שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הימין הקיצוני שוב בפרלמנט בספרד: "המהפכה התחילה"
  במשך שנים עמדה ספרד מול הגל הלאומני ששוטף את אירופה. אתמול גם היא נסחפה עם הזרם: לראשונה מאז ביטול הדיקטטורה תכהן בפרלמנט מפלגה מהימין הקיצוני, Vox. כמו במקרים אחרים ביבשת, גם כאן משבר המהגרים והמיאוס מהמפלגות המסורתיות הם סוד ההצלחה

  תומכי מפלגת הימין הקיצוני Vox חגגו אמש (יום א') את ההישג של המפלגה בבחירות בספרד. Vox הפכה למפלגה הראשונה מהימין הקיצוני שזוכה במושבים בפרלמנט בספרד, מאז חזרתה של המדינה למשטר דמוקרטי בסוף שנות השבעים. היא קיבלה 10% מהקולות ותכניס 24 מחבריה לפרלמנט הספרדי.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  "Vox כאן כדי להישאר, זאת רק ההתחלה", הבטיח סנטיאגו אבסקל, מנהיג המפלגה, לקהל שהתאסף עם דגלי ספרד בכיכר מרגרט תאצ'ר במדריד. "אמרנו לכם שאנחנו מתחילים לכבוש מחדש, וזה בדיוק מה שעשינו – כיבוש מחודש שישמיע קול בפרלמנט. התגעגענו כל כך לקול הזה בפרלמנט, ואתם השתוקקתם ששוב יהיה מי שייצג אתכם".

   

   

  מנהיג מפלגת הימין הקיצוני ב ספרד סנטיאגו אבסקל VOX (צילום: AFP)
  מנהיג מפלגת הימין הקיצוני אבסקל(צילום: AFP)
   

  "ברוכים הבאים להתנגדות", קרא אבסקל ואמר שמפלגתו מייצגת את הספרדים שגאים במולדת שלהם. אבסקל הבטיח ש-24 חברי המפלגה שיהיו בפרלמנט "לא יישארו בשקט כשחבר פרלמנט יפר את החוקה, יצחק על הדגל שלנו או ינסה להרוס את האחדות הלאומנית שלנו". הקהל בכיכר במדריד נופף בדגלי ספרד וקרא בין השאר:"ויוה אספנייה", "ספרד מאוחדת" וגם "ספרד נוצרית, לעולם לא מוסלמית".

   

  אבסקל בן ה-43 הקים את Vox לפני חמש שנים. הוא הקים את המפלגה הלאומנית יחד עם חברים שהצטרפו אליו ופרשו מ"המפלגה העממית" – מפלגת ימין שמרנית. אבסקל אמר שהימין המסורתי בספרד "בגד בערכים ובעקרונות שלנו" והכריז מלחמה על "הימין הפחדן" ועל "הבוגדים" בספרד. ההצלחה של Vox היא על חשבון המפלגה שאותה עזב – המפלגה השמרנית התרסקה בבחירות ואיבדה כמחצית מכוחה. בפרלמנט הקרוב יהיו לה רק 66 מושבים.

  תומכי מפלגת הימין הקיצוני VOX ב ספרד (צילום: רויטרס)
  בעצרת של המפלגה אמש במדריד(צילום: רויטרס)

  מנהיג מפלגת הימין הקיצוני ב ספרד סנטיאגו אבסקל VOX (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  מפלגת Vox הבטיחה לציבור הבוחרים להגן על הספרדים מ"האויבים" של המדינה - בין השאר המוסלמים, האליטות הליברליות והתומכים בפמיניזם. ההתייחסות של המפלגה לנושא הפמיניסטי נובעת מההחלטה לקדם עמדות "מסורתיות" שחורגות מהזרם המרכזי של הפוליטיקה הספרדית: כך למשל היא מתנגדת לחוק מפורסם שאושר בפרלמנט ב-2004 ושנועד להגן על נשים מאלימות מצד בני זוגן ובני זוגן לשעבר. היא טוענת כי החוק הזה מפלה גברים, ודורשת להחליפו בחוק שיעסוק בכל סוגי האלימות בתוך המשפחה.

   

  Vox הייתה מפלגה שולית בפוליטיקה הספרדית עד חודש דצמבר. באותו חודש זכתה Vox ב-12 מושבים בבחירות האזוריות בחבל אנדלוסיה, אחרי קמפיין שהתמקד באיום המהגרים. זו הייתה הפעם הראשונה שבה זכה הימין הקיצוני במושבים בפרלמנט אזורי בספרד מאז החזרה לדמוקרטיה אחרי מותו של הרודן פרנקו. מאז הבחירות באנדלוסיה כבשה המפלגה את הרשתות החברתיות, ועוררה סערה כשהתבטאה נגד פמיניזם והציעה להוציא מחוץ לחוק מפלגות בדלניות ולהשתלט על האוטונומיה בקטלוניה. גם ההתנגדות לחוק נגד אלימות במשפחה עוררה סערה.

  תומכי מפלגת הימין הקיצוני VOX ב ספרד (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מנהיג מפלגת הימין הקיצוני ב ספרד סנטיאגו אבסקל VOX (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
   

  המשבר בקטלוניה וההתנגדות בספרד לבדלנים תרמה להתחזקות של Vox, ולמעבר שלה ממפלגה זניחה למפלגה עם 24 מושבים בבית התחתון של הפרלמנט במדריד. גם משבר המהגרים, שהציפו את חופי ספרד בכהונת הממשלה הסוציאליסטית של פדרו סנצ'ס, תרם להתחזקותה. כמו במדינות אחרות באירופה, גם בספרד התחזקו הלאומנים שמתנגדים להגירה ומבטיחים לשמור על ארצם ממהגרים מוסלמים.

   

  כניסתה של Vox לפרלמנט במדריד היא דבר משמעותי בפוליטיקה הספרדית. לימין הקיצוני בספרד לא היה ייצוג בפרלמנט מאז סוף הדיקטטורה של פרנקו שמת ב-1975. במשך עשרות שנים נחשבה ספרד לאי של יציבות וחסינות מול הגל הלאומני והפופוליסטי ששוטף את רוב אירופה. במערכת בחירות הזו גם היא נסחפה עם הזרם. ההצלחה של Vox, הקריסה של הימין השמרן והעובדה שהמפלגה הסוציאליסטית שבשלטון אמנם ניצחה אך לא הצליחה להשיג רוב בפרלמנט משקפות מיאוס מסוים מהפוליטיקה "הישנה". בתקופה של מיתון, צעדי צנע, פרשות שחיתות ומשבר מהגרים רבים מהספרדים הפנו עורף למפלגות הגדולות המסורתיות.

  מנהיג מפלגת הימין הקיצוני ב ספרד סנטיאגו אבסקל VOX (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
    

  ההישג של Vox מרשים, אך ההערכות היו שהמפלגה תזכה ב-30 מושבים לפחות. הפרשנים הפוליטיים העריכו שהמפלגה תגיע להישג מרשים יותר מכיוון שבמהלך הקמפיין היא דאגה להסוות את "פרצופה האמיתי" והסתירה לאומנים קיצוניים. חלק מתומכי המפלגה לא הסתירו את אכזבתם בחגיגות במדריד, אך למרות זאת האווירה הייתה אופטימית במיוחד. "זאת תחילתה של מהפכה – מהפכה של האנשים הפשוטים, של המשפחות והאנשים הצעירים", אמר ריקרדו, בן 41, שחגג עם דגל ספרד בכיכר במדריד.

   

  ההצלחה של הימין הקיצוני מדאיגה רבים בספרד. "אני תמיד מגיעה להצביע, אבל הפעם זה מיוחד", אמרה אתמול אליסיה, בת 38, בקלפי בבית ספר במדריד. "אני מפחדת מהדרך שבה Vox יכולה להשפיע על המדיניות כלפי נשים ונושאים אחרים. הם בפירוש הומופוביים. לקרוא את המצע שלהם זה כמו לקרוא משהו מלפני 50 שנה". זו הייתה הפעם השלישית בארבע השנים האחרונות שהספרדים יוצאים לקלפיות. שיעור ההצבעה הפעם היה גבוה מהרגיל - 73%.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים