שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  משרד הבריאות לא העביר כספים – והוועד למלחמה באיידס על סף סגירה

  הוועד למלחמה באיידס נקלע לגירעון של מיליון שקלים לאחר שמשרד הבריאות לא העביר כסף לתשלום החוב. ביום ראשון יקיים הוועד אירוע התרמה להצלתו

  הוועד למלחמה באיידס על סף סגירה בשל גירעון מצטבר של מיליון שקלים. זאת בשל העובדה שמשרד הבריאות לא העביר תשלומי חובות לוועד. ביום ראשון יקיים הוועד אירוע התרמה בניסיון לגייס תרומות להצלתו.

   

  בשנה האחרונה פרסם משרד הבריאות כי נרשמה עלייה בכמות ההדבקות ב-HIV בשנת 2017. מדובר בעלייה של כ-6%, כאשר בשנת 2016 כמות החיוביים שהתגלו עמדה על 382 וב-2017 עמדה על 405 מתגלים חדשים. כ-10% מהמתגלים החדשים מאותרים במשרדי הוועד מדי שנה.

   

  קיראו עוד

  איידס זו מחלה מידבקת? המיתוסים - והעובדות

  טיפול מונע ל-HIV לאחר חשיפה (PEP) - מי צריך לקחת ומתי?

  מעכשיו: התרופה שמונעת HIV תסובסד בכל הקופות

   

  איידס (צילום: shutterstock)
  להציל את הוועד למלחמה באיידס(צילום: shutterstock)

   

  העמותה הארצית היחידה שעוסקת במאבק בנגיף ה-HIV

  הוועד למלחמה באיידס שהוקם לפני 34 שנים הוא העמותה הארצית היחידה שעוסקת במאבק בנגיף ה-HIV, והוביל מאבקים שהביאו לשיפור המודעות ולהכנסת תרופות חדשות נגד הנגיף ובדיקות לקיומו בדם.

   

  בין היתר, לאחר מאבק של כשלוש שנים, הוועד למלחמה באיידס ביחד עם שותפיו, הכניס את הטיפול מונע הדבקה ב-HIV, ה-PrEP לישראל. טיפול זה נחשב בעולם המערבי כאמצעי מרכזי העומד לצד הקונדום במניעת הדבקות נוספות בHIV ומסייע במיגור הנגיף.

   

  הוועד גם הוביל מהפיכה במדיניות צה"ל כשצעירים החיים עם HIV יכולים כיום להתגייס, במקום פטור ופרופיל 21 שהיה ניתן אוטומטית. הוועד מקיים קבוצות הסברה, קמפיינים ומגיע גם אל אלפי תלמידים ותלמידות ברחבי הארץ, לחיילים, אסירים ונוער בסיכון בפעילויות למין בטוח ומוגן.

   

  אלא שבשנים האחרונות נקלע הוועד לבעיות תקציביות שהובילו לגירעון של כמיליון שקלים, רובם משום שמשרד הבריאות לא העביר לוועד כספים בגין פעילויות משותפות. בשל הבעיות התקציביות, הוועד נאלץ לסגור זמנית את מרכז הבדיקות בבאר שבע וכן את מערך קהילת יוצאי אתיופיה.

   

  במהלך הערב יוצגו קטעי ארכיון של הוועד מפעילותו במשך למעלה מ-30 שנה ויחולקו תעודות הוקרה לתומכי הוועד לדורותיהם. ראש עיריית תל אביב – יפו יברך את הוועד על פעילותו הענפה. זאת, לאור הצהרות העירייה לתמוך בתוכנית טיפול ומניעת הדבקות ב-HIV עולמית בשנה האחרונה.

   

  בחלק האמנותי יופיעו הזמרת שפיטה ומיקי גבריאלוב.

   

  עו"ד חן שמילו, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס: "המאבק באיידס/HIV בישראל ובסטיגמה הדבוקה בו לא תם והוא חלק ממאבק חברתי קריטי במדינות רבות בעולם. בעוד שמדינות מערביות כבר קובעות יעדים לסיום המגיפה, בישראל אנו צועדים אחורה ועדים דווקא לעלייה במספר הנדבקים בשנתיים האחרונות.

   

  "משמעות סגירת הוועד היא פגיעה מוחשית ומיידית במאמצי המניעה של התפשטות ה-HIV ומחלות מין מדבקות נוספות בקרב כלל הציבור ובאוכלוסיות מודרות במיוחד. לכן, אנו פונים היום לציבור הרחב בבקשה לבוא ולתרום. רכשו כרטיסים עוד היום לאירוע ההתרמה הגדול".

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות מופתע מפנייה זו ומהאשמות השווא, במיוחד לאור העובדה שבחודשים האחרונים ישבה הנהלת הוועד למלחמה באייידס, יחד עם הנהלת המשרד ואנשי מקצוע, כדי להבהיר את הסוגיה התקציבית. יתרה על כך, סוכמו תחומים נוספים לשיתופי פעולה בין הוועד למחלקה לשחפת ואיידס אשר רוקמים עור וגידים בימים אלו.

   

  "בהתייחס לטענת השווא על ההתמוטטות התקציבית של הוועד בגלל משרד הבריאות, ברצוננו לציין שמתוך כלל התקציב השנתי של הוועד , פחות מ15% היו תקציבים הקשורים ישירות למיזמים משותפים עם המשרד. שאר התקציבים של הוועד באו כנראה ממספר גורמים ובעיקר משני גורמים פרטיים שכנראה הורידו בצורה משמעותית את השתתפותם התקציבית. בבירור שעשינו עם מנכל הוועד למלחמה באיידס מתברר שטענה זו לא נאמרה ואינה רלוונטית בכלל, ולהפך".

   

  ערב ההתרמה יתקיים ביום ראשון 05.05.19, החל מהשעה 19:30, באולם "בית השמחות " בדרך מנחם בגין 21, ת"א

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מאבק בנגיף ה-HIV. הוועד למלחמה באיידס
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים