שתף קטע נבחר

בגלל הברד בפסח: נזקים של עשרות מיליונים לחקלאים

מאות חקלאים דיווחו בימים האחרונים לקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות על פגיעה קשה בגידולים רבים בעקבות מזג האוויר הסוער שפקד את הארץ. בעיקר נפגעו פירות קיץ, בהם ענבים בצפון ואבטיחים. הנזקים, הנאמדים בינתיים ב-29 מיליון שקל, עוד צפויים לגדול

המערכת החורפית שפקדה את ישראל, וביתר שאת בצפון, בימים האחרונים גרמה נזקים הנאמדים ב-29 מיליון שקל לכל הפחות לחקלאים באזורים השונים. בקרן נזקי הטבע לחקלאות (קנ"ט) אמרו כי במהלך הימים האחרונים התקבלו קרוב ל-500 דיווחים על נזקים לחקלאות, בשל הגשמים ובעיקר הברד.

 

וילי פוד מאשרת: תרכוש את ביכורי שדה צפון וסלטי מיקי ב-100 מיליון שקל

קבוצות רכישה ואפליקציות: הדרכים החדשות לקנות פירות וירקות

משרד החקלאות ישלם לרשתות כדי שימכרו לנו פירות וירקות בפלסטיק

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

עיקר הנזק נגרם כתוצאה מהברד שפגע בגידולים השונים, אומר מנכ"ל הקרן, שמואליק תורג'מן. כ-80% מהדיווחים הם על פגיעות בפירות הקיץ השונים, שעדיין נמצאים על העצים ובכלל זה פגיעה בגידולי האפרסק, נקטרינה, תפוחי עץ, דובדבנים ומשמש. עיקר הפגיעות היו בגידולים בצפון הארץ, מקו חדרה וצפונה ובמיוחד בגליל העליון, הגליל המערבי ורמת הגולן.

נזק לפירות בגלל ברד בפסח (צילום: אסף שמיר, קנט)
חממה שקרסה במושב חצב(צילום: אסף שמיר, קנט)
 

עוד ניזוקו, גידולי הענבים בצפון ובאזור הרי ירושלים; גידולי הירקות בשטחים פתוחים ובכלל זה אבטיחים ובצל; גידולי הפלחה ובעיקר שחת, שהושארה לייבוש בשדות, כתוצאה מהגשמים והרטיבות הגורמים לעובש וריקבון. כמו כן גרמו הגשמים נזקים בחימצה (חומוס). היקף הנזק המדויק עלול להיות גבוה יותר, ויימדד בעת הקטיף.

נזק לפירות בגלל ברד בפסח (צילום: גולן אילוז)
נקטרינה שניזוקה מברד במושב אבן מנחם בגליל המערבי(צילום: גולן אילוז)
 

קנ"ט היא קרן ממשלתית בשיתוף החקלאים, המבטחת את הייבולים ומופעלת במקרה של נזקי טבע. לדברי תורג'מן, בשנים האחרונות אנו עדים למזג אוויר שהופך לקיצוני ובלתי צפוי. "אירועים אקלימיים מסיביים מתרחשים גם לא בעונות שהיינו רגילים אליהן", הוא אומר. "מה שעבור רובנו הוא קוריוז או אנקדוטה, עבור החקלאי הוא אובדן השקעה ויבול של שנה שלמה. הביטוח מבטיח שמעבר לעוגמת הנפש, החקלאי יפוצה ויוכל להמשיך ולגדל בשנה הבאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף שמיר, קנט
חממה שקרסה במושב חצב
צילום: אסף שמיר, קנט
מומלצים