שתף קטע נבחר

207 נרצחו בסרי לנקה, בצהריים: פיצוץ בעוד מלון

מתקפת הטרור שהחלה הבוקר בכנסיות ובמלונות יוקרה בסרי לנקה נמשכה בצהריים. מעט לפני 12:00 דווח על עוד שני פיצוצים באזור קולומבו. מספר הפצועים עומד על כ-450 ובין ההרוגים 35 זרים, לא ידוע על ישראלים. מנהיגי העולם מביעים זעזוע, טראמפ: "אנחנו לצדכם". עדיין אין נטילת אחריות. לפני 10 ימים הזהיר מפקד המשטרה שמחבלים מוסלמים מתכוונים לתקוף

מספר ההרוגים בסדרת הפיצוצים שאירעה הבוקר ובצהריים (יום א') בסרי לנקה ממשיך לעלות, ובצהריים הוא הגיע ל-207. כ-450 נפצעו. ששת הפיצוצים הראשונים אירעו בבוקר, כמעט במקביל, בשלוש כנסיות ובשלושה מלונות יוקרה. הם התרחשו בשעה שנוצרים רבים התכנסו לתפילות לרגל חג הפסחא.

 

מעט לפני 12:00 בצהריים שעון ישראל אירע פיצוץ נוסף, שביעי במספר, הפעם בדהיוולה, ליד הבירה קולומבו. לפי הדיווחים, גם הפיצוץ הזה אירע במלון, ליד גן החיות הלאומי, ולפחות שני בני אדם נהרגו בו. זמן קצר אחר כך נשמע פיצוץ שמיני, הפעם בדמטגודה, פרבר אחר של קולומבו. לפי הדיווחים, בפיצוץ זה הרג מחבל מתאבד שלושה שוטרים, בשעה שאלה פשטו על בניין שבו הסתתרו חשודים במעורבות במתקפה. המשטרה מסרה כי שבעה חשודים נעצרו בפשיטה על בית, ככל הנראה הפשיטה שבה נהרגו השוטרים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הרס ונפגעים בעקבות הפיצוץ בכנסיית St Sebastian's בעיר נגומבו צפונית לעיר הבירה קולומבו (צילום: AFP)
ההרס בכנסיית סן סבסטיאן בנגומבו, מצפון לבירה(צילום: AFP)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: AP)
אבטחה כבדה הבוקר מחוץ לכנסיית סנט אנתוני, שם אירע אחד הפיצוצים(צילום: AP)
פיצוץ בסרי לנקה בתוך כנסייה (מתוך טוויטר )
כנסייה שבה אירע אחד הפיצוצים(מתוך טוויטר )
מפה מפת סרי לנקה פיגוע מתקפת טרור  ()
ממשלת סרי לנקה הכריזה בצהריים על עוצר, מחשש שמחבלים מתכוונים לבצע פיגועים נוספים. הממשלה הודיעה גם כי חסמה את הגישה לרשתות חברתיות גדולות ולאפליקציות להעברת מסרים מידיים.
 
בפיצוץ בכנסיית סן סבסטיאן הנמצאת בעיר נגומבו שמצפון לבירה קולומבו נהרגו הבוקר בתחילת המתקפה יותר מ-50 בני אדם. עוד 25 איש נרצחו בפיצוץ בכנסיית ציוֹן בבטיקלואה שבמזרח המדינה. פיצוץ השלישי אירע בכנסיית סנט אנתוני שבקולומבו. לפי החשד, לפחות בשתיים מהכנסיות בוצעו הפיגועים על-ידי מחבלים מתאבדים.

 

שלושת המלונות שבהם אירעו הפיצוצים הבוקר נמצאים בבירה קולומבו. לא נמסרו נתונים על מספר הנפגעים שם, אבל גורם ביטחוני אמר לסוכנות הידיעות AP שגם בבתי המלון האלה יש הרוגים. במלון שנגרי-לה שבקולומבו נגרם הרס רב במסעדה שבקומה השנייה, וגופות נראו מוטלות על הרצפה.

מקומיים ומשטרה מחוץ לכנסיית  Secon church Batticalova בקולומבו, סרי לנקה  (צילום: EPA)
ליד הכנסייה בבטיקלובה(צילום: EPA)

luxury Shangri-La Hotel in Colombo (צילום: AFP)
ההרס במלון שנגרי-לה בקולומבו(צילום: AFP)

luxury Shangri-La Hotel in Colombo (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

משפחות ההרוגים מחוץ לחדר המתים בבית החולים בקולומבו, סרי לנקה (צילום: AP)
הלם בבית חולים בקולומבו אחרי המתקפה(צילום: AP)

אחד מנפגעי הפיצוץ מובל לבית החולים בקולומביה  (צילום: EPA)
פינוי הפצועים הבוקר בקולומבו(צילום: EPA)

הרס ונזקים בעקבות הפיצוץ בכנסיית Kochchikade (צילום: AFP)
כנסיית סנט אנתוני אחרי הפיגוע הבוקר(צילום: AFP)

הרס ונזקים בעקבות הפיצוץ בכנסיית Kochchikade (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פסל של ישו ונהרס בעקבות הפיצוץ בכנסיית St Sebastian's בעיר נגומבו צפונית לעיר הבירה קולומבו (צילום: AFP)
פסל מוטל הפוך אחרי הפיגוע בכנסיית סן סבסטיאן(צילום: AFP)

לפי הדיווחים מסרי לנקה, לפחות 35 מההרוגים הם אזרחים זרים. האתרים שבהם אירעו הפיצוצים בקולומבו הם כאלה שפופולריים בקרב תיירים מחו"ל. ממשרד החוץ בירושלים נמסר כי לא ידוע על נפגעים ישראלים. שלושת המלונות בקולומבו שבהם אירוע הפיצוצים הם מלון שנגרי-לה, מלון גרנד קינמון ומלון קינגסברי.

 

החשש מאנשי דאעש שחוזרים

ראש ממשלת סרי לנקה, רניל וויקרמסינגה, כינס ישיבת חירום של המועצה לביטחון לאומי וקרא לאזרחי ארצו להתאחד ולהימנע מהפצת מידע כוזב.

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: EPA)
קולומבו בירת סרי לנקה, הבוקר(צילום: EPA)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: AP)
(צילום: AP)

מפת סרי לנקה  ()

כ-22 מיליון בני אדם חיים בסרי לנקה, ו-70% מהם בודהיסטים. 12.6% הם הינדים, 9.7% מוסלמים ו-7.6% נוצרים. בדו"ח של הממשל האמריקני על מצב זכויות האדם בסרי לנקה מהשנה שעברה נכתב כי ארגונים נוצריים וכנסיות בסרי לנקה דיווחו שהופעל עליהם לחץ לחדול ממעשי הפולחן אחרי שהשלטונות קבעו כי מדובר ב"התאספויות בלתי מורשות". בדו"ח נטען עוד כי נזירים בודהיסטים ניסו פעמים רבות לסגור בתי תפילה של נוצרים ומוסלמים.

 

לפי שעה שום גורם לא נטל אחריות למתקפת הטרור. ב-2009 הסתיימה בסרי לנקה מלחמת אזרחים שנמשכה 26 שנה בין כוחות הממשלה לתנועת המורדים "הנמרים הטמילים", שדרשה להקים מדינה עצמאית עבור המיעוט האתני הטמילי שחי במדינה. המלחמה הגיעה לסיומה כשכוחות הביטחון הכניעו את המורדים.

 

לפחות 100 אלף בני אדם נהרגו בשנות הלחימה, והנמרים הטמילים וכוחות הממשלה האשימו זה את זה בהפרה חמורה של זכויות אדם. בשנים שעברו מאז תום המלחמה נרשמו מעת לעת עימותים בעצימות נמוכה, אבל המתקפה שאירעה הבוקר היא ללא ספק הגדולה ביותר שפקדה את המדינה בעשור האחרון.

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: AP)
(צילום: AP)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פיצוץ בסרי לנקה קולובו (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בשנים האחרונות התעורר בסרי לנקה החשש שמחבלים מוסלמים מסרי לנקה שהצטרפו לארגון דאעש וחוזרים כעת לקולומבו יבצעו פיגועים. רק לפני עשרה ימים הזהיר מפקד משטרת סרי לנקה פוגות' ג'יסונדרה שמחבלים מתאבדים מהארגון המוסלמי הקיצוני NTJ מתכננים לבצע פיגועים בכנסיות מרכזיות. מדובר בארגון שעלה לתודעה בשנה שעברה, וששמו נקשר בחילול פסלים בודהיסטיים. מפקד המשטרה מסר שהמידע על כוונתו לכאורה של הארגון התקבל מסוכנות מודיעין של מדינה זרה.

 

זיו מולכו, מדריך תיירים ישראלי שחי בסרי לנקה זה 14 שנים, סיפר הבוקר ל-ynet על הישראלים שנוהגים להגיע למדינה. "יש תמיד תיירים ישראלים בסרי לנקה ובפסח במיוחד", אמר. "לא ידוע לי על נפגעים ישראלים, אבל אנחנו מנסים לבדוק. החיים נמשכים כרגיל, גם בקולומבו עצמה. רק באזורי הפיצוצים יש משטרה ואמבולנסים. האווירה קשה ולא ברור מי עומד מאחורי זה".

 

גינויים למתקפה בסרי לנקה הגיעו הבוקר ובצהריים מכל רחבי העולם. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מסר כי העם האמריקני שולח לעם בסרי לנקה תנחומים מעומק הלב בעקבות "מתקפת הטרור המחרידה בכנסיות ובבתי מלון". הוא הוסיף: "אנחנו עומדים לצדכם!". נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מסר כי מדובר במתקפה "אכזרית וצינית" וכי מוסקבה תישאר שותפה מהימנה של סרי לנקה במלחמתה בטרור העולמי.

 

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי מסרה כי המתקפה מזעזעת והביעה הזדהות עמוקה עם הנפגעים: "אנחנו חייבים לעמוד יחד כדי לוודא שאיש לא יצטרך אי פעם לקיים את אמונתו בחשש". ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן כתב בטוויטר כי מדובר במתקפה על האנושות כולה: "בשם העם הטורקי אני שולח תנחומים למשפחות הקורבנות ולעם בסרי לנקה, ומאחל החלמה מהירה לפצועים".


פורסם לראשונה 21/04/2019 10:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ההרס בכנסיית סן סבסטיאן, הבוקר
צילום: AFP
מומלצים