שתף קטע נבחר

"טראמפ ניסה להדיח את התובע המיוחד ולהשתלט על החקירה"

בארה"ב פורסמה גרסה נרחבת של דו"ח חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות. לפי הדו"ח טראמפ דרש להדיח את התובע המיוחד מולר שניהל את החקירה, ואמר על מינויו: "זה הסוף של הנשיאות שלי". מולר מציג מקרים אפשריים של שיבוש הליכים שנכשלו כי "אנשים לא מילאו פקודות"

התובע הכללי בארה"ב וויליאם באר העביר הערב לקונגרס (יום ה') גרסה נרחבת של דו"ח חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות. החקירה קובעת כי למרות קשרים רבים בין אנשים בסביבת דונלד טראמפ לרוסים שמקורבים לקרמלין, אין הוכחה לקנונייה ולשיתוף פעולה בהתערבות בבחירות לטובת טראמפ. לקריאת הדו"ח לחצו כאן.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

בדו"ח של מולר, שמתמקד בקשר בין אנשי טראמפ לרוסים, מופיע תיאור קשה של התנהלות הנשיא דונלד טראמפ במהלך החקירה. מולר לא מאשים את טראמפ מפורשות בשיבוש הליכי החקירה של פרשת רוסיה גייט, אך מייחס לנשיא ניסיון להשתלט עליה - בין השאר באמצעות דרישה להדיח את התובע המיוחד, לגרום לעדים שלא לשתף פעולה, וההחלטה להדיח את ג'יימס קומי מראשות ה-FBI.

דונלד טראמפ נשיא ארצות הברית (צילום: רויטרס)
טראמפ, היום. "זה לא צריך לקרות לאף נשיא"(צילום: רויטרס)
  

הממצאים העיקריים בחקירת רוסיה גייט  (צילום: AP)
(צילום: AP)

לפי הדו"ח ביוני 2017 פעל טראמפ להדחתו של התובע המיוחד מולר, ממניעים של ניגוד עניינים. דון מק'גאן, יועץ בבית הלבן, העיד שהתבקש על ידי טראמפ להדיח את מולר וסירב. מק'גאן אמר למולר שהוא התפטר מתפקידו אחרי שהרגיש "לכוד", מכיוון שלא תכנן למלא את דרישתו של טראמפ.

 

מולר כותב שנראה שהניסיונות של טראמפ לשבש הליכים בחקירה נכשלו מכיוון שאנשי הממשל "סירבו למלא פקודות". לפי מולר האנשים בסביבתו של טראמפ "סירבו לבצע את הפקודות שיגשימו את רצונו". בין השאר מציין מולר את חוסר שיתוף הפעולה של קומי, מק'גאן וקורי לבנדובסקי – מנהל הקמפיין לשעבר שסירב לבקשות של טראמפ לומר לתובע הכללי לשעבר ג'ף סשנס שחקירת רוסיה גייט "מאוד לא הוגנת". לפי הראיות של מולר טראמפ גם ניסה לעודד את פול מנפורט, יו"ר הקמפיין לשעבר, שלא לשתף פעולה עם החקירה.

ארה
הדו"ח הנרחב של רוסיה גייט(צילום: EPA)
 

עורכי הדין שמינה מולר "לא הצליחו להגיע להחלטה" באשר לעבירת שיבוש הליכי החקירה. הם לא מאשימים אותו בפשע, אך גם לא מנקים אותו מחשד. לפי מולר התובעים ששלחו לטראמפ שאלות בכתב מצאו "ליקויים" בתשובות של הנשיא. למרות זאת הם החליטו שלא לזמן את טראמפ לעדות מחשש שזימון כזה יוביל ל"עיכוב משמעותי" ב"שלב מאוחר" של החקירה.

 

"התובע המיוחד - הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לי"

בדו"ח גם נכתב על החשש הגדול של טראמפ מהתובע המיוחד. "אלוהים, זה נורא. זה הסוף של הנשיאות שלי. נדפקתי", אמר אז טראמפ לתובע הכללי לשעבר ג'ף סשנס כשמולר מונה לתפקיד. מאז התפטר סשנס אחרי מתקפות רבות מצד טראמפ. לפי סשנס טראמפ אמר לו: "כולם אומרים לי שאם אני אמנה את אחד התובעים העצמאיים האלה זה יהרוס לי את הנשיאות. זה יימשך שנים על גבי שנים ואני לא אצליח לעשות כלום. זה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לי". סשנס סיפר שטראמפ אמר לו: "אתה אמור להגן עליי".

דונלד טראמפ נשיא ארצות הברית (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

התובע המיוחד הציג "עשרה מקרים אפשריים" לשיבוש הליכי חקירה מצד טראמפ - בראשם "ראיה משמעותית" לכך שההחלטה של טראמפ להדיח את ג'יימס קומי מראשות ה-FBI קשורה לחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות. מולר מצא קשר בין ההדחה ל"חוסר הנכונות" של קומי "להצהיר בפומבי שהנשיא לא נמצא תחת חקירה".

 

טראמפ: "זו ההונאה הפוליטית הגדולה בכל הזמנים"

בדו"ח נכתב שטראמפ הנחה את עוזריו כמה פעמים שלא לחשוף את המיילים מהפגישה שהייתה ביוני ב-2016 בין אנשי הקמפיין לגורמים הרוסים. באותה פגישה במגדל טראמפ בניו יורק הציעו הרוסים לאנשי הקמפיין - בנו של טראמפ דונלד טראמפ ג'וניור, חתנו ג'ארד קושנר ופול מנפורט - מידע מכפיש על יריבתו במירוץ הילרי קלינטון. בדו"ח אין הוכחה לכך שטראמפ היה מודע לפגישה הזאת לפני שהתרחשה.

 

לאורך החקירה הארוכה הדגיש טראמפ שלא הייתה קנונייה של אנשי טראמפ עם הרוסים. לפי מסקנות הדו"ח אכן לא הייתה קנונייה. "ההונאה הזאת לא צריכה לקרות בעתיד לאף נשיא אחר", אמר הנשיא דונלד טראמפ בזמן פרסום הדו"ח. לפני הפרסום כינה את החקירה של רוברט מולר "ההונאה הפוליטית הגדולה בכל הזמנים".  

 

 

 

דו"ח רוסיה גייט עסק בעיקר בקשר בין אנשי טראמפ לקרמלין, אך לא רק. לפי הדו"ח לבנו של הנשיא, דונלד טראמפ ג'וניור, היה קשר ישיר עם אתר ההדלפות ויקיליקס במהלך קמפיין הבחירות של אביו. אתר ההדלפות שלח לטראמפ ג'וניור סיסמה כדי לקבל גישה לאתר בשם PUTINTRUMP.ORG. טראמפ ג'וניור, כך נטען, אמר לאנשי הקמפיין שהוא השתמש בסיסמה בהצלחה.

 

לפני כחודש העביר באר לחברי הקונגרס את סיכום הדו"ח של התובע המיוחד מולר, אחרי כמעט שנתיים של חקירה. התובע המיוחד שהוביל את החקירה קבע חד משמעית שרוסיה אכן התערבה בבחירות (כפי שקובעות סוכנויות המודיעין בארה"ב) – אך לא מצא עדות לקנונייה של אנשי הקמפיין של דונלד טראמפ עם הרוסים.

וויליאם באר התובע הכללי של ארה
וויליאם באר התובע הכללי של ארה"ב(צילום: AP)

וויליאם באר התובע הכללי של ארה
(צילום: AP)

הדו"ח מצא "קשרים רבים בין צוות הקמפיין של טראמפ לאישים שקשורים לממשלה הרוסית", והוסיף שקמפיין טראמפ ציפה לרווח אלקטורלי מהקשר הזה – באמצעות גניבת מידע ופרסומו על ידי גורמים רוסים. עם זאת לא נראה שהקשר הבשיל לשיתוף פעולה של ממש כדי להטות את תוצאות הבחירות.

 

במסיבת עיתונאים אחר הצהריים הדגיש באר שוב את הקביעה שלא הייתה קנונייה. "הממשלה הרוסית ניסתה להתערב בהליך הבחירות האלה, אבל בזכות החקירה המקיפה של התובע המיוחד אנחנו יודעים כעת שהפעילים הרוסים שביצעו את המזימות האלה לא שיתפו פעולה עם הנשיא טראמפ או עם קמפיין טראמפ", אמר באר.

וויליאם באר סיכום חקירת רוסיה גייט של רוברט מולר ארה
סיכום החקירה שפרסם וויליאם באר(צילום: AP)

באר העביר היום לחברי הקונגרס 448 עמודים מדו"ח החקירה של התובע המיוחד מולר. הגרסה שפרסם משרד המשפטים עברה "עריכה קלה" כדי למנוע פרסום של מידע רגיש. "זה ניצחון מוחלט", אמרו היום עורכי דינו של הנשיא על הדו"ח שקובע שצוות הקמפיין של טראמפ לא שיתף פעולה עם הרוסים בהתערבות בבחירות. למרות הצהרת עורכי הדין של טראמפ, נראה שבמפלגה הרפובליקנית חוששים מהממצאים בדו"ח ומתגובת טראמפ לדברים. הגרסה הנרחבת של הדו"ח התפרסמה אחרי שבמפלגה הדמוקרטית דרשו מבאר לפרסם את הדו"ח המלא.

 

במסגרת החקירה של מולר הוגשו כתבי אישום נגד 34 אנשים, בהם מנהל קמפיין הבחירות של טראמפ לשעבר פול מנפורט, היועץ שלו לביטחון לאומי בתחילת כהונתו מייקל פלין, ושלוש חבָרות רוסיות. כתבי אישום הוגשו גם נגד 25 רוסים בגין התערבות בבחירות, בין השאר בעקבות פריצות של האקרים למחשבים ולחשבונות של חברי המפלגה הדמוקרטית והפצה מכוונת של מידע מטעה ברשתות החברתיות. בדו"ח לא מבקש מולר להגיש כתבי אישום נוספים בפרשה.

  ()
 

בחודש שעבר חגג טראמפ את מסקנות החקירה שליוותה את שלטונו במשך חודשים ארוכים. בתגובה ראשונה למסקנות החקירה כתב דונלד טראמפ בטוויטר: "אין קנונייה, אין שיבוש, זיכוי מלא ומוחלט. תשמרו על אמריקה נהדרת!". אחר כך אמר לכתבים: "בושה שהמדינה שלנו הייתה צריכה לעבור את הדבר הזה, ובושה שהנשיא שלכם היה צריך לעבור את זה". הנשיא הוסיף שהחקירה הייתה "ניסיון הפלה" שכשל.

 

"אחרי בדיקה ארוכה, ואחרי חקירה ארוכה, אחרי שכל כך הרבה אנשים נפגעו קשה כל כך, אחרי שלא בדקו את הצד השני שבו קרו הרבה דברים איומים, הודיעו כרגע שלא הייתה קנונייה עם רוסיה – הדבר הכי מגוחך שאי פעם שמעתי עליו. לא הייתה קנונייה עם רוסיה. לא היה שיבוש הליכים ולא היה שום דבר", אמר טראמפ.


פורסם לראשונה 18/04/2019 16:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוויטר
הנשיא טראמפ על החקירה: GAME OVER
מטוויטר
מומלצים