שתף קטע נבחר

בשלב הבא יאשימו את השמאלנים בשואה

"מומחה" ישראלי רמז בשידור שהאחריות לפיגוע האנטישמי בסן דייגו מוטלת על היהודים הפרוגרסיבים בארה"ב. כך ייעשה למתנגדי טראמפ ונתניהו

 

גיא בכור (צילום: יריב כץ)
ד"ר גיא בכור(צילום: יריב כץ)

"היהודים הפרוגרסיבים ימיטו אסון נורא על יהודי ארה"ב. וזה בדיוק מה שקרה באירופה". ה"מומחה" הישראלי, ד"ר גיא בכור, פחות או יותר האשים הבוקר (יום ב') בתוכנית הבוקר של ערוץ 13 את היהודים הפרוגרסיבים המתנגדים לנשיא דונלד טראמפ במעשיהם של הרוצחים האנטישמים בפיטסבורג ובסן דייגו. בכור לא בחל ברמיזה שלפיה גם השואה באירופה פרצה בשל אותם יהודים שמאלנים שהעזו לעצבן את האנטישמים.

 

 

לפי בכור לא הרוצחים אשמים ברצח, גם לא המסיתים, אלא דווקא יהודים שמעיזים לחשוב שכאזרחי ארה"ב הם זכאים להביע את דעתם, גם אם היא ביקורתית על הנשיא ומדיניותו. ה"מומחה" הציע לשלול מהם את הזכות לעלות לארץ לפי חוק השבות, כי כל האמצעים כשרים בדרך לדה-לגיטימציה של מי שלא חושב כמוך.

 

הפיגוע בבית הכנסת בסן דייגו חשף את הפנים המכוערות - לא רק של הימין הקיצוני הגזעני והרצחני בארה"ב, אלא גם את אלה של הימין הקיצוני הישראלי, שרואה גם בפיגוע שנאה אנטישמי הזדמנות להסית נגד יהודים החולקים על עמדותיו. השיח הפך כה חסר גבולות, עד שיש מי שמרשה לעצמו להסביר ליהודי ארה"ב שאל להם לעצבן חלילה את חסידי העליונות הלבנה, וכי אם יעשו זאת, הם ולא הרוצחים יישאו באחריות לפשעי השנאה.

 

מדי יום הזיכרון לשואה, גם השבוע, נשבעים יהודים לזכור אותה ואת לקחיה. ועדיין מתברר שיש מי שסבור שהלקח המרכזי הוא שעל היהודים לשתוק ולא להביע דעה, שמא היא לא תישא חן בעיניהם של הגזענים.

 

גם במדינת היהודים אנו רואים ניצנים של הכחשת שואה וניסיון לרתום אותה לטובת הדה-לגיטימציה לשמאל היהודי בישראל ומעבר לים. הדברים שנאמרו בראיון הם רק הקצנת התהליך הקיים ממילא של התנערות ממשלת ישראל וגורמיה הרשמיים מרובה הגדול של יהדות ארה"ב, של ניסיון להפוך כל ביקורת לאנטי-ישראליות, של הדרת אישים וארגונים שלא מוכנים לשיר שירי הלל למדיניות ממשלת נתניהו.

 

במקום לנהל שיח, יש מי שבוחר להרחיב את הניתוק ולהכריז מלחמה על אלה שרחמנא ליצלן מעיזים להטיל ספק בנכונות דרכם. ד"ר בכור לקח את המדיניות הזאת כמה צעדים קדימה, וברגע שהמחסום הזה נפרץ, בל נתפלא אם בקרוב הוא לא יהיה היחיד שבמקום להאשים את הרוצחים, יאשים את הנרצחים.

 

"הם כועסים על הפרוגרסיביים היהודים ומחפשים את היהודי לנקום בו ומוצאים אותם... היהודים הטובים של חב"ד ובתי הכנסת", אמר ובמשפט אחד הפך את הרצחנות ללגיטימית, כל עוד קורבנותיה אינם "היהודים הטובים".

 

חשוב שנזכור את הריאיון הזה, כי הוא מסמן את תחייתה של האוטו-אנטישמיות היהודית שבבסיסה האמונה שהיהודים הם הסיבה לרצחנות האנטישמית.

 

  • יעל פתיר היא מנהלת J Street ישראל

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים