שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עובדים ביום העצמאות או ביום הזיכרון? דעו את זכויותיכם
  בדקנו האם יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל נחשב ערב חג, מי רשאי להיעדר מהעבודה ואיזו תוספת מקבלים בגין עבודה ביום העצמאות - מדריך
  בקרוב נציין את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונחגוג את יום העצמאות . כמה שאלות מתעוררות בימים אלה, כמו איזה זכויות עומדות בפני העובדים, מה המעסיק צריך לדעת והאם מדובר בימי עבודה רגילים או כאלה שמניבים תוספת למשכורת. נעזרנו בעו"ד מיכל זוהר-ניישטיין, שותפה במחלקת דיני עבודה במשרד עוה"ד נשיץ ברנדס אמיר ושות', ובעו"ד שירה להט, שותפה במשרד עוה"ד יגאל ארנון ושות' ומתמחה בדיני עבודה, כדי להשיב על השאלות.

   

  הזכות להישמע: כל מה שמגיע למי שמפוטר - מדריך

  עובד ביום הבחירות? דע את זכויותיך

  זכות הבחירה: האם המעסיק יכול לחייב אתכם לעבוד ביום הבחירות?

   

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  האם המעסיק צריך לקצר את מספר שעות העבודה ביום הזיכרון?

   

  "ערב יום הזיכרון הוא יום עבודה רגיל. יום הזיכרון עצמו אינו יום חג, אך העבודה ביום זה נחשבת לעבודה ביום שהוא ערב חג - בשל יום העצמאות. בערב חג, יום העבודה הרגיל לא יעלה על שבע שעות במקומות עבודה בהם עובדים שישה ימים בשבוע, ובמקומות בהם עובדים חמישה ימים בשבוע, יום הזיכרון יהיה יום עבודה בן שבע שעות בתשלום של שמונה שעות, או יום עבודה של שמונה שעות בתשלום של תשע שעות. בפועל, עובדים המקבלים שכר חודשי, פשוט עובדים שעה אחת פחות מהרגיל ומקבלים את שכרם החודשי הרגיל".

  חגיגות יום העצמאות (צילום: AFP)
  חגיגות יום העצמאות. יום שבתון לכל הדתות(צילום: AFP)

  מי רשאי להיעדר ביום הזיכרון מהעבודה?

   

  "בהתאם לחוק יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, קרוב משפחה של חלל מערכות ישראל (הורים, הורי הורים, בן זוג, ילדים, אחים ואחיות) רשאי להיעדר מעבודתו ביום הזיכרון ולקבל שכר מלא כאילו עבד. זכות זו נתונה גם לקרוב משפחה של חלל פעולת איבה.

   

  "בנוסף, עובד שאינו קרוב משפחה, רשאי לבחור להיעדר ביום זה על חשבון ימי החופשה הצבורים שלו, בתנאי שהודיע על כך למעסיק 30 יום מראש. קרובי משפחה רשאים לבקש לנצל יום חופשה גם במועד האזכרה הפרטית לקרוב משפחתם שהוא חלל מערכות ישראל".

    ()

  האם עובד יכול לסרב לעבוד ביום העצמאות בהיותו יום חג?

   

  "מעסיק אינו רשאי לכפות על עובד לעבוד ביום העצמאות. זאת, אלא אם מדובר במקום עבודה לגביו קבע משרד ראש הממשלה שיש להפעילו ביום העצמאות מכוח הסמכות הנתונה לו בחוק יום העצמאות".

   

  האם עובד מקבל תוספת שכר על עבודה ביום הזיכרון או ביום העצמאות?

   

  "עבודה ביום הזיכרון דינה כדין עבודה בערב חג, ועובד המועסק ביום זה זכאי לשכרו הרגיל. החוק אינו קובע מהו התגמול לו זכאי עובד עבור עבודה ביום העצמאות. בהתאם לפרשנות המקובלת, עבודה ביום העצמאות מזכה בתגמול של לפחות 150% מהשכר, כפי שנקבע בחוק שעות עבודה ומנוחה לגבי עבודה ביום המנוחה השבועי ובחגים.

   

  בהתאם להנחיות משרד הכלכלה, כפי שפורסמו בשנים קודמות, עובד שהועסק ביום העצמאות באחד ממקומות העבודה - שלגביהם נקבע כי יש להפעילם ביום העצמאות - זכאי לתגמול על עבודה ביום חג ובנוסף ליום חופש חלופי (כלומר גם תוספת של 150% וגם יום חופש נוסף); או לתשלום של 200% משכרו. בהתאם לפסיקת בית הדין לעבודה הנוגעת לעבודה בחג מתוך כורח שלא מבחירה (כלומר העובד לא בוחר לעבוד אבל המעסיק מכריח אותו), יש לשלם לעובד שעתי ויומי 250% משכרו בגין עבודה ביום חג".

  אנשים עומדים בצפירה ירושלים (צילום: רויטרס)
  יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. קרוב משפחה מדרגה ראשונה רשאי לא להגיע לעבודה מבלי לאבד יום חופש(צילום: רויטרס)
   

   

  האם יום העצמאות נחשב ליום שבתון לכלל המגזרים בישראל?

   

  "יום העצמאות נקבע בחוק כ'חג המדינה' וכיום שבתון ואינו חג דתי - ולכן נחשב ליום שבתון לבני כל הדתות. החוק גם מאפשר למדינה להורות אילו שירותים כן יפעלו, כדוגמת תחבורה ציבורית ושירותים חיוניים. האפשרות לחייב עובד לעבוד ביום העצמאות עומדת רק למקומות עבודה שהמדינה אישרה להם לפעול ביום העצמאות, או במקום עבודה שיש לו היתר מיוחד לפעול בימי המנוחה.

   

  "במקומות האלה העובדים צריכים לעבוד לפי צרכי המעסיק ושיבוצי המשמרות שהוא קובע. אבל כמו בכל דבר ביחסי עבודה, צריך לשים לב שהמשמרות מתואמות מראש ונקבעות בתום לב, והמעסיק צריך להתחשב, עד כמה שאפשר, בבקשות ובצורכי העובדים.

   

  "כמו כן, מי שלא עובד ביום העצמאות ויש לו ותק של לפחות שלושה חודשים במקום העבודה, ובהנחה שהוא לא הבריז מהעבודה ללא אישור יום לפני או יום אחרי יום העצמאות, יהיה זכאי לקבל דמי חגים - כלומר תשלום השכר הרגיל בגין יום העצמאות למרות שהוא לא עבד".

   

  מה הנוהג לגבי עובדי קבלן?

   

  "החוק להגברת האכיפה של חוקי העבודה קובע כי מי שמקבל שירות מקבלן בתחומי הניקיון, השמירה או ההסעדה, חייב לוודא שקבלן השירותים משלם לעובדיו

  את המגיע להם בגין עבודה או היעדרות ביום הזיכרון וביום העצמאות; ואף לוודא שהקבלן מאפשר לעובדיו להיעדר מהעבודה ביום הזיכרון אם הם קרובי משפחה של חלל מערכות ישראל, או אם הם ביקשו לנצל את יום הזיכרון כיום בחירה בהתאם לתנאי חוק חופשה שנתית".


  פורסם לראשונה 22/04/2019 07:37

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  חגיגות יום העצמאות. מה הזכויות אם עובדים ביום הזה?
  צילום: EPA
  מומלצים