שתף קטע נבחר

יום כדור הארץ: הכירו את המלונות הכי ירוקים

אם פעם היה מדובר רק בטרנד אופנתי, הרי שהיום כבר ברור שהרצון לשמור על איכות הסביבה במלונות ובסביבתם - הוא כאן כדי להישאר. לכבוד יום כדור הארץ אנחנו מביאים לכם את המלונות שנותנים כבוד לסביבה בה הם נמצאים ולערך הקיימות, על הדרך הם גם ממש יפים לצפייה

לכבוד יום כדור הארץ שחל היום (ב') 22 באפריל - בדקנו אילו מלונות בעולם באמת שומרים על הכדור ומחזירים משהו חזרה לטבע בו הם נמצאים.

 

ענף התיירות והמלונאות הבינלאומי שם גבוה ברשימת ההעדפות והחשיבות שלו את השמירה על איכות הסביבה והוא פועל למען ניקיון כדור הארץ. כמו בהרבה תחומים, מי שלרוב מתחיל מגמות שכאלה הם בתי המלון שיכולים להרשות זאת לעצמם, כלומר אלו היוקרתייים יותר.

 

 

אבל נראה שבשנים האחרונות יותר ויותר רשתות בתי מלון מצטרפות למאמץ העלאת המודעות והן פועלות למען הקהילה והסביבה. ריכזנו מספר מקומות אירוח בעולם שכבר השקיעו רבות בתחום הזה והפכו לידידותיים יותר לסביבה, כך שהאורחים באותם מלונות חווים חופשה במקום טבעי, נקי ומחובר יותר לסביבה.

 

המערכת הגיאו-תרמית הגדולה באירופה: קוסטה נברינו, יוון

קוסטה נברינו (Costa Navarino) הוא ריזורט הממוקם בדרום יוון באזוור פלופונס (Peloponnese) שבחבל מסיניה. 

קוסטה נברינו, יוון ()
קוסטה נברינו, יוון

תושב האזור חלם להחיות את המחוז, שעבר כיבוש וחזר לידי היוונים מידי הטורקים, וכך נולד הרעיון של קוסטה נברינו. אותו יווני מקומי שהפך למיליארדר וחזר אל נוף ילדותו לאחר שנים רבות, הקים ריזורט יוקרתי. המקום שם דגש חזק על נושא הקיימות תוך כדי שילוב התרבות והמסורת המקומית של חבל מסיניה.

קוסטה נברינו, יוון ()
הוקם בגלל יווני שחזר למקום הולדתו והקים מלון
 

הקומפלקס כולל שני בתי מלון, The Westinו-The Romanos, רצועת חוף המתפרשת לאורך של כ-600 מטרים, מגרשי גולף מהגדולים ביוון, מתחם ספא ושטחים נרחבים של מדשאות, דרכים סלולות מאבן וכמובן - טבע מכל עבר.

 

הקיימות באה לידי ביטוי הן בפיתוח של קוסטה נברינו, לא רק כגורם עיצוב יסודי, אלא גם כעיקרון מנחה שקובע את פעולות המתחם, משלב התכנון ועד לבנייה וההפעלה של היעד. לשם כך, הקצו כאן יותר מ -10% מהתקציב לשלב הפיתוח הראשון כדי ליצור את התשתית הדרושה לפעילות בת קיימא.

קוסטה נברינו, יוון ()
רהיטים מעץ ובמבוק ועיצוב בר-קיימא
קוסטה נברינו, יוון ()
 

אחד הדברים היפים במלון הזה שבעליו הגדירו לעצמם 17 מדדים שונים של תרומה לקהילה ולסביבה, ומידי שנה הם מודדים עצמם ביחס למדדים כמו:

1. מלחמה בעוני ותזונה לקויה של תושבי האזור.

2. שמירה על איכות המים, חיסכון במים, אגירה, סינון ושימוש חוזר בהם. 

3. שימוש באנרגיה ירוקה.

4. שמירה על הים ועל הטבע שבתוכו, כולל טיפול מיוחד בצבי ים הקיימים בסביבה, שיקומם והחזרתם לטבע.

5.חינוך לשמירה על הטבע והסביבה - גם של העובדים וגם של הקהילה והתיירים. במקום קיים מוזיאון לטבע ובו הסברים במספר שפות על הסביבה ועקרונות השימור.

 

המאמצים העיקריים של המלון לשמור על הסביבה:

הפחתה משמעותית בצריכת האנרגיה ובפליטת גזי החממה שהושגה על ידי התקנת המערכת הגיאו-תרמית הגדולה ביותר מסוגה באירופה. 123 ק"מ של צינורות תת קרקעיים עם משאבת חום לקירור וחימום ולבכך מצליח המקום להפחית שימוש בגזים.

כשתכננו את הבניינים בריזורט לקחו בחשבון ניצול מקסימלי של משאבים טבעיים – ניצול תאורה טבעית על ידי חלונות גדולים, נורות חסכוניות, גגות, קירות מבודדים.

מיחזור פסולת ומים לשימוש חוזר.

קוסטה נברינו, יוון ()
קוסטה נברינו, יוון

שמירה מקסימלית של האזור והטבע. חבל מסיניה מדורג גבוה במגוון הביולוגי שבו, הן מבחינת החי והן במערכות האקולוגיות. קוסטה נברינו שם כמשימה לשמר את בתי הגידול של החי, הלגונות, אכולוסיית הציפורים והגנה על צבי המים באזור (Caretta caretta).

מגרשי הגולף נשתלו באמצעות סוג דשא הצורך 30% פחות מים, כשהמדשאות מושקות ממים שמוחזרו לצורכי השקייה, במערכת השקייה חכמה המנטרת מים, שימוש בדשן אורגני והדברה ידידותית לסביבה.

 

קונספט "מהחווה לשולחן": רוזווד לואנג-פרבנג, לאוס

 

 

במרחק של כעשר דקות נסיעה מעיר הבירה ההיסטורית של לאוס - לואנג פרבאנג (Luang Prabang), תמצאו גן עדן מבודד השוכן בתוך סביבה טבעית.

 

בריזורט רוזווד לואנג פראבנג (Rosewood Luang Prabang) האירוח מיועד עבור אנשים אמידים המחפשים ייחודיות המשולבת בטבע ותרבות מקומית. 23 חדרים, סוויטות ווילות ייחודיות ויוקרתיות, מוקפות במים טבעיים של הנהר הסמוך המתפתל ומפלים טבעיים.

Rosewood Luang Prabang – לואנג-פרבנג, לאוס ()
המלון בלאוס שנותן כבוד לטבע בו הוא נמצא

Rosewood Luang Prabang – לואנג-פרבנג, לאוס ()
Rosewood Luang Prabang
 

המלון כולו בא לקדש את המורשת הצרפתית, ההיסטוריה והתרבות של היעד. זה בא לידי ביטוי בעיצוב ובבנייה האדריכלית, האופי המקומי בא לידי ביטוי הן בפרטי הריהוט, חפצי הנוי והאדריכלות של המקום.

 

בלאוס שהייתה ידועה כארץ מיליון הפילים נותרו כיום רק כאלף פריטים והמלון גאה לשתף פעולה עם שמורת הפילים "מנדלו", בה חיים כיום כשבעה פילים. המבקרים לומדים על בעלי החיים המופלאים האלו ויכולים ליטול חלק בשימור ובטיפוח השמורה.

Rosewood Luang Prabang – לואנג-פרבנג, לאוס ()
להתארח בבקתות יוקרה בתוך שמורה רחבה

Rosewood Luang Prabang – לואנג-פרבנג, לאוס ()
 

שמורה זו ייחודית בכך שהמבקרים אינם רשאים לרכוב על הפילים, זו השמורה היחידה בלאוס שאינה מרשה רכיבה על פילים. בנוסף, המלון תורם כסף לשמורה מעבר לדמי הכניסה של אורחי המלון.

Rosewood Luang Prabang – לואנג-פרבנג, לאוס ()
נותנים כבוד לפילים: לואנג-פרבנג, לאוס
  

השף של המלון סבסטיאן רוביס (Sebastien Rubis) פיתח מנות אוכל המבוססות על הקונספט של "מהחווה לשולחן" (Farm to Table). שילוב של המטבח הצרפתי והמטבחים של השבטים המקומיים תוך שימוש נרחב בחומרי גלם אורגניים הגדלים הן בחוות אורגניות בסביבה והן בגני הירק של המלון. השף קיבל תואר כבוד של שגריר מטעם האו"ם לשימור תרבות האוכל המקומית.

 

כשיוקרה וחוכמה נפגשות: סונבה, מלדיביים

במתחם המלונות סונבה (Soneva) יש שילוב של יוקרה מתוך מחשבה של חוכמה, שכן שמם של הריזורטים באיים המלדיביים בהשראת המילה בסנסקריטית שמשמעותה חוכמה.

Soneva Fushi & Soneva Jani, מלדיביים ()
לא רק ריזורט יפה: סונבה, מלדיביים
על פי הפילוסופיה שלהם, יוקרה היא חיבור מחדש עם עצמך ועם הסביבה הטבעית, ולכן החוויות שרוצים לייצר עבור האורחים הן להתרחק מהסביבה העירונית ככל האפשר.

המקום שנראה כתמונה לערך "גן עדן" בוויקיפדיה, שייך למשפחת סונבה הרואה באיכות הסביבה ערך עליון.

 

איך זה בא לידי ביטוי? שימוש בחומרי גלם טבעיים לבניית היחידות על המים, מיחזור של כ-90% מהפסולת שנוצרת ומיצירת מוצרים חדשים, שימוש באנרגיה סולארית וחיסכון בשימוש בדיזל ודלק בהפקת חשמל, מיחזור והבראת מי שופכין, חפצי אומנות ממוחזרים מזכוכית, בחירת ספקים השמים דגש על איכות הסביבה, ייצור בקבוקי שתייה משלהם ללא שימוש בפלסטיק, גידול עצמי של הירקות, הפירות והתבלינים שלהם ועוד.

Soneva Fushi & Soneva Jani, מלדיביים ()
בלי לפגוע בטבע: 24 וילות פזורות על המים
 

הריזורט מורכב משני מלונות: סונבה ז'אני (Soneva Jani) הממוקם באי Medhufaru, חלק מקבוצה לא מאוכלסת של חמשת האיים בנונו אטול (Noonu Atoll). סונבה ז'אני נחשב לאחד המלונות היוקרתיים במלדיביים וידוע בחופיו הלבנים, בצמחייה טרופית עשירה ו- 5.6 ק"מ של לגונה עם מי קריסטל צלולים ונופים פנורמיים של האוקיינוס ההודי. כל זה נמצא מסביב ל-24 וילות הממוקמות על המים, בנויות מחומרים ברי קיימא כמו עץ ובמבוק. כל וילה נפתחת ללגונה משלה, בכולן בריכה פרטית וגג שיזוף והכי טוב - בחלקן מגלשת מים היישר למי האוקיינוס.

Soneva Fushi & Soneva Jani, מלדיביים ()
Soneva Fushi & Soneva Jani, מלדיביים
  

המלון השני סונבה פושי (Soneva Fushi) ממוקם בבא אטול (Baa Atoll) - שמורת טבע ימית מטעם UNESCO. האזור הוכרז במקום לשימור בשל האושר של האלמוגים והדגים החיים כאן. זה מלון ה- Soneva הראשון שנבנה ונחשב לפורץ דרך בכל הקשור ליוקרה אינטלגנטית וידידותית לסביבה. במלון 61 ווילות מרווחות שנבנו גם כן מחומרים ברי קיימא תוך דגש על שימוש בעצים ובמבוק המצויים במלדיביים.

 

גם תוכניות הילדים שמות דגש רב על פעילויות טבע והכרת החי והצומח באי ובסביבתו וכן הבנה של קיימות באזור זה של העולם.

 

מי גשמים כאספקת מים ברוזווד פוקט: פוקט, תאילנד

הריזורט היוקרתי רוזוד פוקט (Rosewood Phuket)משתרע לאורך רצועת חוף של 600 מטרים במפרץ האמרלד המרהיב ביופיו. במקום 71 יחידות אירוח, בגודל של מינימום 130 מ"ר.

Rosewood Phuket – פוקט, תאילנד ()
מתמזג עם הצמחייה: רוזווד פוקט, תאילנד

Rosewood Phuket – פוקט, תאילנד ()
היחידות עוצבו בהשראת הנוף, התרבות והאופי הייחודי של האי פוקט בשילוב אדריכלות חדשנית המעניקה אלגנטיות. כל היחידות עם בריכות פרטיות. הריזורט שם דגש חזק על נושא איכות הסביבה והקיימות, עובדה הבאה לידי ביטוי בשימוש רב בחומרי אבן ועץ ושילובו של הריזורט ביערות הסובבים את האזור.
Rosewood Phuket – פוקט, תאילנד ()
מחנכים גם את הקטנים לשמור על הטבע
 

בנוסף, נעשה שימוש במי הגשמים כאספקת מים לכל הריזורט וקיימת בו מערכת אנרגיה סולארית הגדולה ביותר מכל מלונות פוקט. כאות הוקרה בפעילות הירוקה של הריזורט, הוענק להם פרס ה -Leadership in Energy and Environmental Design) LEED - Gold Certification). בכך הפכו לריזורט הראשון עם אות המצויינות באזור דרום אסיה.

Rosewood Phuket – פוקט, תאילנד ()
צעצועים ומתקנים לילדים מחומרים טבעיים
 

גיא שטרן מנהל הרכש ב-WTC המרכז לתיירות בינלאומית מדגיש כי: "בשנים האחרונות גוברת בעולם המודעות הציבורית לנושא איכות הסביבה וגילוי אחריות סביבתית. כמעט כל מיזם משמעותי בעולם היום כולל אג'נדה על תרומה לקהילה וחסכון אנרגטי.

 

"גם רשתות בתי המלון והריזורטים שמות דגש בנושא ובעתיד הקרוב נראה כי כבר בשלב תכנון הבניה הבעלים ישקיעו מליונים נוספים כדי לעודד ללקיחת אחריות סביבתית ושמירה על משאבים טבעיים".

 

ספא ידידותי לסביבה ב1,700 מיקרו פאפיגו, יוון

מלון קטן המונה 15 חדרים וסוויטות, מרשים וייחודי הן בצורתו החיצונית והן בחלליו הפנימיים. המלון השוכן בכפר היווני מיקרו פאפיגו (Mikro Papigo) שהוא אתר מורשת עולמית של UNESCO באזור זגוריה, בעמק הוויקוס שבמערב יוון.

בית הספא במלון 1,700 מיקרו פאפיגו (מתוך אתר המלון)
בית הספא במלון 1,700 מיקרו פאפיגו(מתוך אתר המלון)

המקום כולל חמישה בניינים נמוכים של קומה אחת או שתיים, כדי לייצר תחושה של כפר פרטי וכדי להתמזג עם הנוף המקומי. הפילוסופיה שעומדת מאחורי המקום היא להעניק לאורחים חוויה ייחודית ובלתי נשכחת של אירוח כפרי. המקום נקרא על שם הבניין בו הוא הוקם, בניין משנת 1700, כמו כן על שם 1700 הזנים של התבלינים ועולם החי הקיים בשמורת הטבע ויקוס.

 

שמירה על הסביבה הוא נושא שהמלון לא מתפשר עליו. זה בא לידי ביטוי בספא ידידותי לסביבה שנבנה מחומרים טבעיים תוך פגיעה מינימלית באזור. לבעלי המקום חשוב לצמצם למינימום שימוש במים ואנרגיה, להפחית שימוש בחומרים מסוכנים ורעילים, סאונה שעובדת בטכנולוגיה חכמה שחוסכת 50% מהאנרגיה הדרושה לתפעולה ושימוש במוצרים טבעיים בטיפולים.

מפגש עוצמתי בין הטבע לנופש מפנק (מתוך אתר המלון)
מפגש עוצמתי בין הטבע לנופש מפנק(מתוך אתר המלון)

   (מתוך אתר המלון)
(מתוך אתר המלון)
  

הבניינים של המלון תוכננו ומוקמו מתוך מחשבה על ניצול מקסימלי של אור טבעי, נבנו מאבן ומצמחייה מקומית כדי ליצור בניינים אורגניים. חיסכון במים בא לידי ביטוי בשימוש במשאבת מים חכמה היוצרת לחץ מים אחיד בכל המלון ועידוד האורחים והעובדים בשימוש חסכוני במים. במטבחי המלון משתמשים במוצרים וחומרים טריים שיוצרו וגדלו במקום.

 

 

 

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המלונות היפים שמוקירים "תודה" לטבע
מומלצים