שתף קטע נבחר

באה לומר קדיש ונרצחה: "בעלה הרופא ניסה להחיותה"

לורי גילברט קיי הגיעה לבית הכנסת בקליפורניה כדי לומר קדיש על אמה, ואז פתח ג'ון ארנסט בירי. בעלה הרופא נקרא לסיוע, החל בהחייאה - ואז הבין שמדובר ברעייתו. ניצול הירי סיפר לאולפן ynet: "רצתי בשיא המהירות כדי להתחבא. הוא הבין שאני בחדר, אבל לא יודע מתחת לאיזה שולחן"

 

 

היא הגיעה לבית הכנסת לומר קדיש על אמה - ובעקבות מסע ירי ללא הבחנה יגידו מעתה חברי הקהילה קדיש עליה: חברתה של לורי גילברט קיי, שנרצחה בבית הכנסת של בית חב"ד בפאווי שבקליפורניה, סיפרה כי בעלה של גילברט קיי היה הראשון שטיפל בה. 

 

הרצח בבית הכנסת, כתבות נוספות

"כל יהודי - לגיהנום": הסטודנט שרצח בבית הכנסת

אלמוג מילט את הילדים מבית הכנסת: "הרבה כדורים פספסו אותי"

לורי הגנה בגופה על הרב ונרצחה, נויה הקטנה נפצעה מרסיס

 

ד"ר רונית לב אמרה ל"סן דייגו יוניון טריביון" כי הרב ישראל גולדשטיין, מייסד בית חב"ד בפאווי שנפצע בירי יחד עם עוד שני ישראלים (אלמוג פרץ ואחייניתו בת השמונה נויה), אמר לה שקיי הגנה עליו בגופה, וכך כנראה הצילה את חייו. בעלה של קיי, רופא במקצועו, היה בבית הכנסת כשהחלו היריות. המתפללים קראו לו לסייע לנפגעים, ולפי לב הוא החל בהנשמת האישה שנפצעה אנושות - עד שהבין כי מדובר ברעייתו. הוא התעלף, ותוך זמן קצר נקבע מותה של אשתו בת ה-60, אם לבת 22.

 

 
לורי גילברט ()
הנרצחת, לורי גילברט

פרחים נרות זיכרון הרוגה פיגוע ירי בית כנסת פאווי ארה
מדליקים נרות זיכרון אחרי הרצח(צילום: AFP)

פרחים נרות זיכרון הרוגה פיגוע ירי בית כנסת פאווי ארה
פרחים נרות זיכרון הרוגה פיגוע ירי בית כנסת פאווי ארה"ב(צילום: רויטרס)

החברה סיפרה כי קיי הגיעה לבית הכנסת כדי לומר קדיש על אמה. "עכשיו אנשים יאמרו זאת עליה", הוסיפה לב בכאב. היא אמרה כי "אלוהים בחר בה למות כדי להעביר מסר כי היא הייתה אדם כל כך מדהים. הוא לקח אותה אליו כדי לשלוח מסר - להילחם באנטישמיות".

 

חברתה אודרי ג'ייקובס ספדה לה בפייסבוק: "לורי, היית יהלום בקהילה שלנו, אשת חיל אמיתית. תמיד עשית מצוות ונתת צדקה. המעשה הטוב האחרון שלך היה לספוג את הכדורים של הרב גולדשטיין ולהציל את חייו". החשוד ג'ון ארנסט, סטודנט בן 19 מקליפורניה, כתב כי קיבל השראה ממבצע הטבח במסגדים בניו זילנד ובבית הכנסת בפיטסבורג. הוא נעצר לאחר הירי.

 

גיל פסטרנק, שהיה בבית הכנסת, סיפר לאולפן ynet על רגעי האימה: "ראיתי את הגבר רץ לכיוון הכניסה עם רובה, הוא צחק באופן היסטרי ואני התחלתי לרוץ בשיא המהירות לכיוון של החדר הכי קרוב, איפה שחשבתי שאני יכול להתחבא. הוא ירה באישה שעמדה ליד הכניסה, וכשפניתי לחדר הוא צרח 'רוץ, יא בן זונה'. הוא הבין שאני בחדר, אבל לא ידע מתחת לאיזה שולחן הייתי ופשוט ויתר והמשיך לרוץ למקום אחר כדי לירות".

 

 
נויה דהן, אחת הפצועות בפיגוע הירי בבית הכנסת בפאווי, קליפורניה ()
נויה דהן, שנפצעה במסע הירי
אלמוג פרץ  ()
אלמוג פרץ. "הוא גיבור"
מפה של בית חב

פסטרנק אמר עוד כי "אני חושב שבזמנים כאלה, כל הישראלים והיהודים צריכים להתחבר ביחד. כולנו יהודים, כולנו משפחה אחת, כולנו עברנו את כל האירועים ההזויים האלה, אנחנו צריכים להתחבר כעם ולהילחם נגד דבר כזה. אנחנו חייבים להתלכד, להיות מודעים, פחות שנאה ויותר קבלה וסובלנות".

 

רגינה, אמו של גיל, אמרה: "קיבלתי הודעה שהכול בסדר עם גיל, אבל היה לי מאוד קשה עד שהוא חזר הביתה. מדובר בשכונה שקטה ורגועה, לא מצפים לדברים כאלה, פשוט קשה לי להאמין שהקהילה שלנו עוברת דברים כאלה. הסבים והסבתות שלי עברו את השואה ולא האמנתי שהילד שלי צריך להתחבא מתחת לשולחן במאה ה-21 בקליפורניה רק בגלל שהוא יהודי".

 

ד"ר מייקל כץ שטיפל בנפעים אמר כי שוחח עם הרב גולדשטיין שנפצע: "הוא אמר כי העובדה שטרגדיה כזו מתרחשת ב-2019, ביום האחרון של פסח, באמריקה - הוא דבר שלא ניתן לתארו".

 

שלום גולדשטיין, בנו של הרב שנפצע, סיפר באולפן ynet על מצבו של אביו: "הוא יצא מניתוח, הוא בסדר. חסרה לו אצבע, אבל חוץ מזה הכול בסדר". הבן, שהיה באותה עת באריזונה, אמר כי אביו נורה לאחר דרשתו, והמשיך לאחר מכן בדרשה: "מה ששמעתי זה שאמא שלי, אחותי ואחי הלכו מהבית בדרך לבית כנסת. הם ראו בחור עם רובה גדול נכנס לבית הכנסת. הבחור עם הרובה ירה לאבא שלי ביד, ואז ירה באישה ורצח אותה". לדבריו, לא היו מקרי אנטישמיות קודמים בקהילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים