שתף קטע נבחר

מחאה בפולין: כולם מצטלמים עם בננה

המוזיאון הלאומי הסיר, אולי בלחץ שר התרבות, יצירה של אומנית מפורסמת שבה נראית צעירה אוכלת בהנאה בננה. כשברקע חשש אירופי לדמוקרטיה בפולין יצאו גולשים בטוויטר ובפייסבוק למבצע בננה-סלפי

אומנים ופוליטיקאים מהאופוזיציה בפולין מעלים בימים האחרונים לאינטרנט תמונות שלהם אוכלים בננות, אחרי שהרשויות טענו כי מיצג אומנותי שבו הוצג הפרי הוא מיצג גס מדי – והסירו אותו מגלריה לאומית מפורסמת.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

פולין מחאה בננות בננה צנזורה מוזיאון גלריה אומנות (צילום: AP)
השחקנית מגדלנה צ'לצקה והבננה-אקדח(צילום: AP)

מדובר בסרטון מ-1973 של האומנית הידועה נטליה LL, ובו מוצגת בחורה צעירה אוכלת בננה בעונג רב. בשבוע שעבר הוא הוסר מהמוזיאון הלאומי של ורשה אחרי שהיושב ראש החדש של המוזיאון, יז'י מיז'ולק, זומן לשיחה במשרד התרבות.

 

בריאיון שהעניק בשבוע שעבר לאתר אינטרנט בפולין אמר מיז'ולק כי הוא מתנגד להצגתן של יצירות אומנות שעלולות לגרום אי נעימות לצעירים וטען שכמה מבקרים התלוננו על המיצג. זאת אף שהיצירה הוצגה בגלריה במשך שנים. גם סרטון אחר, של אומנית אחרת שיש סביבה מחלוקת, הוסר.

 

היום הודיע מיז'ולק כי שתי היצירות יוחזרו לגלריה, אבל רק עד ל-6 במאי, אז תעבור כל הגלריה לאומנות מודרנית ארגון מחדש. הוא הכחיש שהיה נתון ללחץ מצד משרד התרבות.

פולין מחאה בננות בננה צנזורה מוזיאון גלריה אומנות ()
"אין מקום בגלריה". המחאה ברשתות החברתיות

המוזיאון הלאומי של ורשה הוא מוזיאון ממשלתי, ומיז'ולק מונה לעומד בראשו בנובמבר האחרון. היום אמר כי הוא מעריך את תפקידן של שתי האומניות בתרבותה של פולין, אך טען כי המקום המוגבל בגלריה מחייב "שינויים יצירתיים".

 

שר התרבות של פולין, פיוטר גלינסקי, ספג בעבר פעמים רבות ביקורת על הקיצוץ בסובסידיות לירידי אומנות שהתכוונו להציג בין השאר הצגות תיאטרון שנויות במחלוקת העוסקות בעניינים קתוליים. גלינסקי גם פיטר מנהל תיאטרון פופולרי שמתח ביקורת עליו. לאחרונה קיצץ השר בתקציבי המרכז לסולידריות אירופית, תערוכה ומרכז תרבות האהוד במיוחד על-ידי מבקרי הממשלה, בטענה שבפעילותם הם מתפקידם – לימוד ההיסטוריה.

פולין מחאה בננות בננה צנזורה מוזיאון גלריה אומנות ()
בננה גם במספרה. ביקורת על שר התרבות

פולין מחאת בננה יו
סטניסלב קרצ'בסקי והתפוח. "המחאה משמינה"

בימים האחרונים ביקשו גולשים בטוויטר ובפייסבוק ללעוג לאיסור ולהציגו כצנזורה לא לגיטימית, ורבים מהם העלו תמונות שבהן הם נראים נהנים מאכילת בננה. הם עשו זאת תחת ההשטאג #bananaselfie. השחקנית מגדלנה צ'לצקה למשל סיפרה לסוכנות הידיעות AP כי התמונה שהעלתה ושבה היא נראית מכוונת בננה לראש שלה כמו אקדח נועדה למחות על ההגבלות האידיאולוגיות והפוליטיות שנכפות על אומנים. "אומן, כדי ליצור, חייב להיות חופשי", הסבירה.

פולין מחאה בננה (צילום: רויטרס)
ההפגנה הערב מול המוזיאון(צילום: רויטרס)

פולין מחאה בננה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הערב התאספו פעילי מחאה להפגנה משותפת של אכילת בננות מול המוזיאון. חלקם הצטיידו ביותר מבננה אחת, אחרים הניחו קליפות בננה על ראשיהם. יו"ר הסנאט הפולני, סטניסלב קרצ'בסקי, שהוא בכיר במפלגת החוק והצדק המחזיקה כעת בשלטון, לעג למפגינים וצייץ תמונה שלו אוכל תפוח. הוא כתב שתפוחים פולניים טעימים יותר מבננות ושיש בהם פחות קלוריות. "מחאת הבננות היא הדרך הבטוחה להשמנה", צייץ.

 

בשנים האחרונות מאשימים גורמים באירופה את ממשלת פולין בכרסום בדמוקרטיה ובנקיטת קו לאומני-ימני קיצוני. בשנה שעברה עוררה חשש באירופה הדחתם של עשרות שופטים מבית המשפט העליון הפולני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
השחקנית מגדלה צ'לצקה משתתפת במחאה
צילום: AP
מומלצים