שתף קטע נבחר

הח"כים נשבעו אמונים, הכנסת ה-21 יצאה לדרך

120 חברי הכנסת ה-21 הושבעו והצהירו: "מתחייב אני, מתחייבת אני". ריבלין לחברי הקואליציה: "לשים סוף להתנגשות המסוכנת בין הרשות המחוקקת לשופטת. עליכם להשתחרר ממלאכת חיסול היריב ולנקות את הלכלוך". אדלשטיין נבחר שוב ליו"ר

 

 

120 נבחרי הציבור החדשים הושבעו היום (שלישי) לכנסת. לאחר דברי הפתיחה והקראת נוסח הצהרת האמונים ("אני מתחייב לשמור אמונים למדינת ישראל ולמלא באמונה את שליחותי בכנסת") - קמו חברי הכנסת לפי סדר הא'-ב' והצהירו: "מתחייב/ת אני". לאחר מכן חברי הכנסת שרו את שירת התקווה - וחברי המפלגות הערביות יצאו מהאולם.

 

פתיחת מושב הכנסת (צילום: EPA)
פתיחת מושב הכנסת (צילום: EPA)

שר האוצר משה כחלון נעדר מתמונת ראשי המפלגות המסורתית - וגורמים במפלגת כולנו אמרו שכחלון עזב את הכנסת מוקדם יותר לטובת פגישה שנקבעה מראש. מוקדם יותר אמר כחלון בישיבת הסיעה כי כולנו תשמור על עצמאותה כמפלגה.

 

פתיחת מושב הכנסת (צילום: עמית שאבי)
ראשי המפלגות בתמונה המסורתית. כחלון נעדר (צילום: עמית שאבי)

 

בחנו את עצמכם: עד כמה אתם מכירים את משכן הכנסת?


יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ימשיך לכהונה שלישית בתפקיד ובירך את הח"כים: "היום אפשר להרגיש בכנסת רוח מיוחדת. סופה של הרוח הזו לשקוט ולהתכסות באבק של ימי חולין. אבל אם נזכור בכל הצעת חוק שנגיש, בכל שאילתא, בכל דיון בוועדה ובכל נאום במליאה שכל הדורות שלפנינו צופים בנו ושכל אזרחי ישראל מתבוננים בנו - אני מלא אמונה שנעמוד בהתחייבות יחד בשיתוף פעולה".

 

פתיחת מושב הכנסת (צילום: עמית שאבי)
גנץ בסלפי בפתח מושב הכנסת(צילום: עמית שאבי)

פתיחת מושב הכנסת (צילום: מוטי קמחי)
שרה נתניהו ואסתר חיות (צילום: מוטי קמחי)

פתיחת מושב הכנסת (צילום: רויטרס)
נתניהו בפתח מושב הכנסת(צילום: רויטרס)

פתיחת מושב הכנסת (צילום: מוטי קמחי)
השרה מירי רגב(צילום: מוטי קמחי)

פתיחת מושב הכנסת (צילום: מוטי קמחי)
זנדברג וחיימוביץ'(צילום: מוטי קמחי)

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בנאומו כי "רק קיומו של ויכוח אמיתי מהווה את זכות הקיום של הבית הזה, רק בכוחו להבטיח את חוסנה של הדמוקרטיה ומדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

"עברנו מערכת בחירות קשה. השמצנו והושמצנו. עברנו שעות נוספות בשירות הזה לגיטימציה השנאה והמשטמה. עכשיו די. מספיק. צריך לטפס למעלה, להניח את חרבות הבחירות ולנקות את הלכלוך. השיקולים הפוליטיים כבר אינם יכולים להיות המצפן היחיד. 

אינפו אינפוגרפיקה לו

פתיחת מושב כנסת ישראל ה-21 (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

פתיחת מושב הכנסת (צילום: מוטי קמחי)
ריבלין ואדלשטיין(צילום: מוטי קמחי)

פתיחת מושב הכנסת (צילום: משה מזרחי)
(צילום: משה מזרחי)

פתיחת מושב הכנסת (צילום: יואב דודקביץ')
(צילום: יואב דודקביץ')

 

"מכובדיי. העם, הריבון, אמר את דברו בבחירות האחרונות", אמר הנשיא. "נער הייתי וגם זקנתי. זכיתי לשרת את העם מהקואליציה ומהאופוזיציה, לחברי הכנסת מן האופוזיציה לעתיד אני רוצה לומר - זוהי זכות לשרת את העם באופוזיציה כפי שזו אחריות גדולה. ביקשתם מהעם את אמונו, ומשעשיתם זאת כעת עליכם להצדיק את האמון שניתן לכם. באותו מעמד שבו הושבע לוי אשכול כראשהממשלה אמר לו בגין, יו"ר האופוזיציה הנצחי דאז, 'עליו, על אשכול, לדעת שאנו שואפים להעביר אותו ואת חבריו לאופוזיציה וזוהי לא רק זכותנו אלא גם חובתנו - והעם יחליט".

 

"לחבריי בקואליציה לעתיד אני רוצה לומר: יש להפסיד בכבוד ויש לנצח בכבוד", המשיך הנשיא. "אתם לא באופוזיציה. אתם אוחזים במושכות השלטון וההנהגה מזה זמן רב. ככאלה זוהי האחריות שלכם להשתחרר ממלאכת חיסול היריב, להשתחרר מתחושת הקורבנות, ולמשול בכבוד ובאהבה, על כל סוגי האזרחים והקהילות שחיים כאן".

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לראשי המפלגות: "נמשיך לפעול לטובת כל אזרחי ישראל בלי יוצא מן הכלל. אנחנו מודעים היטב לכל האתגרים שעומדים בפנינו, חיים בסביבה רוגשת שאינה פוסקת מלרעוש ומלרגוש.

 

"האביב הערבי לא הגיע לסיומו וממשיך לפקוד את האזור שלנו ואזורים נוספים. אנחנו מצליחים להפיק יש מאין, תקוות חדשות ותקווה חדשה ומתעצמת ליחסי שלום, יחסים נורמליים עם שכנינו הערבים".

 

בישיבת סיעת הליכוד אמר נתניהו כי "אנחנו בעיצומה של מלאכת הרכבת הממשלה. זאת עבודה לא פשוטה ויש לה היבטים שונים - גם בחלוקת תפקידים וגם בשליטה על תקציב המדינה ובאתגרים רבים אחרים. אני מקווה שהעבודה הזאת תסתיים לפני התאריך הסופי אבל אני בכלל לא בטוח בזה, כי בדרך כלל מתכנסים סביב הדד-ליין ולכן ייתכן שנגיע לתאריך השני.  

 

 

"במקביל אנחנו מתחילים את הפעולות הנדרשות בכנסת. אני מתכוון לשוחח באופן אישי עם כל השרים והח״כים ואשתדל לעשות זאת בימים הקרובים", אמר רה"מ.

 

יו"ר האופוזיציה החדש, בני גנץ, אמר בישיבת הסיעה של כחול לבן כי "הכנסת היא משכנה של הדמוקרטיה הישראלית, זה כבוד גדול להשתייך אליה ואנחנו גם נדאג שזה יהיה כבוד גדול להיות שייך אליה, באופן שבו הציבור יתפוס אותה כמקום שנכון להשתייך אליו ויש מה לעשות בעניין הזה.

  

"לא נאפשר להפוך את כנסת ישראל למבצר משטרתי ולעיר מקלט למפרי חוק, אלא נוודא ככל שזה יעמוד באפשרותנו לקיים את חוקיה של הדמוקרטיה הישראלית שבהם העוגנים האלה קיימים. נתמוך במה שנכון, ונתנגד נחרצות היכן שצריך".

 

פתיחת מושב הכנסת כנסת ישראל ה-21 (צילום: מוטי קמחי)
אמיר אוחנה ושרן השכל(צילום: מוטי קמחי)
פתיחת מושב הכנסת (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ חיימוביץ' וכיסוי הבד על מושב העור(צילום: מוטי קמחי)

פתיחת מושב כנסת ישראל ה-21 גבי אשכנזי (צילום: דוברות הכנסת)
גבי אשכנזי(צילום: דוברות הכנסת)

פתיחת מושב כנסת ישראל ה-21 צחי הנגבי אמיר פרץ בני גנץ (צילום: דוברות הכנסת)
הנגבי, פרץ וגנץ(צילום: דוברות הכנסת)

פתיחת מושב הכנסת כנסת ישראל ה-21 (צילום: מוטי קמחי)
אבי ניסנקורן ומשפחתו(צילום: מוטי קמחי)

פתיחת מושב כנסת ישראל ה-21 יולי אדלשטיין (צילום: דוברות הכנסת)
יו"ר הכנסת אדלשטיין(צילום: דוברות הכנסת)

גנץ מחה על הביקורת שנמתחה עליו על היעדרו מיום ההכשרה לח"כים החדשים ואמר כי חברו נפטר במפתיע והוא נאלץ לנסוע להלוויה בצפון הארץ.  ח"כ גבי אשכנזי התייחס לתחילת העבודה המשותפת עם מפלגת יש עתיד ואמר כי "המבחן שלנו יהיה להישאר ביחד. אני מסתכל על החברים, שאת חלקם אני מכיר מהעבר וחלקם אני מכיר מהקמפיין, כולם נחושים. אני רוצה לאחל לעצמנו שבכנסת החדשה נפגין אופוזציה רלוונטית ונצליח להחזיר חלק מהדברים למסלול ולהיאבק עליהם".

 

 

 

 
מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ' אמר הבוקר כי עובדי המשכן ניצלו את פגרת הבחירות לעבודות נרחבות. "הגענו לקצה גבול היכולת: שיפוץ המליאה, קומת הממשלה והחלפת תשתיות", אמר סחרוביץ'. "זה תמיד מרגש לפתוח כנסת חדשה עם כמות גדולה של ח"כים חדשים. אני מרגיש כמו אבא, אמא ומשקית ת"ש של הח"כים, ויכול לחשוב על עוד כמה תפקידים".
 

ח"כ הצעיר ביותר במשכן, יוראי להב הרצנו (כחול לבן), אמר לאולפן ynet כי הוא מאוד מתרגש להתחיל את דרכו במשכן וציין כי בכוונתו לקדם את מצע הצעירים של יש עתיד. "המצע ישים את מתנדבי שנת השירות, המכינות, החיילים הבודדים והסטודנטים בראש סדר העדיפויות".

 

מוקדם יותר מפלגת ישראל ביתנו התכנסה לישיבת הסיעה הראשונה שלה בכנסת ה-21. יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן כי "השינויים שהחרדים רוצים להכניס בגיור יפגעו בסטטוס קוו - ומדובר בניסיון לעשות צעד ענק לכיוון מדינת הלכה. תפקידנו לבלום את היוזמות האלה". ליברמן הוסיף כי "אנחנו באים למשא ומתן עם ראש פתוח, אבל לא נקבל מהלכים חד-צדדיים". עוד אמר כי הוא מקווה שהבחירות הבאות יתקיימו במועדן המקורי.

 

מנגד, מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב שלום כהן, הנחה את ראשי המפלגה להימנע מכל פשרה ולא להיכנס לממשלה אם מעמדם של לומדי התורה לא יוסדר לשביעות רצונם.

 

יו"ר ש"ס אריה דרעי הגיב לדבריו של ליברמן ואמר: "ההתנהלות של שליחת איומים דרך התקשורת היא לא לרוחי. אין אפשרות תיאורטית להקים ממשלה אחרת. חבל סתם לאיים ולהציב קווים אדומים. עדיף כמבוגרים לגמור את העניינים".

 

"אני קורא כותרות על מדינת הלכה וזה לא נכון", אמר דרעי. "אנחנו ריאליים ורוצים לשמור על הסטטוס קוו. יש פה חופש פרט אבל אנחנו רוצים מדינה יהודית מסורתית. עולם הישיבות חשוב לנו, לשמר את מעמדם ואת התקציבים שלהם".

 

הרב כהן השתתף הבוקר בכינוס של "ועד הישיבות" בירושלים, כשלצדו הרב גרשון אדלשטיין, ממנהיגי יהדות התורה, וראשי מוסדות תורניים, והודיע להם על ההנחיה לנציגים הפוליטיים.


פורסם לראשונה 30/04/2019 13:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים