שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רופא כתב על טופס הבדיקה - "ילדה מכושים עבריים"

  המרכז לנפגעי גזענות התלונן כי רופא העובד בקופת חולים מכבי כתב על מטופלת "ילדה מכושים עבריים". לדברי המרכז, "התנהגות זו פסולה מן היסוד ואינה הולמת רופא מורשה". מכבי: "מתנצלים על בחירת המילים אך אין בהן משום מסר גזעני"

  המרכז לנפגעי גזענות פנה בימים האחרונים למנכ"ל קופת החולים מכבי רן סער ולסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, לאחר שלטענתם רופא של הקופה נתן שירות גזעני ומבזה במכון הדימות בדימונה.

   

  לטענת המרכז לנפגעי גזענות שמיוצגים על ידי עורך הדין אורי נירוב, הגיעה בשבוע שעבר מבוטחת של הקופה בליווי אמה למכון הדימות של מכבי שירותי בריאות על מנת לעבור בדיקה על פי הפניחה שקיבלה מרופאת המשפחה.

   

  עם סיום הבדיקה נמסר מסמך עם תוצאות הבדיקה. לתדהמתה הגמורה גילתה האם כי ד"ר א' – הרופא החתום על המסמך, התייחס אל בתה כ"ילדה מכושים עבריים".

   

   

  רופאה (צילום: shutterstock)
  התבטאות גזענית על גבי חוות הדעת הרפואית(צילום: shutterstock)

   

  "כושי" - כינוי גנאי גזעני ומשפיל

  לטענת עורך הדין נירוב, ההתייחסות של ד"ר א' לקהילת העבריים מדימונה באמצעות הכינוי "כושים עבריים", היא פסולה מן היסוד ועולה כדי התנהגות שאינה ראויה ואינה הולמת רופא מורשה.

   

  לדבריו, הכינוי "כושי" הוא כינוי שהפך זה מכבר לכינוי גנאי גזעני המכוון לאדם בעל צבע עור כהה, שיש להימנע ממנו על רקע הקונוטציה השלילית וכן ההקטנה וההשפלה של מושא הכינוי הגלומים בו.

   

  בעבר כבר קבע השופט בית משפט השלום בתל אביב אבירם ברקאי כי הכינוי כושי הוא כינוי גנאי. "הכינוי כושי הוא משפיל אשר מוכר וידוע ככינוי גנאי לאנשים שעורם כהה. אמירה המגדירה אדם בהתאם למוצא או כל מכנה משותף אחר תוך מתן סימן היכר אחד לציבור כולו - אמירה כזו עלולה בנקל לגלוש לידי עלבון ואף גזענות... כינוי אדם כ'כושי' לא יכול להיחשב ניטרלי... הכינוי המשפיל הוא ביטוי של גזענות.

   

  "אפילו מדובר בפליטת פה, בפעולה בשל לחץ עבודה או במעשה בלתי מתוכנן – הרי עדיין הפעולה גזענית היא. אין מקום לסובלנות כלפי כינויים מעין אלה". המבוטחת טוענת כי התיאור שלה כמשתייכת לקהילת ה"כושים עבריים", עולה כדי תיאור מבזה משפיל ופסול ממנו היה נכון להימנע.

   

  "חובת העובדים לנהוג בכבוד וברגישות"

  אין זו הפעם הראשונה בה מטופל של מכבי מתואר על ידי רופא המועסק על ידי מכבי באמצעות כינוי גנאי גזעני ומשפיל על רקע צבע עורו וגזעו. בימים אלה, תלויה ועומדת תביעה שהוגשה נגד קופת החולים על ידי מטופל שטען שטופס ההפניה כינה אותו הרופא "ניגר" – מילת גנאי שהמקבילה העברית שלה היא המילה "כושי". באותו מקרה, במענה לתלונה שהוגשה למשרד הבריאות בעניין, צוין על ידי מכבי כי היא מתנצלת עמוקות על ההתבטאות.

   

  "ברור שלפנינו בעיה מערכתית של הצוותים הרפואיים של קופת חולים מכבי, אשר אינם מפנימים את חובתם לפעול ברגישות ובכבוד כלפי חברי קהילת העבריים ואשר בשל כך פועלים בניגוד לחובות המוטלות עליהם על פי חוק – לפעול ללא אפליה כלפי כלל המטופלים", טוען עורך הדין נירוב.

   

  בסיום מכתבו לקופת החולים ולמשרד הבריאות מבקשת המבוטחת שקופת החולים תשלח לה ולבתה מכתב התנצלות בשמה ובשם ד"ר א' בגין ההשפלה העמוקה והפגיעה הקשה שחוו.

   

  בנוסף, הן מבקשות שמכבי תפעל על מנת להבהיר לכלל עובדי הקופה את חובתם לנהוג בכבוד וברגישות כלפי חברי קהילת העבריים.

   

  "מכבי תנחה בהקדם האפשרי בחוזרים, בהדרכות ובכל דרך אחרת באופן ברור ושאינו משתמע לשתי פנים, את כלל הצוותים הרפואיים, לגבי חובותיהם על פי חוק זכויות החולה, לרבות החובה להימנע מהתבטאויות גזעניות או העלולות להתפרש כגזעניות ובפרט במסגרת התנהלותם מול מטופלים מקרב קהילת העבריים" מסכם עורך הדין נירוב את מכתבו.

   

  ממכבי נמסר בתגובה: "במקרים רבים יש חשיבות קלינית בציון מוצא המטופל או השתייכותו האתנית. עם זאת נכון היה להשתמש בביטוי אחר ואנו מתנצלים על בחירת המלים אך אין ולא היה בהן משום מסר גזעני כלשהו ובהחלט לא נועדו חלילה לפגוע.

   

  "מכבי מעניקה טיפול ושרות מקצועי ומכבד לכל הקבוצות המרכיבות את החברה הישראלית. גם הצוות שלנו מורכב מכל הקבוצות האלה וזה מקור לגאווה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים