שתף קטע נבחר

ממתקים ועוגות בקייטנות - בניגוד להוראות משרד החינוך

הורים לילדים שמשתתפים בקייטנות "בתי הספר של החגים" טוענים שהילדים מקבלים קרטיבים, ממתקים וחטיפים, בניגוד למדיניות. אמא: "יש חוק שאמור לגבות אותי אך כשאני מתלוננת - צוחקים עליי". משרד החינוך: "בעקבות פניית ההורים, פנינו לרשויות בהנחיה להקפיד על ההנחיות"

למרות האיסור - הילדים מקבלים בגנים חטיפים, עוגות וממתקים. כחלק מחופשת הפסח וזו השנה השנייה, מתקיימים בימים אלו קייטנות "בתי הספר של החגים" בגני הילדים ובכיתות א'-ג'. על אף ההקלה שחשים ההורים בדבר קיום התכנית שמקצרת למעשה את חופשת החג הארוכה, עלו בימים האחרונים טענות קשות מצדם על תזונה לקויה בגני הילדים במהלך ימי הקייטנה.

 

ועד הגנים הארצי שיגר בסוף השבוע שעבר פנייה דחופה למשרד החינוך בעניין, וזאת בעקבות טענות הורים רבים על חלוקת קרטיבים, עוגות, דברי מתיקה וחטיפים בגני הילדים במהלך ימי הקייטנה. בתוך כך יש לציין כי חוזר מנכ"ל משרד החינוך הסדיר את מדיניות התזונה במוסדות החינוך ובכללם בגני הילדים וזו לא עולה בקנה אחד עם המזונות המחולקים לילדים במהלך ימי הקייטנות.

 

ממתקים (צילום: shutterstock)
ממתקים בניגוד להנחיות(צילום: shutterstock)

"כבר ביום היציאה לקייטנות הגיעו אלינו עשרות תלונות בנוגע לחלוקת דברי מתיקה, חטיפים, ומזונות שאסורים לחלוקה בהתאם להוראות, במסגרת הקייטנות הציבוריות", כתבו אחז אגם, יו"ר הוועד, ואיילת גבאי, ראש ועדת התזונה בוועד.

 

"ידוע לנו כי כבר ביום הראשון של הקייטנות חולקו לילדים שוקולדים, שלוקים, עוגיות, ופלים, עוגות, קרטיבים ועוד. בחלק מהקייטנות אף הוסיפו ופנו להורים בבקשה להביא לקייטנה את המזונות האסורים. מבירור עולה כי חלק ממפעילי וממובילי הקייטנות אינם ערים להוראות בנושא תזונה במסגרות חינוך, וחלק ערים להוראות אך לא מעוניינים לכבד אותם".

 

קראו עוד:

גיל שוחט: "אין אצלי ממתקים בבית, הילדים אוכלים מעדנים אורגניים"

איפה הילדים אוכלים קילו וחצי סוכר?

מלמדים את הילדים לא לאכול סתם

 

כאמור, חוזר מנכ"ל אוסר על חלוקת מזונות מתוקים במוסדות החינוך. "לא יכלול התפריט מזון מטוגן, חטיפים, ממתקים ושתייה ממותקת", נכתב בחוזר. עוד נכתב כי התפריט יהיה מגוון, ולא יכלול מזון מעובד, המכיל פוספטים וניטרטים, והחל משנת הלימודים התשע"ח יהיו מותרים להגשה או למכירה רק מוצרים שיאושרו על ידי משרדי הבריאות והחינוך".

 

אפשר גם אחרת:

 

 

שיתרגלו לאכול פירות וירקות

"בגן של הילד שלי חילקו שלוקים באמצע היום", מספרת אם מהגליל. "מנצלים את ההזדמנות שיש קייטנה, כי קייטנה זה לא הגן. אז נותנים לילדים קצת סוכר, כי אף אחד לא יגיד שום דבר, ואם יגידו אז מה, לא נפנק את הילדים? בשנה שעברה גרנו ביישוב אחר והתלוננתי על האוכל שהילדים קיבלו במהלך הקייטנה. לאחר מכן הרגשתי שהגננות מפעילות עליי לחץ דרך ההורים האחרים 'לשחרר'.

 

"יש הורים שלא רואים בזה דבר מזיק, אבל בתוך הגנים, בקייטנות, יש חוק, יש תקנות, יש חוזר מנכ"ל. אנחנו, בתור ההורים, מגיעה לנו ההגנה של המערכת. אם מישהו היה מפר תקנות של בטיחות הייתה קמה צעקה. ברגע שהחליטו במשרדי הבריאות והחינוך שזה מזיק, אז זה מזיק.

 

"אנחנו רוצים להטמיע בילדים שלנו הרגלים של אכילה נכונה. אנחנו רוצים לחנך אותם לבריאות טובה ומטיבה, ולהרגלים נכונים. בתוך הבית, שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה. גם ממתק אחד ביום זה הרבה יותר מידי. החטיפים מלאים בנתרן ובשומנים והסוכר ממכר.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

"אני רוצה שהילדים שלי יתרגלו לאכול פירות וירקות, ולא סוכר. אגב, אני כן מרשה בבית, אבל במידה. בבית אני נותנת בכמות מוגבלת ולמעשה החלוקה בגן שוללת ממני את הזכות לבחור אם כן לתת או לא לתת ממתקים לילד. הם כבר החליטו בשבילי. מפריע לי שיש חוק שאמור לגבות אותי אך כשאני מתלוננת - אני נשארת לבד וצוחקים עליי".

 

מנגד, הורים אחרים לא מתנגדים באופן גורף לחלוקת הממתקים. "תלוי באיזה ממתקים מדובר", אומרת אמא מאשקלון. "אם זה לא במינון מוגזם מדי אז זה בסדר, וחשוב שזה יהיה מבוקר. השאלה היא איזה סוג של ממתק. אם זה סוכריות גומי אז לא, אבל אם זה במבה זה בסדר. אני לא בעד ההיסטריה והיציאה הגורפת של ההורים נגד הממתקים. זה בסדר שיחלקו ממתקים לילדים מדי פעם במהלך הקייטנה בעיניי".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך אוסר על הבאת דברי מתיקה ל'בתי הספר של החגים'. בעקבות פניית ההורים, המשרד פנה לרשויות שמפעילות את הגנים להקפיד על הנחיות ומדיניות המשרד בעניין".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"רוצים להטמיע בילדים שלנו הרגלים של אכילה נכונה"
צילום: shutterstock
מומלצים