שתף קטע נבחר

יהודה פוליקר ידליק משואה, השרה רגב הפתיעה אותו בהופעה

השרה מירי רגב הפתיעה את יהודה פוליקר בהופעה בהרצליה ובישרה לו שישיא משואה בערב יום העצמאות: "דברים רבים שרצינו לומר באים לידי ביטוי במוזיקה הענקית של פוליקר". הזמר הגיב בהתרגשות: "שנהיה חזקים ונמשיך, כדי שאף פעם לא יקרה לנו מה שקרה להורים שלנו"

  

 

הזמר יהודה פוליקר ידליק משואה ביום העצמאות ה-71 לישראל. השרה מירי רגב הפתיעה אותו הערב (יום ג') בהופעה בזאפה הרצליה. פוליקר הגיב: "מאוד התרגשתי מהבשורה. אני נערך בימים אלו לנסיעה למצעד החיים באושוויץ, שאקח בו חלק אחרי החג. שני האירועים הסמוכים האלה גורמים לי להתרגשות וציפייה גדולה. שנהיה חזקים ונמשיך, כדי שאף פעם לא יקרה לנו מה שקרה להורים שלנו. מודה לכל המברכים ומאחל חג אביב שמח".

 

השרה רגב, שהיא יו"ר ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים, קיבלה את המלצת הוועדה הציבורית לבחירת משיאי המשואות: "הבחירה המרגשת ביהודה פוליקר להדליק משואה ביום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל היא בחירה בתחייתו המפוארת של עם ישראל בארצו אחרי ימי החושך של 'אפר ואבק' בתקופת השואה הארורה.

מירי רגב ויהודה פוליקר (צילום: משרד התרבות והספורט)
מירי רגב ויהודה פוליקר, הערב(צילום: משרד התרבות והספורט)

"פוליקר, בנם של שורדי שואה מסלוניקי, שמרבית קהילתה היהודית נספתה, מבטא את רוחות היצירה של המוסיקה הישראלית, על גווניה השונים. פוליקר פתח חלון מוסיקלי מפואר לים התיכון לצד סגנונות רוק ופופ רוק ישראלי משובחים. דברים רבים שרצינו לומר באים לידי ביטוי במוזיקה הענקית של פוליקר, שרוחה מבטאת, כי 'בכל הדרכים מעולם לא אבדה דרכנו, וגם אם לפעמים סערו מסביב הרוחות'.

 

"יהודה היקר, אתה סמל לניצחון רוחה של התחייה התרבותית של עמנו לאחר השואה, לעוצמתה של המוזיקה הרב גונית הישראלית ולכוחם של הקול והצלילים להתגבר על כל המחיצות והמגבלות שבתוך היחיד והכלל ובכך לפרוט על מיתרי ליבנו, זהו ניצחון הרוח הישראלית".  

 

בנימוקיה ציינה הוועדה כי יהודה פוליקר הוא יוצר ישראלי שהביא לידי ביטוי ביצירתו את התמודדותה הקשה של החברה הישראלית עם השואה. פוליקר נולד בקריית חיים להורים ניצולי שואה יוצאי סלוניקי וילדותו עברה עליו בצל סיפורם. בנעוריו מצא מפלט במוזיקה והפך להדרגה לזמר בולט על אף הגמגום ממנו הוא סבל. ברבים משיריו הוא חיבר בין התרבות הישראלית לזו היוונית והעשיר את היצירה הישראלית בצלילים חדשים.

 

אלבומו השלישי, "אפר ואבק", ביטא את קולם השקט של בני הדור השני לשואה והפך לנכס צאן ברזל של החברה הישראלית. פוליקר ידליק את המשואה לכבודם של ניצולי השואה שבנו את ישראל ולכבודם של היוצרים והיוצרות הישראלים על סגנונותיהם, נטיותיהם ועמדותיהם השונות.

 

בנוסף ישתתפו בטקס הדלקת המשואות הפילנתרופ מוריס קאהן וכפיר דמרי, אחד ממייסדי ספייס.איי.אל, שהיו במרחק כמה מטרים מהנחתת החללית בראשית על הירח. נבחר נוסף הוא מנהל בית החולים זיו בצפת, ד"ר סלמן זרקא, על הטיפול בפצועי מלחמת האזרחים בסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלומי פינטו
יהודה פוליקר
צילום: שלומי פינטו
מומלצים