שתף קטע נבחר

המדינה הכניסה 17 מיליארד שקל במיסים ממכירת דירות חדשות ב-2018

נתון זה כולל בתוכו לצד המע"מ, את מיסי הנדל"ן הרשמיים, שעל פי נתוני רשות המיסים עלו בכ-0.5% משנת 2017 ועומדים על 11.3 מיליארד שקל. מדובר בשיא בהכנסות המדינה ממסי נדל"ן

למרות הקיפאון בהתחלות הבנייה ובריחת המשקיעים - המדינה גבתה ב-2018 מיסים (כולל מע"מ) על מכירת דירות חדשות בסכום של כ-17 מיליארד שקל. כך עולה מעיבוד נתוני רשות המיסים שביצעה התאחדות בוני הארץ.

 

>> לסיפורים הכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

מחירי הדירות חוזרים לעלות: עלייה של 0.6% בינואר-פברואר

זינוק במכירת דירות חדשות ב-3 החודשים האחרונים: הרצליה ורעננה בראש

ביהמ"ש דחה את העתירה נגד תוצאות מכרז מחיר למשתכן באילת

 

נתון זה כולל בתוכו, לצד המע"מ, את מיסי הנדל"ן הרשמיים, שעל פי נתוני רשות המיסים עלו בכ-0.5% לעומת שנת 2017. הכנסות אלה עמדו על כ-11.3 מיליארד שקל, שיא של כל הזמנים בהכנסות המדינה ממיסי נדל"ן. לפני עשור עמדו הכנסות אלה על כ-4.7 מיליארד שקל בלבד. הנתונים מראים כי למרות סבסוד הקרקעות במסגרת "מחיר למשתכן" ההכנסות ממיסי הנדל"ן לא נפגעו.

   (צילום: דנה קופל)
נדרשת הגדלת התחלות הבנייה ל-80 אלף דירות בשנה(צילום: דנה קופל)
 

הנתונים מתפרסמים רגע לפני חלוקת התיקים בממשלה החדשה, ואחרי שכבר ברור שצפוי מאבק על האחריות לטיפול בענף הבנייה בין משה כחלון לאריה דרעי, שרוצה לפרק את מטה הדיור שהקים כחלון בקדנציה הקודמת ולהעביר למשרד הפנים בחזרה חלקים ממנו.

 

נשיא ההתאחדות ראול סרוגו הסביר כי "מטה הדיור חייב להמשיך לפעול כדי לעמוד בצורכי השוק". לדבריו, הזינוק הצפוי במספר התושבים בשנים הבאות מצריך מהממשלה כבר עכשיו לתכנן 3 מיליון דירות חדשות שיוקמו כאן בתוך 30 שנה, כשיחיו פה כ-18 מיליון תושבים. "רק מטה מסודר שיתכנן את כל הניהול של הבנייה יוכל לבצע את המשימה הזו".

 

שינוי באמצעות הקטנת ביורוקרטיה

בהתאחדות אומרים שהממשלה צריכה להגדיל מיידית את היקפי התחלות הבנייה לכ-80 אלף דירות בשנה, ובהדרגה להגיע ל-100 אלף דירות. לדבריהם, השינוי המהותי בתחום יגיע באמצעות הקטנת ביורוקרטיה, באמצעות רישוי עצמי שיבצע האדריכל המתכנן את הבנייה, כמקובל בעולם, ללא צורך באישור התוכנית שוב ושוב בוועדות המקומיות. כמו כן קוראים הקבלנים לקביעת נפח הבניין בתב"עות (תוכניות בניין עיר) ללא התערבות בצורת הדירות עצמן ובכך לקצר בשנים את זמן ההמתנה לאישור תוכנית.

 

ההתאחדות מציעה לקדם בניית דיור להשכרה ארוכת טווח, בצורה שהמדינה תקבל תמורת הקרקע חלק מהדירות בבניין ותייעד אותן להשכרה לטווח ארוך ולדיור ציבורי.

 

התוכנית של ההתאחדות מתייחסת גם לקידום התחדשות עירונית, וסרוגו הדגיש כי "אסור שראשי הערים יקפיאו תוכניות". בהתאחדות מעריכים שבמסגרות השונות של התחדשות עירונית אפשר להוסיף כ-900 אלף דירות בלוחות זמנים קצרים.

 

באשר לפריפריה, שם התחדשות עירונית אינה כלכלית, ההתאחדות מציעה תוכנית "אשראי מס", במסגרתה היזם יקבל זיכוי במס על פרויקט באזורי ביקוש, כנגד בנייה בפריפריה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים