שתף קטע נבחר

למרות דו"ח מבקר המדינה: טקס המשואות לא יהיה פתוח לציבור הרחב

אזרחים שביקשו להיכנס לטקס המשואות השנה הופתעו לגלות באתר מרכז ההסברה הודעה: "הטקס לא פתוח לציבור הרחב". בתחילת השבוע מתח מבקר המדינה ביקורת חריפה על חלוקת הכרטיסים בשנה שעברה. מרכז ההסברה: "עד שהוועדה תמליץ על מנגנון חלוקת הכרטיסים, הם יועברו בהתאם לרשימות מסודרות"

 

 

מבקר המדינה פרסם השבוע דו"ח חריף על טקס המשואות שנערך בשנה שעברה, בין היתר הוא ביקר את חלוקת הכרטיסים המצומצמת לציבור. אבל במקום שהליקויים יתוקנו, מרכז ההסברה הודיע שלא יחולקו כלל כרטיסים לקהל הרחב.

טקס הדלקת המשואות 2018 (צילום: יואב דודקביץ)
רגב בטקס המשואות אשתקד. השנה אין כרטיסים לציבור הרחב(צילום: יואב דודקביץ)

כששאלו את מבקר המדינה מדוע התעקש לפרסם את הדו"ח החריף על ההתנהלות סביב טקס המשואות, הבהיר המבקר שרצה שההמלצות ייושמו עוד לפני טקס המשואות של השנה, שיתקיים בשבוע הבא.

 

אלא שבאופן אירוני לא רק שלא יהיה שיפור השנה, אלא שהמצב החמיר. אזרחים שפינטזו להשיג השנה כרטיסים נדהמו לגלות את ההודעה המפתיעה באתר מרכז ההסברה. "לידיעת הציבור, טקס הדלקת המשואות יועבר בשידור ישיר בערוצי השידור השונים. מרכז ההסברה משקיע משאבים רבים על מנת להביא את טקס הדלקת המשואות לכל בית בישראל. נדגיש כי הטקס אינו פתוח לקהל הרחב".

עיקרי דו

מבקר המדינה כתב בדו"ח כי בטקס הקודם הוסיפו 11,700 מושבים בטקס עצמו ובחזרות הגנרליות כדי "לאפשר לציבור הרחב לקחת חלק באירוע החגיגי. אולם בפועל, רק כשליש מהמושבים שנוספו הוקצו לציבור הרחב. בטקס המרכזי זכה הציבור הרחב לתוספת של כ-370 הזמנות בלבד, בהשוואה להזמנות שהוקצו בטקסים קודמים".

 

"הקצאת ההזמנות וחלוקתן בוצעה לעתים באופן לקוי ובסטייה מכללי המנהל התקין", קבע המבקר. כך למשל, מרכז ההסברה הקצה בשנה שעברה 467 הזמנות לגורמים במשרד ראש הממשלה, מתוכם 242 כרטיסים לעוזר התפעול בבית ראש הממשלה ו-26 כרטיסים ל"בלפור" (הכינוי של מעון ראש הממשלה – א.א.).

 

בנוסף, לפי הדו"ח שרת התרבות מירי רגב הורתה בשנה שעברה למרכז ההסברה להקצות הזמנות לאנשי השלטון המקומי, רבים מהם, לפי גורמים יודעי דבר, אנשי ליכוד שרגב חפצה ביקרם לקראת הפריימריז.

 

ממרכז ההסברה נמסר בתגובה: "שרת התרבות והספורט מירי רגב מקימה ועדה בראשות השופטת בדימוס נחמה מוניץ, שתקבע אמות מידה לחלוקת ההזמנות לטקסים הממלכתיים, ובהם טקס המשואות.הטקס היה מאז קום המדינה למוזמנים בלבד. השרה רגב הייתה הראשונה לפתוח אותו לציבור בחגיגות השבעים. השנה יחזור הטקס למתכונתו הרגילה ולא יהיה פתוח לציבור. כמו כן, תתבצע באמצעות חברת בימות החלוקה המסורתית לגופים השונים כמו הכנסת, צה"ל, יד לבנים, משרדי ממשלה ועוד, חלוקה שהייתה נהוגה במשך 70 שנה. בשנה הבאה, נפעל בהתאם להמלצות הוועדה שאותה יזמה השרה רגב".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
שלמה ארצי מדליק משואה, בשנה שעברה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים