שתף קטע נבחר

משחק מחשב עשוי לסייע בשחזור נוטרדאם

במשך שנתיים עבדו המפתחים של חברת יוביסופט על מודל תלת-ממדי של הקתדרלה עבור המשחק Assassin's Creed: Unity. כעת העבודה שלהם עשויה לסייע בפרויקט חשוב הרבה יותר - שיקום ושחזור האתר ההיסטורי

צרפת נערכת לשיקום קתדרלת נוטרדאם שנפגעה קשות בשריפה שפרצה שלשום במקום, והנשיא עמנואל מקרון קבע דד-ליין של חמש שנים לעבודות השיקום שימומנו בעזרת תרומות בסכום שמתקרב למיליארד דולר. ייתכן שמנהלי פרויקט השיקום ימצאו עזרה במקום לא צפוי - משחק מחשב שיצא לפני חמש שנים.

 

נוטרדאם או פיגועי 11/9? יוטיוב התבלבלה


המשחקים בסדרת Assassin's Creed מתרחשים בנקודות שונות לאורך ההיסטוריה והמפתחת הצרפתית יוביסופט ידועה בשאיפה שלה לריאליזם - לכן היא מעסיקה בין היתר היסטוריונים שמסייעים בעבודת התחקיר. הכותר Assassin's Creed: Unity שיצא בשנת 2014 מתרחש בפריז של המהפכה הצרפתית והקתדרלה המפורסמת נמצאת בתוך מפת המשחק וניתן לגשת אליה, לטייל בתוכה ואף לטפס עליה.

 

 

קתדרלת נוטרדאם ב-Assasin's Creed: Unity ()
זה לא צילום, זה משחק מחשב

 

המנהלת האמנותית של המשחק, קרוליין מיוס, סיפרה עם צאתו לאתר הטכנולוגיה The Verge כי עיקר העבודה שלה היה לבנות מודל תלת-ממדי של הקתדרלה, משימה שלקחה לה כשנתיים. המטרה הייתה להגיע לרמת דיוק כל כך גבוהה כך שאפילו הלבנים שבולטות מעט החוצה יופיעו גם במשחק. התוצאה היא שהמודל של נוטרדאם שבו מחזיקה מפתחת המשחק הוא מהמדוייקים ביותר שקיימים היום, ויכול לתרום משמעותית לעבודות השחזור.

 

שריפה כנסיית נוטרדאם פריז צרפת (צילום: AFP)
הקתדרלה עולה באש. עברה שינויים לאורך השנים(צילום: AFP)
  
עם זאת, ראוי לציין שיש שני הבדלים חשובים בין הקתדרלה האמיתית לבין איך שהיא מוצגת במשחק: הצריח שעלה באש והתמוטט נבנה רק במאה ה-19, לאחר שמגדל הפעמונים המקורי קרס, ולכן הוא לא מופיע ב-Assassin's Creed: Unity שהעלילה שלו מתרחשת במאה ה-18. בנוסף, יצירות האמנות בקתדרלה מוגנות בזכויות יוצרים ולכן אינן מוצגות בדיוק של אחד אחד בעולם המשחק.

 

שריפה קתדרלה נוטרדאם פריז צרפת (צילום: רויטרס)
תיראה כמו פעם תוך חמש שנים? נוטרדאם(צילום: רויטרס)

 

אבל האם השחזור בכלל אפשרי ברמה הפרקטית? גיורא סולר, אדריכל ומומחה לשימור מבנים, אמר באולפן ynet כי "זה אפשרי אם יתעסקו רק בזה קבוצות מקצועיות גדולות. השאלה הגדולה יותר היא מה רמת הנזק? מה צריך לשחזר? מה לא התמוטט אבל יהיה צריך להרוס, דברים מהסוג הזה, אבל בכללי - כנראה שזה אפשרי". לדבריו, משחק המחשב בהחלט יכול לסייע בעבודות השחזור.

הגיימרים חוזרים לנוטרדאם: 

 

יוביסופט תתרום חצי מיליון דולר

אתגר נוסף שבו יצטרכו לעמוד האחראים על השחזור הוא כיצד לבנות מבנה חדש כך שייראה ישן. "אם אנחנו רוצים שזה ייראה ישן, אז אנחנו בעצם מזייפים", הסביר סולר, "המבנה הזה עבר כל כך הרבה שינויים. גם הצריחון שהתמוטט נבנה במאה ה-19. יש פה עניין אתי, פילוסופי, מקצועי, האם בכלל מחזירים את זה למצב שהיה או עושים משהו אחר? יש לי פה שרטוט של אותו אדריכל מהמאה ה-19, ויולה לה-דוק, שעל פיו על שני המגדלים שכולנו רגילים לראות עם הגמר המרובע הישר, בעצם יש צריחים מחודדים. הם אף פעם לא נבנו. אז הם יכולים לשנות, זה עניין של החלטה".

 

בעקבות השריפה, החל טרנד חדש בטוויטר: גיימרים מעלים תמונות מ-Assassin's Creed: Unity שבהן הם "מטפסים" על נוטרדאם. בעקבות השריפה והעניין המחודש במשחק הודיעה יוביסופט כי תאפשר להוריד אותו בחינם במהלך השבוע הקרוב. עד שהקתדרלה בת ה-850 שנה תשוקם - דבר שייקח כמה וכמה שנים - זה יהיה כנראה הדבר הכי קרוב לביקור באתר ההיסטורי שנפגע קשות. בנוסף, תתרום המפתחת חצי מיליון דולר למאמצי השיקום.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים