שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  סריקות MRI מגלות: זה מה שהשמנה עושה למוח שלכם
  חוקרים שבדקו אלפי נבדקים מצאו את ההשפעה ההרסנית של ההשמנה על המוח. הסריקות המוחיות גילו שינויים משמעותיים בקליפת המוח שעשויים להעיד על נזק ותהליכים דלקתיים ברקמות עצבים

  עדות נוספת להשפעה ההרסנית של ההשמנה: חוקרים שבדקו סריקות מוחיות של אלפי אנשים מצאו שינויים בנפח ובמבנים שונים במוח המעידים על אובדן אפשרי של תאי עצב ותהליכים דלקתיים. המחקר שבוצע באוניברסיטת ליידן שבהולנד, פורסם בכתב העת Radiology.

   

  החוקרים ניתחו את סריקות ה-MRI של מוחם של 12,087 נבדקים במחקר בריטי שהחל בשנת 2006. מחקר זה הכיל מידע בריאותי מכחצי מיליון איש, ומטרתו לגלות כיצד החומר התורשתי DNA ואורח החיים משפיעים על הבריאות.

   

  סריקות המוח בוצעו בטכנולוגיה מתקדמת המבחינה בין אזורים שונים במוח: החומר האפור מכיל את מרבית סיבי העצב במוחנו, בעוד שהחומר האפור מורכב משלוחות עצביות המעבירות את הסיגנלים החשמליים בין תאי העצב.

    

   ( )
  הבדלים בחומר האפור. סריקת MRI מראה את ראשיהן של שתי נשים בנות 65 - השמאלית עם אחוזי שומן גוף 13%, והימנית עם שומן גוף 49%

   

  הממצאים הראו הבדלים בין סריקות המוח של נבדקים הסובלים מעודף משקל, לבין אלה עם משקל תקין. גברים בעלי אחוזי משקל גבוהים נמצאו בעלי נפח חומר אפור נמוך יותר, ובעלי מבנים מוחיים פגומים הקשורים לתנועה ולגירוי.

   

  עוד התגלה כי נבדקות שסבלו מהשמנת יתר היו בעלות פעילות מופחתת באזור מוחי הקרוי גלובוס פלידוס, השולט על תנועות רצוניות. אצל שני המינים, גברים ונשים, נתגלה קשר בין אחוזי משקל גבוהים ולשינויים מיקרוסקופיים גם בחומר הלבן במוח.

   

   ( )
  מימין: אישה הסובלת מהשמנה. אזורים "שחורים" שמעידים על אובדן רקמת מוח

  על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 48% מהישראלים נמצאים במצב של עודף משקל או השמנה, מהם 55% מהגברים ו-41% מהנשים.

   

  52% מהישראלים דיווחו כי הם מעוניינים לרדת במשקל, ו-21% נמצאים בתהליך דיאטה. 47% מאלה שנמצאים בתהליך של ירידה במשקל, קיבלו הנחיות מגורם מקצועי, 15% נפגשו עם דיאטנית.

   

  בני 45 ומעלה רוצים לרדת במשקל יותר מבני 44-20 (56% לעומת 48%) ועושים יותר דיאטה (23% לעומת 19%). יהודים רוצים לרדת במשקל יותר מערבים (54% לעומת 41%) ועושים יותר דיאטה (22% לעומת 16%). 61% מבעלי משקל תקין מעריכים את מצב בריאותם 'טוב מאוד'; 45% בקרב בעלי עודף משקל; 35% בקרב אנשים במצב השמנה והשמנת יתר.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  סריקות מוח. מה ההשמנה גורמת להם?
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים