע.

 

מה בתוכנית? העיר העתיקה בבאר שבע מזמינה בפסח את המבקרים לפארק קרסו למדע - פארק המדע הגדול בארץ ובו שילוב של מוזיאון אינטראקטיבי וגן מדעי עם פעילויות לכל גיל. במהלך הביקור במקום ייפתח בפני המבקרים שער לעולם מרתק של מדע וטכנולוגיה שיאפשר להם לחוות, תוך משחק והתנסות, את תהליך החקר המדעי - מרגע הגילוי ועד יישומיו השונים. במקום תוצג גם תערוכה חדשה שתחשוף את המבקרים לעולמם של המייקרים.

פארק קרסו למדע (צילום: פארק קרסו למדע)
פארק קרסו למדע(צילום: פארק קרסו למדע)
 

בואו ליצור, לארוג, להדפיס ולבנות את העתיד של כולנו. מהפכת המייקרים היא מהפכה עולמית ההופכת את הצרכן ליצרן. חברי תנועת המייקרים מתכננים, ממציאים ובונים פריטים שונים באמצעות טכנולוגיות ממוחשבות ומדפסות תלת ממד, אך גם באמצעות חומרים ממוחזרים, פטיש, מסור, חוטים ודבק. במקום תוצג תערוכת יוצרים ומנגנים, תערוכה בנושא מיחזור, תערוכה על התרבות הבדואית - המייקרים של המדבר - ועוד סדנאות יצירה.

 

מתי? בחול המועד בשעות 9:00-17:00, בימי שישי וערבי חג בשעות 10:00-15:00 ובשבת בשעות 10:00-18:00.

 

כמה עולה? הכניסה בעלות 63 שקלים למבוגר, 59 שקלים לילד (מעל גיל 5).

לפרטים נוספים: בטלפון 08-6252600.

 

חגיגת "פסחקלאי" בצפון הנגב

איפה? רחבי צפון הנגב.

 

מה בתוכנית? אזור צפון הנגב ידוע במשקים החקלאיים הרבים שבו, במרחבים הפתוחים המרהיבים וכמובן בפריחה המרשימה. בחול המועד פסח, אתרי האזור מזמינים את הציבור לשפע פעילויות מיוחדות לחג, בחגיגת "פסחקלאי". המבקרים יוכלו ליהנות מפעילות קטיף עצמי של גזרים, עגבניות, מלפפונים ועוד ב"שביל הסלט" וקטיף של תות שדה תלוי ב"אורי תותים" ובמשק 77. ב"מבוך מרים" ניתן יהיה ללכת לאיבוד במבוך עצום של צמחי תבלין, ב"חוויית יונה" המבקרים יכירו את תהליך גידול תפוחי האדמה ובחוות הקקטוסים אפשר ללמוד הכל על הקקטוס.

פסטיבל משקים ברמת הנגב (צילום: דניאל בר)
פסטיבל משקים ברמת הנגב(צילום: דניאל בר)

"פסחקלאי" בצפון הנגב - שביל הסלט (צילום: דוד תפוחי)

פסח הוא גם זמן אידיאלי לטיולי פריחה, בעיקר אם הם על גלגלים. טיולי אופניים ניתן יהיה לעשות עם "לה מדווש", חנות 217 או "באופן". מחפשי התרבות יוכלו לבקר גם במרכז ג'ו אלון ביער להב וב"הגדת חבל ימית" במושב דקל. עוד יתקיימו היכרות עם יענים, דבורים ובעלי חיים נוספים, סיורים מודרכים, סדנאות יצירה, פינות ליטוף ועוד.

 

מתי? בתאריכים 21-26 באפריל.

 

כמה עולה? מחירים משתנים בהתאם לפעילויות הנבחרות; כניסה לג'ו אלון ולהגדת חבל ימית ללא תשלום במהלך הפסח.

 

לפרטים נוספים: באתר או בפייסבוק "פסטיבל דרום אדום".

 

פסטיבל משקים פתוחים ברמת הנגב

איפה? פתחת ניצנה, רמת הנגב.

 

מה בתוכנית? לראשונה, פסטיבל משקים ע"ש שמוליק ריפמן, יוצא לדרך בחול המועד פסח: חקלאי פתחת ניצנה שברמת הנגב יעניקו לציבור הרחב סיורים במשקיהם ומזמינים אותם לשמוע, לטעום, להריח ולהרגיש מה זה להיות חקלאי בימינו. את הסיורים במשקים ידריכו החקלאים, והם ישלבו טעימות ואפשרות קנייה של ירקות, יינות ושאר תוצרת המשק. בנוסף, יתקיים מתחם מלאכות קדומות שבו יוכלו המבקרים לקלוע תחתיות סלים בעזרת צמחי ארץ ישראל ולהתנסות בבנייה בבוץ. עוד באזור – שפע אטרקציות ייחודיות: סדנת נפחות מסורתית, חדר בריחה מדברי לכל המשפחה "חדר הפלאות", סיורי שקיעה וסיורי עששיות תיאטרליים בגן לאומי שבטה, גלישת חולות, סיורים מודרכים בקהילייה חינוכית ניצנה וסביבותיה, טעימות יין ביקב קדש ברנע ועוד.

 

מתי? ימים ראשון-שלישי, 21-23 באפריל.

 

כמה עולה? הסיורים בחינם.

 

לפרטים נוספים: באתר.

 

סיור בחוות "הארטישוק של נועם"

איפה? חוות "הארטישוק של נועם" במושב ניר בנים.

 

מה בתוכנית? במהלך חול המועד תתקיים פעילות מיוחדת בחווה, שתכלול סיור חווייתי בשדות החקלאיים, תוך הסברים מרתקים על סגולות הבריאות המדהימות של הארטישוק ועל גידולו בארץ – כולל טעימות. את הסיור יעביר בעל החווה, נועם יעקובא, יו"ר מגדלי הארטישוק בישראל. זוהי תקופת השיא של הארטישוק, והשדות מלאים בארטישוקים גדולים, יפים ובשלים. ניתן לרכוש במקום ארטישוקים טריים ומוצרים נוספים מן המשק.

סיור בחוות הארטישוק של נועם  (צילום: יח
סיור בחוות הארטישוק של נועם (צילום: יח"צ)
 

מתי? ימים ראשון-רביעי, 21-24 באפריל, פעם ביום בשעה 12:00.

 

כמה עולה? השתתפות בסיור בעלות 30 שקלים למבוגר, 20 שקלים לילדים (בגילאי 3-13).

 

לפרטים נוספים: באתר.

 

סיורים בעקבות החקלאות המדברית

איפה? המרכז לחקלאות מדברית, רמת הנגב.

 

מה בתוכנית? מדריכי "שביל הידע במדבר" מזמינים את הציבור בחול המועד פסח לסיור חווייתי בעקבות החקלאות המדברית ברמת הנגב. המדריכים אשר ינחו את הסיורים באזור יהיו מחופשים למשה רבנו, ויספרו לילדים כיצד הישראלים של היום מצליחים להתמודד עם אתגרי המדבר ולגדל בהצלחה פירות וירקות. המשתתפים יצפו בירקות ופירות הגדלים חלקם במים מליחים, ויראו את החווה הסולארית הענקית שממנה מופקת חשמל בסינרגיה עם המגדל הסולארי הנודע בין הגבוהים בעולם. הסיור יכלול ביקור בחממות התיירותיות, טעימות מירקות העונה, משחק חידון למציאת האפיקומן וקבלת הפתעה פורחת לכל המשפחה, ותצפית מודרכת על העמק הסולארי.

 

מתי? חול המועד פסח והחג השני, 21-27 באפריל, בשעה 10:00. משך הסיור שעתיים וחצי.

 

כמה עולה? השתתפות בעלות 40 שקלים לאדם (מגיל 4).

 

לפרטים נוספים: הרשמה בטלפון – 08-8528852 או באתר.

 

סיורים מודרכים במפעלי ים המלח ובכיכר סדום

איפה? מפעלי כיל ים המלח וכיכר סדום – יציאה מאזור המלונות בעין בוקק (ממגרש החניה מול מלון ספא קלאב, בסמוך לתחנת מד"א).

 

מה בתוכנית? כיל מזמינה את הציבור הרחב לסיורים מודרכים במפעלי כיל ים המלח ובכיכר סדום בחול המועד פסח. אורחי בתי המלון, מטיילים והציבור הרחב מוזמנים להשתתף בסיורים המיוחדים. כיל ים המלח תעמיד לרשות המשתתפים אוטובוס ומדריך מקצועי, שייקחו אותם לסיור. הסיור יכלול נסיעה מודרכת מאזור המלונות בעין בוקק דרך אתר המפעלים בסדום ועד לכיכר סדום, כולל סיור מודרך בתוך מתחם המפעלים ולמידה על תהליך ההפקה של אוצרות ים המלח. בדרך - עצירה לתצפיות נוף ולהסברים נוספים.

מפעלי ים המלח (צילום: נטלי כהן-קדוש)
מפעלי ים המלח(צילום: נטלי כהן-קדוש)
 

מתי? בימים ראשון-חמישי, 21-25 באפריל, בשעות 10:00 ו-13:30.

 

כמה עולה? ללא תשלום, מותנה בהרשמה מראש.

 

לפרטים נוספים: הרשמה באתר.

 

להכיר את סיפורם הייחודי של יהודי אתיופיה

איפה? כפר ביתא ישראל, ליד קריית גת.

 

מה בתוכנית? כפר ביתא ישראל שליד קריית גת ועמותת "הנני" מזמינים את הציבור הרחב בחול המועד פסח לחגוג באווירת חג פסטורלית, בחוויה תרבותית ואותנטית יוצאת דופן המספרת את סיפורה הייחודי של קהילת יהודי אתיופיה - ושתחשוף בפניכם אוצרות מורשת ותרבות לא מוכרים. באתר יתקיימו, בין השאר, סיורים מודרכים, פיסול בחֵמר, יסופרו סיפורי עלייה אישיים, מחול אתיופי, בנייה אקולוגית בבוץ ופינת יצירה לילדים. כמו כן, תועלה הצגה מרגשת לילדים '"ירוס בדרך לירושלים". בנוסף, יתקיימו סדנאות יצירת שלטים באמהרית וקליעת צמות, ובמקום תוצג תערוכת "30 שנה למבצע משה" של בית התפוצות.

כפר ביתא ישראל (צילום: תהילה כהן)
כפר ביתא ישראל(צילום: תהילה כהן)
 

מתי? ימים ראשון-רביעי, 21-24 באפריל, בשעות 10:00-16:00; יום חמישי, 25 באפריל, בשעות 9:00-12:00.

 

כמה עולה? הכניסה ורוב הפעילויות חינם; סדנאות שלטים באמהרית וקליעת צמות – בתשלום.

 

לפרטים נוספים: בטלפון – 053-7119909 (עדן).

 

משחזרים את יציאת מצרים ביד מרדכי

איפה? קיבוץ יד מרדכי

שחזור יציאת מצרים ביד מרדכי  (צילום: גלעד קוולרציק)
שחזור יציאת מצרים ביד מרדכי (צילום: גלעד קוולרציק)
  

מה בתוכנית? קיבוץ יד מרדכי ממשיך במסורת ומזמין את הקהל הרחב לפסטיבל "יציאת מצרים" החמישי - פסטיבל מיוחד וחווייתי שיתקיים בכל ימי חול המועד. על רקע נוף קדומים ייצאו המשפחות יחד עם מדריכים לשחזור האירועים שחוו בני ישראל במסלול יציאת מצרים. הם יתלבשו כבני ישראל וייצאו אחר משה רבינו למסע במדבר. במהלך המסע יחצו המשתתפים את "ים סוף" (נחל שקמה), יטפסו על "הר סיני" (הדיונה) וישמעו את סיפור יציאת מצרים. ניתן לרכוש כרטיס משולב שכולל גם ביקור בבית הדבש ובאתר שחזור הקרב, ונסיעה בטרקטור.

 

מתי? 20-27 באפריל בשעות 10:00-16:00. משך הפעילות כשלוש שעות (מתחילה ב-10:00).

 

כמה עולה? השתתפות בפעילות יציאת מצרים בעלות 25 שקלים לאדם; כרטיס משולב בעלות 55 שקלים לילד (מגיל 3) ו-50 שקלים למבוגר.

 

לפרטים נוספים: אין צורך בהרשמה מראש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד תפוחי
שביל הסלט
צילום: דוד תפוחי
מומלצים