שתף קטע נבחר

אחרי שהתרשל 3 פעמים - הדוקטור ממשיך לנתח

בשלושה מקרים שונים פעל לכאורה ד”ר אוריאל ולד ברשלנות. באחד אף טען שהסיר גידול מהמוח למרות שלא עשה זאת, ולא דיווח על כך למטופל. למרות זאת הוא ממשיך לנתח. מביה"ח נמסר: לא נמצאה עילה לשלילת הרשאותיו הניתוחיות

ד"ר אוריאל ולד הוא מבכירי הנוירוכירורגים בישראל. לאורך הקריירה המפוארת שלו ניתח מאות מטופלים במאות ניתוחים שונים. אבל למרות הוותק שלו ומקצועיותו, התנהלותו של הרופא הבכיר מעלה תהיות לגבי המשך העסקתו בבית החולים אסותא ובמרכזים רפואיים נוספים בהם הוא מטפל, מאחר שבאותם מקרים ולד עשה טעויות שלא דווחו למטופלים.

  

בתביעה שהוגשה לאחרונה לבית המשפט המחוזי בירושלים, על ידי עו"ד נתי רון ועו"ד ליאת רוקח־שולמן, ממשרד רון־פסטינגר המתמחה ברשלנות רפואית, נטען כי ד"ר ולד ניתח את המטופל בצד הלא נכון של הראש.

  

ניתוח (צילום: shutterstock)
הניתוח התבצע בצד הלא נכון(צילום: shutterstock)

 

המטופל בן ה־27 סבל מגידול בצד הימני־קדמי של המוח, והוא פנה לד"ר ולד כדי שיסיר אותו. הניתוח התבצע במסגרת פרטית בבית החולים אסותא בתל־אביב. "זמן־מה לאחר הניתוח התחלתי לסבול מפרכוסים ולכן עברתי מספר בדיקות הדמיה", הוא מספר. "כשהגיעו התוצאות התברר שהניתוח היה בצד שמאל במקום ימין, וכי הנגע למעשה כלל לא הוסר".

 

לטענת עוה"ד של המטופל, הרופא לא סיפר על טעותו לחולה, ויתרה מכך - לטענתם הוא הסתיר את העובדה הזו וטען שככל הנראה הפרכוס הוא על רקע הצלקת הניתוחית. רק לאחר מספר שנים, בעקבות קבלת תוצאות בדיקת ההדמיה, גילה המטופל לראשונה כי הגידול נשאר בראשו. כתוצאה מכך, טוענים עורכי הדין, נזקק הלקוח שלהם "לטיפול תרופתי קבוע אשר כרוך בתופעות לוואי, והוא חשוף כל חייו לפרכוסים ולבעיה נוירולוגית כתוצאה מדימום אפשרי".

  

"התביעות שהוגשו מעידות על שיטה שבה נוהג הרופא"

המקרה החמור הזה איננו היחיד הקשור לד"ר ולד. כבר ב־2007 קבעו שופטים בבית המשפט השלום בירושלים כי ולד התרשל בתפקידו. במקרה ההוא יהודה (60) פנה לייעוץ לאחר שהחל לסבול מכאבים בגבו התחתון. הוא אושפז בבית החולים אסותא כדי לעבור ניתוח שמטרתו הייתה ביצוע כריתת דיסק בעמוד השדרה בחוליות מסוימות.

 

אולם, לטענתו, התברר לו בדיעבד שהרופא טעה בניתוח, וכריתת הדיסק בוצעה מתוך התרשלות במיקום אחר, והדיסק שהיה אמור להיכרת בניתוח נותר במקומו. יהודה טען כי ד"ר ולד לא דיווח לו על הטעות על אף שידע על כך, וזו התבררה לו רק לאחר זמן רב מאוד, לאחר שהמשיך לסבול מכאבים. העובדה שנותח במקום הלא נכון התגלתה חודש לאחר הניתוח כשקיבל לידיו פענוח של בדיקת הדמיה אשר הצביעה על הטעות.

  

ואם לא די בכך - תביעה שהוגשה נגד ולד ב־2005 והסתיימה בפשרה בין הצדדים טענה שוולד ביצע ניתוח ברונית (שם בדוי) לפתיחת עצם הגולגולת עם כריתה של עצב. אולם, לפי כתב התביעה, מספר שנים מאוחר יותר, עקב הימשכות הכאבים, התברר בבדיקת סי־טי כי בניגוד למה שטען המנתח מעולם לא בוצע ניתוח של פתיחת הגולגולת.

  

גורמים במערכת הבריאות טוענים שצבר של מקרים אלו חריג באופן יוצא מן הכלל: "התביעות שהוגשו מעידות על שיטה שבה נוהג הרופא, על פיה הוא חוזר וטועה, ולאחר מכן מסתיר זאת בכוונת מכוון ממטופליו שלמרבה הצער ממשיכים לסבול, בשל כך שלמעשה לא טופלו כראוי". לדבריהם, מדובר בהתנהלות רשלנית, המנוגדת לסטנדרט הרפואי המקובל, להוראות החוק ולאתיקה הרפואית, אשר, למרבה הצער, חוזרת על עצמה לאורך שנים.

  

מבית החולים אסותא ומטעמו של הרופא נמסר: "ד"ר ולד הוא נוירוכירורג ותיק ומנוסה, המנתח מזה שנים רבות הן במערכת הציבורית והן בפרטית. כל תלונה או תביעה של מטופל המגיעה לביה"ח נבחנת לגופה ומתוחקרת לעומק על ידי כלל הגורמים הרלוונטיים. גם מקרים אלה נבדקו ולא נמצאה עילה לשלילת הרשאותיו הניתוחיות של הרופא בבית החולים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים