שתף קטע נבחר

בכיר הג'יהאד האיסלאמי שעלול למוטט את ההסדרה בעזה

ניסיון ההתנקשות שכשל, היחסים המורכבים עם חמאס, החשבון הפתוח עם ישראל, ירי הרקטה אמש ותכנון פיגועים למרות ההסדרה. בהאא אבו אל-עטא, מפקד החטיבה הצפונית בעזה של הג'יהאד האיסלאמי, נאלץ לצאת מהצללים. לקראת האירוויזיון ויום העצמאות: מערך כיפת ברזל עובה

 

מפגן צבאי הג'יהאד האיסלמי בעזה (צילום: רויטרס)
אנשי הג'יהאד האיסאלמי בעזה. מתיחות משמעותית בין הארגון לחמאס סביב ההסדרה עם ישראל(צילום: רויטרס)

נראה כי לא רק הרקטה ששוגרה אמש, אלא גם בלוני תבערה ונפץ שנחתו בשבועיים האחרונים בשטח ישראל - הופרחו בידי אנשי הג'יהאד האיסלאמי. בתקופה האחרונה התגלעה מתיחות משמעותית בין חמאס לבין אנשי הג'יהאד סביב סוגיית ההסדרה. חמאס נוטה לקבל את תנאי ההסדרה לשקט בתמורה להקלות משמעותיות על רצועת עזה, ואילו בגא"פ מגלים הסתייגות מופגנת.

 

מפקד גזרת צפון ב עזה של הגא״פ הג'יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא ()
אבו אל-עטא. סומן על ידי חמאס וישראל

חמאס הפעיל לאחרונה לחצים כבדים על גא"פ לקבל את התנאים, תוך פיזור איומים שלפיהם כל אדם או קבוצה שיפעלו באופן עצמאי נגד ישראל ללא ידיעת חמאס והסכמתו - ייעצרו באופן מיידי.

 

בחמאס סימנו את בהאא' אבו אל-עטא, מפקד חטיבה צפונית בזרוע הצבאית של הגא"פ, כגורם בעייתי שעשוי לנסות להחריב את ההסדרה. אבו אל-עטא היה מעורב בהכנות לביצוע פיגוע משמעותי נגד יעד ישראלי בצפון רצועת עזה, כפי שנחשף לפני חודש ב-ynet, כדי למוטט את הסיכויים לכך.

 

היחסים בין אבו אל-עטא לחמאס ידעו עליות ומורדות לאורך השנים. לפני עשור אנשיו היו מעורבים בחילופי אש מול גורמי חמאס בסמוך למקום מגוריו בשטח שמהווה את מוקד הנאמנות הגדול אליו ביותר.

 

בעשור האחרון אבו אל-עטא היווה גם מטרה לפגיעה עבור ישראל. במהלך מבצע עמוד ענן בשנת 2012 ניסתה ישראל לחסלו באמצעות ירי מהאוויר, בעת פגישה שקיימו בכירים בזרוע הצבאית באחד המגדלים בעיר עזה

 

בפגישה השתתפו גם קצין מבצעים בכיר, תייסיר ג'עברי, ואדם בשם חליל ביתאני שעמד אז בראש מחלקת הביטחון הפנימית של הארגון. בפגישה נכח עוד גורם בכיר מהזרוע הצבאית - והוא היחיד שנהרג בתקיפה.

 

 

במהלך מבצע צוק איתן בשנת 2014 הופצץ והושמד ביתו של אבו אל-עטא בצפון רצועת עזה. באותם ימים צה"ל השמיד בשיטתיות את בתיהם של בכירים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי. אולם סביר כי הפצצת הבית לא נועדה לפגוע באבו אל-עטא אישית, בשל ההנחה שכל בכירי הזרועות הצבאיות והמדיניות ירדו באותה תקופה למחתרת.

 

סוללת כיפה ברזל  ()
סוללת כיפת ברזל. ארכיון

 

בצה"ל הפנו היום אצבע מאשימה לעבר אבו אל-עטא בעקבות ירי הרקטה שבוצע אמש מהשטח שבתחום אחריותו. בצעד נדיר החליטו בצבא להפיץ את תמונת בכיר הג'יהאד האיסלאמי וייתכן שמדובר באזהרה לפני פעולת חיסול.

 

הרקטה ששוגרה אתמול מצפון רצועת עזה נחת בלב ים מול חופי אחת הערים באזור. בתחילה עלה החשד שמדובר בניסוי של חמאס, אך הבוקר הבהירו בצה"ל כי מדובר בירי מכוון של הג'יהאד האיסלאמי.

 

כמו כן, יצוין כי על רקע שיגור הרקטה אמש שהתפוצצה מול חופי ישראל, ולקראת החודש הקרוב - שצפוי להיות נפיץ במיוחד בגזרת הדרום בשל ימי הזיכרון, העצמאות וקיום האירוויזיון – עיבה חיל האוויר את פריסת מערך סוללות כיפת ברזל במרכז הארץ.

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים