שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  להתאהב במדבר: מסע ב"דרך הבשמים"
  במיוחד בפסח: רוצים להתחבר לנופי המדבר ולחוויית נבטיות מלפני אלפיים שנה? בחג הזה יש לכם הזדמנות ללמוד על ההיסטוריה שלנו ולהיות חלק ממנה בפעילויות השונות המוצעות בגנים הלאומיים ממשית ועבדת

  בשיתוף רשות הטבע והגנים

   

  בחג הפסח נהוג לספר ולציין את סיפור יציאת מצרים ובכתובים מצוין כי "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים". אז לעשות מסע במדבר ממצרים לישראל לא בהכרח חייבים, אבל בחג הפסח הזה ישנן לא מעט הזדמנויות וזו אף התקופה היפה והנוחה ביותר בשנה כדי להתחבר עם כל המשפחה לחוויות מרתקות ומהנות בנוף המדברי.

  גן לאומי עבדת, רשות הטבע והגנים (צילום: נדב טאובה)
  גן לאומי עבדת, רשות הטבע והגנים(צילום: נדב טאובה)

  אחת האפשרויות המעניינות לחוות את המדבר יחד עם כל המשפחה היא במוקדי העניין הבולטים בישראל על "דרך הבשמים" - דרך מסחר עתיקה וחשובה מלפני אלפיים שנה, שזכתה לשם זה בזכות הבשמים – בעיקר מור ולבונה – שהובלו על ידי סוחרים קדומים, בעיקר שבטים נבטים, על גבי שיירות גמלים. אורכה של הדרך העתיקה הוא למעלה מ-2,000 ק"מ והיא מתפתלת מדרומו של חצי האי ערב עד לחופיו של הים התיכון. בתחומי ישראל היא עוברת על פני כ-150 ק"מ, כאשר מוקדי העניין הבולטים שבדרך הם 4 ערים נבטיות עתיקות בנגב : עבדת, ממשית, שבטה וחלוצה, ששימשו את הסוחרים הנבטים בדרכם.

   

  ארבע ערים עתיקות אלו, שזוכות להגדרה של גנים לאומיים מוכרזים ובכך גם לשמירה ותפעול של רשות הטבע והגנים, אף מוכרזים כאתרי מורשת עולמית בזכות רמת השימור הארכיאולוגי והייחודיות העולמית שלהן. במיוחד לכבוד פסח וחול המועד, מתעוררים לחיים שני הגנים הלאומיים המרכזיים שבהם, ממשית ועבדת, עם חוויות נבטיות לכל המשפחה ברוח התקופה של לפני 2,000 שנה.

   

  גן לאומי ממשית, רשות הטבע והגנים (צילום: יניב כהן)
  גן לאומי ממשית, רשות הטבע והגנים(צילום: יניב כהן)
   

  כך, למשל, הגן הלאומי ממשית, מזרחית לדימונה וכחצי שעה מבאר שבע, לובש חג ובמהלך ימי חול המועד הופך לכפר נבטי במלוא הדרו. הכפר שהוקם ויופעל במיוחד בחול המועד פסח מאפשר למבקרים הצצה לחיי כפר נבטי קדום, שכמו עמד מלכת לפני אלפיים שנים. המבקרים יכולים לגעת בזמן שחלף, להתחבר לניחוחות העבר ולהתרגש מחוויה צבעונית של מראות, ריחות וטעמים ברחובות הכפר ביום בלילה. במסגרת הפעילויות בכפר סוחרים אותנטיים פורשים את מרכולתם, בהם בזאר של שטיחים, "ענתיקות", רקמות, כלי נחושת, תבלינים, מור ולבונה ועוד. לצידם מוצבים דוכני אומנים ומלאכות מסורתיות כגון: ניפוח זכוכית, קדרות, ליבוד, קליעת סלים, צורפות, פיסול באבן, ציור בחול ואריגה. כל זה בליווי מוזיקה חיה וריקוד ובאווירה ציורית שאין שני לה.

   

   

  נדב טאובה, ממונה קהל וקהילה במחוז דרום של רשות הטבע והגנים מציין ומפרט כי "בתוך הכפר הנבטי בגן הלאומי ממשית גם מופעל 'המגדל' - מרחב בריחה לכל המשפחה, במסגרתו כל ילד מקבל מפת אוצר, מחפש מטבעות זהב מתוך 'מטמון ממשית' ויכול לממשם בשוק בפעילות חווייתית. בנוסף, כדי להשלים את החוויה הקדומה, "שיירת גמלים" ציורית וססגונית, עמוסה כל טוב ומלווה בשחקנים ונגנים, מגיעה לכפר שלוש פעמים ביום – בשעות 11:00, 13:00, 15:00. זאת בנוסף לסיורים מודרכים בסמטאות הכפר שיוצאים בכל שעה עגולה משעה 10:00.

   

  גן לאומי ממשית, רשות הטבע והגנים (צילום: יניב כהן)
  גן לאומי ממשית, רשות הטבע והגנים(צילום: יניב כהן)
   

  "השנה נוספו מגוון נרחב של פעילויות, דוכני מסחר נוספים ואומני מלאכות קדומות, שירתקו באומנותם ומיומנותם הקדומה והייחודית הן את ההורים והן הילדים", הסביר טאובה. "למען ולרווחת המבקרים בגן הלאומי גם פועלים בית קפה ציורי ומגוון, דוכני מזון (בתשלום) וכן שפע סדנאות לכל המשפחה. החוויה לכל המשפחה מובטחת", הוא מסכם.

   

  הפעילות הנבטית בגן הלאומי ממשית מתקיימת לאורך כל ימי חול המועד והחג, עד יום שישי ה-26.4 , משעה 10:00 בבוקר. בכל ערב מתקיים טקס נבטי שבטי ללנים בחאן הנבטי, חניון הלילה הנמצא באתר מציע מגוון אפשרויות לינה לכל המשפחה.

  גן לאומי ממשית, רשות הטבע והגנים (צילום: יניב כהן)
  גן לאומי ממשית, רשות הטבע והגנים(צילום: יניב כהן)
   

  פעילויות דגל נוספות בגן הלאומי ממשית במהלך חול המועד תהיינה "שוק לילי" ביום שלישי שיתחיל בבוקר בשעה 10:00 עד 22:00 בלילה כאשר בין השעות 20:00-22:00 ייערך מופע מלהיב של להקת הגרוב ANNA RF עם מוזיקת אדמה ומדבר. בערב חג השני – ערב חגיגי של שירה בציבור עם מיטב הזמר העברי, לכל המשפחה. הפעילויות הן ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, כאשר הכניסה למנויי מטמון של רשות הטבע והגנים היא חינם. חלק מהדוכנים יהיו בתשלום.

   

  להכיר את נטי הנבטי וקמאי המוזיקאי בגן הלאומי עבדת

  לצד החוויה הססגונית בגן הלאומי ממשית, גם הגן הלאומי עבדת (45 דקות למגיעים מבאר שבע) ובו העיר הקדומה עבדת מתעוררים לחיים נבטיים מחדש. לאורך כל ימי חול המועד רצוף, עד יום רביעי ה 24.4 , בין השעות 16:00-10:00, מקיימת רשות הטבע והגנים את יריד אביב פסח 2019 עם הפעלות והצגות לכל המשפחה. ביניהן עם שני נבטים מיוחדים במינם: נטי הנבטי וקמאי המוזיקאי, שמספרים ברוח מהנה ומרתקת על עולמם של הנבטים, העם החופשי ביותר שחי בנגב, על החוקים ששמרו עליהם חופשיים ובכלל איך חיו לפני 2,000 שנה. הכל בשירה, בריקוד והרבה צחוק. כל זאת בשילוב פינות יצירה לילדים, דוכני מכירה של אומנות ותוצרת מקומית, הפעלה מוסיקלית לכל המשפחה ועוד המון הפתעות. ביום רביעי בערב גם תתקיים הופעה מוזיקלית לכל המשפחה.

   

  גן לאומי עבדת, רשות הטבע והגנים (צילום: נדב טאובה)
  גן לאומי עבדת, רשות הטבע והגנים(צילום: נדב טאובה)
    

  טאובה מציין כי "החוויה הנבטית בגן הלאומי עבדת מתקיימת גם בשעות הערב עם אווירה של שקיעה, מוסיקה ויין, בשעות היפות של היום. במסגרת זאת מתקיימים סיורים מודרכים ממערות האחסון המרשימות עד לווילה הרומית, בליווי צלילי מוסיקה חי, טעימות יין מייצור מקומי ושקיעה מדברית באחת מנקודות התצפית היפות באזור. שעות הפעילות של חווית השקיעה הן בשעות 19:30-17:30 בימים שני עד שלישי (22-23.4). כל הפעילויות הן ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר וחינם למנויי מטמון של רשות הטבע והגנים".

   

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  רוצים לחוות עוד את נופי המדבר או לשנות כיוון לפריחה, זרימות נחלים ומפלים? פרטים על עוד פעילויות ועשרות מסלולי טיול בשמורות הטבע והגנים הלאומיים תוכלו למצוא באתר רשות הטבע והגנים

   

  בשיתוף רשות הטבע והגנים


  פורסם לראשונה 21/04/2019 14:34

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים