שתף קטע נבחר

לא אשם, לא זכאי: חטאי טראמפ מגיעים לקונגרס

טראמפ אמנם לא מואשם בפרשת רוסיה גייט, אך הדו"ח של רוברט מולר לא אמור לגרום לו נחת. מולר מתאר נשיא שחושש לשלטונו ומנסה להתערב בחקירה ולשבש הליכים. לפי התובע המיוחד טראמפ לחץ על עדים וניסה להדיח אותו. במפלגה הדמוקרטית דורשים ממולר להעיד בדחיפות בקונגרס

התובע המיוחד רוברט מולר נמנע מלהאשים את דונלד טראמפ בשיבוש הליכי חקירה, אך הדו"ח שלו על חקירת רוסיה גייט מציג את נשיא ארה"ב באור שלילי מאוד. לפי הדו"ח טראמפ ניסה להשתלט על החקירה ודרש להדיח את מולר. נראה שמקורביו של טראמפ "הצילו אותו מעצמו": הסירוב שלהם להיענות לדרישותיו להשפיע על החקירה היא שמנעה מהנשיא להסתבך. לקריאת הדו"ח לחצו כאן.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

דונלד טראמפ נשיא ארצות הברית (צילום: gettyimages)
טראמפ אתמול בוושינגטון(צילום: gettyimages)

דו"ח רוסיה גייט מתמקד בניסיונות של גורמים רוסים להטות את תוצאות הבחירות בארה"ב, כדי להביא לניצחונו של טראמפ. הדו"ח קובע כי למרות הקשרים הרבים שהתקיימו בין אנשי טראמפ לרוסים שמקורבים לקרמלין, אין הוכחה לכך שהייתה קנונייה בהתערבות בבחירות לטובת טראמפ.

 

התובע המיוחד מולר כתב שהדו"ח "לא קובע שחברים בקמפיין טראמפ קשרו קשר או שיתפו פעולה עם הממשלה הרוסית בפעולות של התערבות בבחירות. החקירה קובעת שהממשלה הרוסית הבינה שהיא תרוויח מנשיאות של טראמפ, ופעלה כדי להבטיח את התוצאה הזאת. צוות הקמפיין ציפה לקבל רווח אלקטורלי ממידע שנגנב, ומתפרסם באמצעות המאמצים האלה". לפי החקירה הקשרים והאינטרסים לא הובילו לשיתוף פעולה של ממש.

הממצאים העיקריים בחקירת רוסיה גייט  (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

בארה"ב קראו אתמול בשקיקה את הגרסה הנרחבת של חקירת רוסיה גייט. בשעות שחלפו מאז מתייחסים האמריקנים בעיקר לטענות שייתכן שטראמפ שיבש את הליכי החקירה. מולר לא מזכה את טראמפ, אך גם לא מנקה את החשד נגדו. מולר אמר שהעמדה של משרד המשפטים האמריקני שלא להעמיד לדין נשיא מכהן אומרת שהוא לא יכול להמליץ על כתב אישום. מולר העביר את ההכרעה בנושא לתובע הכללי וויליאם באר ולקונגרס.

 

מולר הציג בדו"ח עשרה "מקרים אפשריים", שבהם נראה שטראמפ ניסה להשפיע על החקירה. התובע המיוחד כתב שרוב המאמצים של טראמפ לשבש את החקירה כשלו, "אך זה היה בעיקר בגלל האנשים שהקיפו את הנשיא וסירבו למלא את הפקודות שנועדו למלא את בקשותיו".

ארה
הדו"ח של רוברט מולר(צילום: EPA)
 

בין השאר מציין מולר את הלחץ שהפעיל טראמפ על ג'יימס קומי, ראש ה-FBI לשעבר, לסיים את החקירה בעניינו של מייקל פלין – לשעבר היועץ לביטחון לאומי שעזב את הממשל בגלל קשריו עם הרוסים. כמו כן, לפי מולר יש "ראיה משמעותית" שההחלטה של טראמפ להדיח את קומי מראשות ה-FBI קשורה לחוסר הרצון של קומי להכריז שטראמפ לא נמצא תחת חקירה.

 

מולר טוען שב-2017 דרש טראמפ מדון מק'גאן, יועץ לשעבר בבית הלבן, לשוחח עם סגן התובע הכללי רוד רוזנשטיין ולדרוש את הדחתו של מולר. מק'גאן סירב, ואחר כך התפטר. טראמפ חשש מאוד מהחקירה של התובע המיוחד. ג'ף סשנס – התובע הכללי לשעבר שעזב אחרי מתקפות בלתי פוסקות של טראמפ – העיד שטראמפ אמר שמולר הוא "הדבר הכי גרוע שקרה לו". "זה הסוף של הנשיאות שלי. נדפקתי", אמר טראמפ לסשנס.

דונלד טראמפ נשיא ארצות הברית (צילום: AP)
"זה הסוף של הנשיאות שלי. נדפקתי"(צילום: AP)
 

סשנס מינה את מולר לחקור את ההתערבות הרוסית בבחירות אחרי שפסל את עצמו מלעשות זאת, בעקבות חשיפה ששוחח עם שגריר רוסיה בארה"ב. בכמה הזדמנויות ב-2017 ניסה טראמפ לגרום לסשנס להצהיר שהוא כשיר לנהל את החקירה ולהשתלט עליה במקום מולר. לפי הדו"ח טראמפ אמר לסשנס שאם הוא ינהל את החקירה הוא ייחשב לגיבור. "הנשיא אמר לסשנס - 'אני לא הולך לעשות כלום, ולא אגיד לך לעשות כלום. אני רוצה שיתייחסו אליי בצורה הוגנת'".

 

ניסיונות נוספים של טראמפ להתערב בחקירה היו לחצים על מקורביו שלא לשתף פעולה עם מולר. בדו"ח נכתב שטראמפ הפעיל לחצים על מייקל פלין, יו"ר הקמפיין לשעבר פול מנפורט ומקורבים אחרים. בנוסף נכתב בדו"ח שטראמפ ביקש מקורי לבנדובסקי, לשעבר מנהל קמפיין הבחירות שלו, לפנות לסשנס ולומר לו שחקירת ההתערבות הרוסית "מאוד לא הוגנת".

דונלד טראמפ מגיב ב טוויטר ל דו
טראמפ מגיב בטוויטר לפרסום הדו"ח(מטוויטר)
 

בדו"ח נכתב שטראמפ הנחה את עוזריו כמה פעמים שלא לחשוף את המיילים מהפגישה שהייתה ביוני 2016 במגדל טראמפ בניו יורק, בין בכירים בקמפיין לרוסים שמקורבים לקרמלין. בפגישה הציעה עורכת דין רוסייה מידע מכפיש על הילרי קלינטון. הנשיא טראמפ, שלפי ההערכה ידע על הפגישה רק אחרי שהתרחשה, הנחה את עוזריו לא לחשוף את המיילים שעסקו באותה פגישה. דונלד טראמפ ג'וניור, שהיה בפגישה במגדל טראמפ, ניצל מהעמדה לדין. מולר לא הצליח להוכיח שהוא הפר את החוק ביודעין.

קלינטון וטראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קלינטון וטראמפ(צילום: AFP)

מולר כתב שטראמפ, שבמהלך קמפיין הבחירות שלו התייחס לפרשת המיילים של יריבתו הילרי קלינטון, ביקש מאנשים בקמפיין למצוא את המיילים האבודים שקלינטון מחקה. מייקל פלין, שאחרי הבחירות כיהן כיועץ לביטחון לאומי בממשל טראמפ – סיפר שטראמפ ביקש זאת שוב ושוב, ופלין יצר לאחר מכן קשר עם גורמים רבים במאמץ להשיג את המיילים.

 ג'ף סשנס התובע הכללי של ארה
סשנס וטראמם. הנשיא רצה שינהל את החקירה(צילום: AFP)

האם הדו"ח טוב או רע לטראמפ? תלוי את מי שואלים. עורכי דינו של הנשיא אמרו שמדובר ב"זיכוי מוחלט". התובע הכללי באר, מינוי של הנשיא, הכעיס את הדמוקרטים כשאמר שאין הוכחה שמצביעה על שיבוש הליכים. הדו"ח מתאר בפירוט נשיא שנחוש להתערב בחקירה, "מחשש שהלגיטימיות של בחירתו תעמוד בספק".

 

מולר העביר את האחריות לתובע הכללי באר, שכבר בחודש שעבר הודיע לחברי הקונגרס שאין הוכחה לקנונייה או עילה להעמיד את טראמפ לדין על שיבוש הליכי משפט. במפלגה הדמוקרטית זעמו אתמול על באר, ואמרו שהוא מפרש בצורה שגויה את המסקנות של מולר. "גם בגרסה הלא מלאה של דו"ח מולר הדו"ח מציג ראיות מטרידות, לפיהן טראמפ מעורב בשיבוש הליכים", אמר יו"ר הוועדה המשפטית בבית הנבחרים ג'רולד נדלר.

וויליאם באר התובע הכללי של ארה
וויליאם באר (צילום: AFP)
 

במפלגה הדמוקרטית רוצים לזמן בדחיפות את רוברט מולר לעדות בקונגרס. ב-2 במאי אמור באר להעיד בבית הנבחרים, ומולר צפוי להגיע לעדות בהמשך החודש. בהמשך השנה אמורה ועדת המודיעין בסנאט (שם הרוב רפובליקנים) לפרסם את ממצאי החקירה שלה על ההתערבות הרוסית בבחירות.

 

ההחלטה שלא להעמיד את טראמפ לדין, והקביעה שאין הוכחה לקנונייה של צוות הקמפיין והרוסים, מגיעה אחרי כמעט שנתיים של חקירה. חקירת רוסיה גייט גרמה כאב ראש גדול לממשל טראמפ. טראמפ חגג בזמן פרסום הדו"ח, ואמר לקהל באירוע בבית הלבן: "יש לי יום טוב – בלי קנונייה, בלי שיבוש הליכים".

התובע המיוחד רוברט מולר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
התובע המיוחד רוברט מולר(צילום: AFP)
 

במפלגה הרפובליקנית קוראים לדמוקרטים להפנים את מסקנות החקירה. קווין מקארתי, מנהיג המיעוט הרפובליקני בבית הנבחרים, אמר שהגיעה העת של הדמוקרטים להמשיך הלאה ולהפסיק את הניסיונות "להשמיץ יריב פוליטי". מקארתי אמר שהדו"ח לא מציג את אותה "ראיה דמיונית" שקיוו הדמוקרטים שגרום לנשיא להסתבך.

 

חברי הקונגרס קיבלו אתמול את הדו"ח - גרסה נרחבת של 448 עמודים שעברה "עריכה קלה". בקונגרס עשויים לנסות להעמיד את טראמפ לדין. כרגע הסיכויים שהדמוקרטים בבית הנבחרים יפעלו להדחת טראמפ נראים קטנים. גם ננסי פלוסי, היו"ר הדמוקרטית של בית הנבחרים, אמרה לפני פרסום הדו"ח שהיא מתנגדת להדחה. לדבריה הדחת טראמפ רק תחריף את הפילוג באמריקה. ניסיון אפשרי להליך הדחה יתמקד בשאלה אם טראמפ ביצע "פשעים חמורים" – הגדרה רחבה שמעניקה לקונגרס שיקול דעת גדול יותר מלתובע מולר.

  ()
 

לא ברור איזו השפעה תהיה לדו"ח רוסיה גייט על בחירות 2020. שנה לפני הבחירות נמנעים בינתיים המועמדים הדמוקרטים להתייחס לדו"ח רוסיה גייט. הסקרים בארה"ב מראים שהמצב הכלכלי מטריד את האמריקנים הרבה יותר.

 

במסגרת החקירה של מולר הוגשו כתבי אישום נגד 34 אנשים, בהם מנהל קמפיין הבחירות פול מנפורט, היועץ לביטחון לאומי מייקל פלין, ושלוש חבָרות רוסיות. כתבי אישום הוגשו גם נגד 25 רוסים בגין התערבות בבחירות, בין השאר בעקבות פריצות של האקרים למחשבים ולחשבונות של חברי המפלגה הדמוקרטית והפצה מכוונת של מידע מטעה ברשתות החברתיות. בדו"ח לא מבקש מולר להגיש כתבי אישום נוספים בפרשה.


פורסם לראשונה 18/04/2019 23:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ. "היה יום יפה"
צילום: AP
מומלצים