שתף קטע נבחר

שבוע לאחר ההפיכה בסודן: אל-באשיר הועבר לכלא

הרודן עומאר אל-באשיר, ששלט בסודן ב-30 השנים האחרונות ומבוקש בהאג בגין פשעי מלחמה, הועבר לבית כלא בבירה חרטום. מאז ההפיכה הוא הוחזק במעצר בית בארמון הנשיאות. אוגנדה: "מוכנים לשקול להעניק לו מקלט מדיני"

באשיר (צילום: AFP)
הועבר לכלא. הרודן המודח עומאר אל-באשיר(צילום: AFP)

הרודן הסודני המודח, עומאר אל-באשיר, הועבר אמש (יום ג') לבית הכלא כובאר בבירה חרטום. כך מסרו בני משפחתו. מאז ההפיכה בשבוע שעבר, הוחזק אל-באשיר במעצר בית בארמון הנשיאות.

 

במקביל, הודיעה אוגנדה, אשר גובלת בדרום סודן, כי היא מוכנה לשקול להציע מקלט מדיני לאל-באשיר, למרות שהוא מבקש על ידי בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג בגין רצח עם במסגרת המלחמה בחבל דרפור בתחילת שנות ה-2000. "לחלוטין לא נצטרך להתנצל אם נשקול לקבל את אל-באשיר", אמר שר החוץ של אוגנדה, אוקלו אוריים.

 

 

אוריים אמר כי אל-באשיר עדיין לא הגיש בקשת מקלט, אך הוסיף כי "אין שום דבר רע בלשקול להעניק למנהיג הסודני המודח מקלט מדיני".

 

לאחר הדחת אל-באשיר, התחלפה השמחה של סודנים רבים בזעם על כך שבמקום הרודן היוצא נטלה את השלטון לידיה מועצה צבאית בראשות שר ההגנה אחמד עווד בן עוף. המועצה הזו מיהרה להכריז על מצב חירום שיימשך שלושה חודשים ועל עוצר שיוטל מדי לילה.

הפיכה סודן חגיגות (צילום: רויטרס  )
החגיגות בחרטום לאחר ההפיכה(צילום: רויטרס )

הפיכה סודן חגיגות (צילום: רויטרס  )
(צילום: רויטרס )

הפיכה סודן חגיגות (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בלחץ פעילי המחאה, שהמשיכו להתאסף ברחובות סודן, הכריז שר ההגנה בן עוף כי הוא מתפטר מתפקידו כיו"ר המועצה הצבאית השולטת אחרי יום אחד בלבד. יושב הראש החדש של המועצה, הגנרל עבד אל-פתאח אל-בורהאן עבד א-רחמן, הודיע כי אחרי שייערכו התייעצויות תקום ממשלה אזרחית. הוא גם ביטל את העוצר הלילי, הודיע על שחרור אסירים פוליטיים והצהיר כי תקופת המעבר בסודן תימשך לכל היותר שנתיים. עם זאת לא הבהיר מתי בדיוק תקום ממשלה אזרחית ומתי ייערכו בחירות.

 

בימים שחלפו מאז הדחת אל-באשיר הדגישו ראשי המפגינים כי בכוונתם להישאר ברחובות עד שתוקם מועצה אזרחית זמנית שתנהל את תקופת המעבר. המפגינים חוששים שהצבא, המונהג על-ידי נאמניו של אל-באשיר, ישאיר את השלטון בידיו או יעביר אותו לאחד מבכיריו.

 

היו"ר החדש של המועצה הצבאית, בורהאן, היה הגנרל השלישי הכי בכיר בכוחות המזוינים של סודן, והוא אינו נחשב למוכר במיוחד. כמפקד הכוחות הקרקעיים של סודן הוא היה אחראי על הכוחות הסודניים הנלחמים יחד עם הקואליציה הערבית שמנהיגה סעודיה נגד החות'ים בתימן, ויש לו קשרים קרובים עם בכירי צבא במדינות המפרץ. בורהאן, שהושבע לתפקיד בשבוע שעבר, נפגש עם מפגינים אחרי הדחת הרודן והקשיב לדרישותיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הנשיא המודח אל-באשיר
צילום: AP
מומלצים